Šokirani Španjolci

Ivana Strahija • ponedjeljak, 25.01.2010.

Započela je glavna runda Europskog rukometnog prvenstva, a prve su utakmice pokazale da slabih u Europi nema. Tako je Poljska pobijedila Španjolsku, Češka porazila Sloveniju, a Francuze su izmorili Nijemci.

Iako su i Španjolci i Poljaci u drugi dio prenijeli po tri boda, nekako je vladalo uvjerenje da su Furije ipak bolja ekipa od momčadi Bogdana Wente. No, on je dokazao da kad se Španjolcima neutralizira vanjska linija i krila, ostaju na "suhom", s velikim problemima u realizaciji. Dobro je poslužilo neprobojnih 6-0 u prvom dijelu, a kad su Španjolci pokušali zaustaviti golijadu s 3-2-1, Poljaci su se znali probiti na crtu te iskoristiti krila. Dovoljno o Španjolskoj nemoći govori činjenica da su u prvih 30 minuta uspjeli postići svega devet golova, a od toga četiri s linije sedam metara.

I sam je Wenta ostao iznenađen pobjedom, pa je kazao kako su njegovi momci igrali nevjerojatno dobro. Ako tako nastave i pobijede protiv Češke, mogli bi sanjati o medalji. Španjolcima ne preostaje drugo doli pobijediti i Njemačku i Sloveniju za polufinale. To dakako baca sjenu na najavljeni povratak Španjolske u sam vrh reprezentativnog rukometa, nakon poražavajućeg 13. mjesta na SP u Hrvatskoj 2009.

Skromni Česi, koji su se u glavno natjecanje probili bez prenesenih bodova, dobro su potkopali Slovence Noke Serdarušića. Koliko su izbornikove njemačke strategije teške njima za izvesti ne znamo, ali su Slovenci na parketu u Innsbrucku bili daleko od očekivanog, posebno u prvih 30 minuta.

Kad su Česi stigli do +10 u 42. minuti, slovenski navijači počeli su gasiti televizore. Možda malo prerano, jer su se Česi uspuhali i umalo ispustili nemoguće, no na sreću, kad je voda došla do grla a Slovenci na svega –2 fantastični vratar Petr Stochl znao je sačuvati svoju mrežu.

Francuzi nas i dalje ne impresioniraju, no na primjeru vlastite reprezentacije uvidjeli smo da lijepa igra ne donosi uvijek zlato. Galskim pijetlovima nedostajalo je srčanosti, a kad je u drugom dijelu utakmice počeo "trokirati" i strašni Omeyer, prednost od +7 istopila se na svega +2. No, i to je bilo dovoljno.

U njemačkim je redovima, posebno iz vratarske perspektive Johannesa Bittera, vladalo uvjerenje da je Elf ipak imao priliku za pobjedu, jer je poluvrijeme završilo sa svega –2. No, Francuzi su zapeli i ubacili pet golova u njemačku mrežu u svega šest minuta. "Taj black-out koštao nas je pobjede", uvjeren je Bitter.

Igrač dana

Petr Stochl, češki vratar koji je obranio čast svoje momčadi od Slovenaca. Iako je njegov suigrač Filip Jicha i ovog puta bio odličan s 12 golova, da nije bilo Stochla na golu u završnici, ne bi se Česi veselili.

Izjava dana

Da nada umire posljednja dokazao je još jedan vratar, onaj njemački, Johannes Bitter. Nakon što je ustvrdio da su Nijemci mogli dobiti Francuze, rekao je da se njegova ekipa sprema u idućem dvoboju pobijediti Španjolce. S obzirom na to da je Njemačka uvjerljivo posljednja u skupini II, sa svega jednim (i to prenesenim) bodom, teško će Nijemci vidjeti polufinale. No, svakako do kraja mogu zagorčiti život protivnicima.

Utakmica dana

Poljska – Španjolska. Poljaci, iako pod rukom nespornog rukometnog znalca Bogdana Wente, nisu bili favoriti susreta. Tim više što su remzirali sa Slovencima u grupnoj fazi natjecanja, dok su Španjolci poklekli tek pred Francuzima. No, očito bronca s hrvatskog Svjetskog prvenstva nije bila slučajna, te s Poljacima valja računati kao polufinalistima. Čini se međutim da im bolje leže svjetska prvenstva (srebro su osvojili 2007.) no europske smotre, ali im je ovo prilika da i to promijene.