Domovinski rat

Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 01.10.2005.
Poruka: 2.375
05. ožujka 2008. u 15:46
Pjer je napisao/la:
  Lako je prebrojati prave borce iz borbenih jedinica ali problem će uvek biti sa onima koji su ratovali u pozadini tj.obavljali po neki poslić da borci mogu
biti bolje pripremljeni za borbu,kuvari,pekari,krojači,medicinari...
Vidi cijeli citat
 
Nije ni to problem, postoje kategorije prema kojima se određuje stupanj nečijeg sudjelovanja u ratu. Čovjek s prve crte treba biti beneficiran za to što je držao glavu u torbi, kuhar za to što je kuhao, doktor za to što je liječio itd. Naravno da nije svačiji rizik bio jednak i stoga ne treba ni "zahvala".
 
Problem su oni koji nisu ni pucali ni kuhali ni liječili, ali su u pravilu bivali prvi kad je negdje trebalo "počistiti" kućanske aparate, stoku i sve ostalo. I na temelju toga još i mirovinu zaradili.
Vilenjak
Vilenjak
Moderator
Pristupio: 10.11.2003.
Poruka: 89.051
05. ožujka 2008. u 15:48
nije niti isti onaj liječnik sa prve crte koji drži glavu u torbi i onaj koji radi u pozadini...
Domovine sin
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 12.11.2004.
Poruka: 8.657
05. ožujka 2008. u 17:13
Vilenjak je napisao/la:
nije niti isti onaj liječnik sa prve crte koji drži glavu u torbi i onaj koji radi u pozadini...
Vidi cijeli citat
 
Naravno da nije. Mnogo veca odgovornost je na onom u pozadini
 
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 16.06.2003.
Poruka: 18.025
05. ožujka 2008. u 18:47
Sve ovisi čiju glavu drži u torbi...
 
 
Vilenjak
Vilenjak
Moderator
Pristupio: 10.11.2003.
Poruka: 89.051
05. ožujka 2008. u 20:43
laki je napisao/la:
 
Naravno da nije. Mnogo veca odgovornost je na onom u pozadini
 
Vidi cijeli citat
ne bih se složil,ako nekome treba pomoći na licu mjesta pod neprijateljskom paljbom
Domovine sin
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 12.11.2004.
Poruka: 8.657
05. ožujka 2008. u 23:28
Vilenjak je napisao/la:
laki je napisao/la:
 
Naravno da nije. Mnogo veca odgovornost je na onom u pozadini
 
Vidi cijeli citat
ne bih se složil,ako nekome treba pomoći na licu mjesta pod neprijateljskom paljbom
Vidi cijeli citat
 
Evo ovako, ranjenog vojnika uglavnom njegovi izvuku sa prve linije, pa ga tek onda u nekom zaklonu bolnicar krpi ako ima sta dok ne dodje sanitet, a to je obicno zavijeno kao "burek za ovde pojesti" Tek onda lekar radi na obradi ranjenika u bolnici.
Vilenjak
Vilenjak
Moderator
Pristupio: 10.11.2003.
Poruka: 89.051
05. ožujka 2008. u 23:32
jasno ali upravo mu najviše on u tom trenutku spasi život,zavija ga,zaustavi krvavrenje,daje umjetno disanje,možda nažalost ne bi do bolnice stigel
Domovine sin
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 02.11.2005.
Poruka: 7.585
06. ožujka 2008. u 07:49
img213/403/dsc00022gc2.jpg
.
 
 
Ovim znakovljem su se dočekali najveći junaci Domovinskog rata - crnogorski rezervisti...
 
 
 
[uredio ilegalac - 06. ožujka 2008. u 07:50]
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 15.01.2005.
Poruka: 42.430
06. ožujka 2008. u 15:33

Davno je završen rat i mnogi užasni događaji utonuli su već u zaborav. Možda je i dobro. Što bi čovjek bez zaborava? Raspametio bi se davno da mu Bog nije dao dar zaboravljanja ili barem potiskivanja ustranu prošlih događanja.

