Prvo, pa do 94. minute

Piše:Borna Rupnik • ponedjeljak, 25.07.2011.

Novo izdanje hrvatskog nogometnog prvenstva otvarano je kroz gotovo tjedan dana. Na tablici (vrlo vjerojatno kratki) prizor za pamćenje, vode Dinamo i Lokomotiva, ali poprilično dobrim raspoloženjem zrače pobjednici Hajduk, Cibalia, Slaven Belupo i Karlovac, pa i Lučko zbog prvog boda. A već je prvo kolo podsjetilo sve one koji su zaboravili da se treba igrati do zadnjeg zvižduka...

Bez istaknutih su rezultata počeli naši prvoligaši, pri čemu nitko nije postigao više od dva pogotka na utakmici, a samo Zagreb, Inter i Varaždin nisu uspjeli već u prvih 90 minuta zatresti suparničku mrežu. Najuvjerljivije su pobjede tako ostvarili Dinamo i Lokomotiva sa svojih 2:0, a pobjeda Lokosa, u debiju Marija Tota na klupi, ujedno je i jedina gostujuća u prvom kolu.

Jedini novi član prvoligaške postave, Lučko, dao je naslutiti da neće biti pretjerano lak zalogaj, dok su Osječani svojim promašajima protiv Rijeke podsjetili na svoju prošlosezonsku boljku. Jedan je pogodak za sva tri boda bio dovoljan Slaven Belupu protiv Zagreba, za što je zaslužna, kaže trener Roy Ferenčina, "Benkova genijalnost". Među Pjesnicima se "jedinim" može smatrati novopridošli Mladen Pelaić, koji je jedini u prvom kolu zaradio dva žuta kartona i uz Velimira Vidića jedini je isključeni igrač.

Za veće doze dramatičnosti pobrinuli su se Karlovčani preokretom protiv Istre 1961, kao i Cibalia i Split vrlo uzbudljivom završnicom.

Vodeći hrvatski dvojac startao je pobjedama. Hajdukovci su Šibenčane postavili "na streljanu", tresli im okvir gola i slomili ih tek kada je vrijeme izmicalo, napunili se samopouzdanjem i nisu razočarali gotovo 20 tisuća svojih simpatizera, dok će Dinamo, suprotno tome, slabu predstavu sa Zaprešićanima probati što prije zaboraviti europskim uspjehom. U maksimirskom taboru ionako je najvažnije osvajati prvenstvene bodove "na ovaj ili onaj način" dok su sve misli trenutačno usmjerene prema proboju u Ligu prvaka.

Igrač kola

Na otvorenju sezone Hajduk je odigrao vrlo dobru partiju protiv Šibenika, s čak 27 udaraca po golu, a nazočnima se posebno svidio aktivni Marin Tomasov, koji je gostima sa Šubićevca stvarao dosta problema i u više navrata testirao reprezentativni potencijal Gorana Blaževića. Pogodak ga nije htio sve do četiri minute prije kraja, kada je napokon dočekao loptu koju će gurnuti u mrežu i tako okrunio sav trud svojih suigrača s tri boda, a Hajduku kupio dodatno vrijeme i strpljenje navijača.

Pogodak kola

Iako je po minuti postignutog pogotka imao oštru konkurenciju karlovačkog Enesa Novinića, najpamtljiviji pogodak kola postigao je Cibalijin Frane Vitaić. Igrala se četvrta minuta sudačke nadoknade pri rezultatu 1:1, a Vitaić je izvan šesnaesterca pogodio rašlje Andrije Vukovića za pobjedu Vinkovčana, čime je nagrađen i za sjajan, ali neuspješan raniji pokušaj škaricama te je nadogradio svoj učinak nakon izvrsne asistencije Mladenu Bartoloviću za prvi gol Cibalije. Osim toga, time je protiv bivših suigrača izvojevao i "obiteljsku" pobjedu nad Antom Vitaićem.

Tragičar kola

Kao kandidati se ističu Leopold Novak, koji je desetak minuta prije kraja utakmice iz vrlo izgledne prilike propustio osigurati premijernu pobjedu za Lučko te Velimir Vidić, koji je nepotrebnim isključenjem otežao život Splitu u Vinkovcima, ali titula ide u ruke Igora Pamića, čija je Istra 1961 u "njegovom" Karlovcu u zadnjih 20 minuta prokockala vodstvo i napušta grad na četiri rijeke praznih ruku. "Izvedbe u drugom dijelu se sramim. Još smo jednom izgubili zbog svoje stare boljke. Pomislili smo da je gotovo i izgubili sve", prokomentirao je Pamić.

Izjava kola

Varaždinci su nakon europskih uspjeha posrnuli već u prvom kolu protiv Lokomotive, a Samir Toplak pojasnio je poslije utakmice: "Nogomet nije improvizacija. Kad počne biti improvizacija, onda je to strašno i dogodi se to što je danas bilo. Imali smo negativni rezultat, no ja sam u igru mogao staviti samo tri juniora, da nas oni izvuku. To je nemoguće."

Zamjena kola

Uz Splitovog Filipa Marčića, čiji pogodak momčadi s Parka mladeži na kraju nije vrijedio ni boda, jedini igrač s klupe koji je postigao pogodak bio je Zadrov Luka Begonja. Trener Dalibor Zebić u igru ga je poslao u 69. minuti umjesto Vedrana Gerca, a Begonja se odužio izjednačujućim golom za konačnih 1:1 protiv Lučkog, samo nekoliko minuta prije isteka vremena. Nije ni Krunoslav Jurčić pogriješio uvođenjem Sammira, koji je podignuo dinamičnost Dinamove igre i fino pripremio drugi pogodak, onaj Ante Rukavine.

Prvijenac kola

Za svoje mjesto u povijesnim knjigama pobrinuo se Nikola Rak, koji je u 52. minuti utakmice protiv Zadra zapisao svoje ime u rubrici "prvi pogodak Lučkog u prvoj ligi". Mrežu je zatresao lijepim udarcem s ruba šesnaesterca, a kako god završi pustolovina Lučkog među najboljim klubovima Hrvatske, Rak će imati barem mali razlog za zadovoljstvo.

1Dinamo 3667:30+3782
2Rijeka 3669:30+3974
3Hajduk 3654:26+2868
4Osijek 3662:43+1957
5Lokomotiva 3652:45+751
6Varaždin 3639:47-842
7Gorica 3635:50-1541
8Istra 1961 3636:54-1841