Bjelokoščani u nemilosti ždrijeba

Mirza Seferagić • ponedjeljak, 23.08.2010.

Reprezentacija Obale Bjelokosti nema prevelike šanse za prolazak u drugi krug. Ždrijeb im nije bio naklonjen, ali to ne znači kako u Tursku dolaze s bijelom zastavom...

Mohamed Kone, Antalya

Obala Bjelokosti je pet puta nastupala u finalima Afričkog prvenstva. Tri puta su bili srebrni, a dva puta su osvajali naslov najbolje momčadi Crnog kontinenta.

Reprezentacija su koja je kao i sve afričke momčadi atletski nadarena, ali taktički i talentom oskudna. Ipak u pripremnom razdoblju pokazali su kako nisu tako bezopasni, odigrali su nekoliko sasvim korektnih utakmica, a kvalitetu će dodatno pokušati pokazati u Turskoj. Za njih će i jedna pobjeda biti uspjeh.

Kako su se plasirali

Na prošlogodišnjem turniru Afričkog prvenstva u skupini su bili s Nigerijom, Libijom i Južnoafričkom Republikom i nakon tri odigrane utakmice prošli su u četvrtfinale u kojem su pobijedili Senegal rezultatom 84:78. U polufinalu su naišli na Kamerun i pobijedili ih sa 68:61 te su prošli u finale u kojem su izgubili od vladara Afrike reprezentacije Angole rezultatom 82:72. S osvojenim drugim mjestom osigurali su nastup na Svjetskom prvenstvu u Turskoj.

Zvijezda reprezentacije

Glavni igrač ove reprezentacije je playmaker Pape-Philippe Amagou koji je na prošlom prvenstvu afričkog kontinenta bio izabran u najbolju petorku cijelog turnira. 25-godišnji Amagou igra u grčkoj prvoj ligi za Kavalu. U sezoni 2005./06. bio je član francuskog Le Mansa s kojima je osvojio naslov prvaka Francuske, a godinu dana prije s Le Mansom je osvojio i francuski Kup.

Dosadašnji nastupi na SP-ima

Obala Bjelokosti je dva puta nastupala na Svjetskim prvenstvima bez većih uspjeha. 1982. godine u Kolumbiji svoj nastup završili su na 13. mjestu, a četiri godine kasnije u Španjolskoj svoj su nastup završili kao 23. reprezentacija svijeta.

Prognoza

Vrlo je velika vjerojatnost da Bjelokoščani na ovom SP-u neće ostvariti niti jednu pobjedu jer ova skupina C u kojoj su još i domaćin Turska, Kina, Rusija, Grčka i Portoriko je za njih jednostavno preteška.