No, neke stvari se ne mogu zaboraviti. Majka ne može zaboraviti smrt djeteta koje je nosila pod srcem, rodila i odgajala da živi, da je nadživi, a onda doživjela da legne pod zemlju prije nje. Neke pak događaje i neke ljude ne bismo smjeli zaboraviti, ne bi bilo ljudski, pošteno.

Rat je prošao i ostalo je sjećanje na poginule u ratu, na civile i vojnike novih vojski koje su se međusobno borile za slobodu, a svi su uglavnom smetnuli s uma one mlade vojnike koji su se u trenutku izbijanja rata našli u tzv. Jugoslavenskoj narodnoj armiji i koji su pali kao žrtve prisiljavanja da pucaju, da brane nekakvu Jugoslaviju a ustvari velikosrpsku miloševićevsko-šešeljevsku Srbiju do Karlovca i Karlobaga. Oni nisu zabilježeni ni na kakvim spiskovima palih boraca, ratnih heroja, "šehida", žrtava domovinskog rata…

Nedavno je iz tiska izašla knjiga koja se pokušava sjetiti tih vojnika, njihovih roditelja i svih onih koji su im nastojali pomoći. Nosi dramatičan naslov: "Majko, moram im glavu dati…" a priredio ju je Nihad Halilbegović. Nije nam nakana govoriti o knjizi, nego o vojniku koji je ove riječi rekao svojoj majci nekoliko dana prije nego što ga je oficir ubio pucajući mu u glavu u kasarni u Osijeku. A pucao je zato što je mladi vojnik odbio sudjelovati u strijeljanju hrvatskih civila, kako mu je bilo naređeno.

Mevludin, Pašage, Kulić rođen je 1971.godine u Kruševu, općina Olovo. Iz Barice kod Vogošće, gdje je živio s roditeljima, upućen je 19. ožujka 1991. godine na služenje vojnog roka u Petrovac na Mlavi. Nakon četiri mjeseca dobiva prekomandu u kasarnu Milan Stanivuković u Osijeku, u kojoj komandira zloglasni pukovnik Boro Ivanović.

Mevludin je bio svjedokom teških zločina prema civilima, koje su mrtve morali posipati krečom. Svojima je pričao kako je spašavao jednu djevojčicu, koju je nazivao naša seka, jer bila malena poput njegove sestre Ismete. Kad bi vidio da ta curica pretrčava iz srušene kuće u neku kolibu, postavio bi se tako da je ne vidi rezervist koji bi je sigurno ubio, ali i njega kad bi shvatio da je štiti. Pomogao je i mladiću iz Busovače da pobjegne iz vojske, no sebi nije mogao pomoći.

- Majko, mi smo četnička vojska i to me boli. Evo, ja sam ti se i slikao k'o četnik. Ovdje dolaze četnici i rezervisti i nas guraju u prve redove. Mi se izvlačimo, kažemo im, nije nam naredio kapetan, a onda nam psuju majku i prijete da će nas zaklati - rekao je majci kad ga je posjetila. Desetak dana prije ubojstva ponovo su ga posjetili njegovi. Išli su obilaznim putom jer se više nije moglo preko Vinkovaca. Tada su prvi put čuli granate. Vojnici su već dvadeset dana jeli samo kruh. I pored toga Mevludin nije mogao ni okusiti jelo koje su mu roditelji donijeli. U kasarni su bile sve same kokarde. Mladići su morali jesti i spavati s četnicima.

Majka Izeta, koju smo posjetili u njezinoj kući kod Vogošće, sa suzama se sjeća posljednjeg razgovora sa sinom samo dan prije pogibije. Sav usplahiren, gotovo plačući, govorio je:
- Mama, zašto da poginem, zašto da glavu izgubim. … Ništa mama, reci jasno i glasno sve ono što sam ti govorio, moram im glavu dati. Mama, čuvaj ostalu djecu. … Mama, što sam ti rekao, onako je. Moram im glavu dati i gotovo.
Prema pričanju svjedoka, 3. rujna njega i njegova tri druga ubio je na spavanju pukovnik Boro Ivanović jer su dan ranije odbili pucati u hrvatske civile.

- Kad sam se s njim čula u ponedjeljak, znala sam da ga više neću vidjeti. Cijeli dan sam plačući radila u firmi. Noć prije nego što sam saznala, sanjala sam kako sam ga zagrlila kao pri posljednjem susretu i čula glas: Nemoj Izeta, Mevko je mrtav.
U srijedu 4. rujna u vijestima je čula o pogibiji četvorice vojnika u Osijeku. I pored toga iz kasarne joj odgovaraju da se ne brine jer joj je sin bezbjedan . Susjedi samo što nisu ubili pukovnika JNA Muharema Nadžaka i pratnju, u kojoj je bio i liječnik, kada su došli u selo Baricu sa žalosnom viješću da je Mevludin ubijen. Prema njihovoj izjavi, sina su joj ubili hrvatski policajci pucajući mu snajperom u vrat. U Komandi JNA na Bistriku rekli su da je pogođen u čelo. Roditelji nikada nisu dobili nikakav dokument o uzroku smrti, samo izvod iz matične knjige umrlih i to iz Beograda!? Tijelo su preuzeli u Vojnoj bolnici u Sarajevu u hermetički zatvorenom sanduku. Kada je otvoren, liječnički nalaz je potvrdio da je Mevludin ubijen iz neposredne blizine revolverskim metkom u potiljak.

Prebacivanje posmrtnih ostataka i sprovod (dženaza) Mevludina Kulića 6. rujna i Jusufa Delića dan kasnije izazvali su prve antiratne prosvjede u Sarajevu. Ali rat je nastavljen ne samo u Hrvatskoj nego je uskoro zahvatio cijelu Bosnu i Hercegovinu.
Kuća Kulićevih u Barici srušena je jer je bila na prvoj crti bojišnice. Obitelj se selila na Koševsko Brdo, pa na Breku i, iza Daytona, u Vogošću. Kuću u Barici obnovio im je nakon rata austrijski Hilfswerk. Otac Pašaga, nekada kamenoklesar kod Zvonka Šege, sada je propao čovjek koji se odao piću i zanemario obitelj. Majka Izeta se bez posla i mirovine snalazi kako zna i umije s dvoje mlađe djece. Kći Ismeta, koja je išla u šesti razred kad joj je ubijen brat, završila je zubotehničku školu kao jedna od najboljih. Nema posla u struci ni mogućnosti da nastavi školovanje. Samo za upis na fakultet traži se 3000 KM. Sin Nihad završava trgovačku školu i upravo je stasao za vojsku. Majka se ježi i od pomisli na to:
- Smučila mi se vojska. Uzimaju ih, a niko ne pita kako rastu.

Mevludina nisu uvrstili ni u kakvu kategoriju palih vojnika. No, vjerujemo, da je Bog ovoga mladića uvrstio u najvišu kategoriju ljudske vrijednosti, onu koja radije daje život nego da učini zlo. Takvih je malo i zato su izuzetni. Čudno je samo kako ovakve izuzetne ljude ljudsko društvo teško zapaža i pamti. Možda bi ovu priču trebalo ispričati gradu Osijeku. Neka je zna. Možda bi je trebala znati i Republika Hrvatska. Možda bi njezin predsjednik ovome mladiću, barem posmrtno, trebao iskazati zahvalnost što nije pucao u građane njegove države pa zbog toga sâm dobio metak u glavu. Kažemo - možda, mada smo sigurni da bi sve to bilo lijepo i da se Mevludinova žrtva ne bi smjela zaboraviti: ne bi bilo ljudski, pošteno.
Obrisan korisnik
Obrisan korisnik
Pristupio: 17.08.2004.
Poruka: 55.231
06. ožujka 2008. u 15:36
kakva im je ovo zastava u sredini? jel to neka karta?