Liga prvaka: Leeds pregazio Deportivo, Arsenalu prednost

Marko Breljak • četvrtak, 05.04.2001.

U preostalim dvjema utakmicama četvrtfinala Lige prvaka, koje su igrane u srijedu, Leeds je pogocima Hartea, Smitha i Ferdinanda stekao veliku prednost nad Deportivom pred uzvrat, a u izjednačenom i otvorenom susretu Arsenala i Valencije pogocima Henryja i Parloura Arsenal je preokrenuo vodstvo Valencije nakon pogotka Ayale.

Liga prvaka, četvrtfinale
Raspored i rezultati
Arsenal Valencia 2 : 1
Leeds Deportivo La Coruna 3 : 0

Momčad Leedsa prošle je godine zabljesnula na europskoj nogometnoj pozornici odličnim igrama u Premier Ligi, ali i u Kupu Uefe. Izborili su igranje u Ligi prvaka i iako su veliki novac novac iskrcali za Marka Viduku i Ria Ferdinanda, mnogi su govorili da od ove mlade i talentirane momčadi neće biti ništa. Odlično su odigrali prva dva kruga najelitnijeg nogometnog natjecanja, ali su ih svejedno proglašavali najslabijom ekipom u četvrtfinalu. O’Learry i njegova momčad su u srijedu sve demantirali, nadigravši jaki Deportivo, te su nakon trice u mreži Španjolaca na najboljem putu da ulaskom u polufinale postave još jedan klupski rekord.

Od prve sekunde utakmice na Elland Roadu bio je vidljiv motiv igrača Leedsa. Unatoč najavama, zaigrao je i Smith, a Englezi su jednostavnim akcijama bili znatno opasnija momčad u prvom dijelu. Prednost je potvrđena u 26. minuti, kada je Harte preciznim udarcem iz slobodnog udarca doveo domaćin u vodstvo. Niti pogodak nije probudio igrače Deportiva, koji nisu podsjećali na momčad koja posljednjim mjeseci igra odličan nogomet. U nastavku je nastavljena dobra igra Leedsa, a prednost je povećana u 51. minuti, kada je Smith poslao loptu u mrežu. Tek taj pogodak kao da je malo probudio goste, ali Iruretina momčad nije uspjela kreirati neku izgledniju šansu protiv “napaljenog” Leedsa. To je kažnjeno u 66. minuti, kada je Rio Ferdinand glavom pogodio za visokih 3:0. Ulaskom Tristana i Pandianija Španjolci bacaju sve karte na napad, alli je usprkos prigodama Djaminhe i Pandianija u posljednim sekundama, na kraju ostalo 3:0.

Iznenađujuće otvorenu i izjednačenu utakmicu odigrali su na Highburyu Arsenal i Valencia. Radi se o momčadima koje su otpale iz utrka za naslov u domaćim prvenstvima i Liga prvaka im je prilika za popravak. U prvom poluvremenu vidjeli smo mnoštvo prigoda, a u takvoj igri bolje su se našli Španjolci koji su na poluvremenu vodili 0:1, pogotkom Ayale iz 41. minute. U nastavku je Valencia nastavila dobrom igrom, ali su u samo dvije minute primili dva gola, propustvši tako idealnu prigodu da pobjedom mirno otputuju na Iberijski poluotok. Izjednačio je Tiery Henry, u 58. minuti, kada je sa samo nekoliko metara neobranjivo pucao u mrežu Canizaresa. Prethodio je prekrasan potez petom Piresa. Lopta je tek krenula s centra, kada su je oduzeli domaćini. Loptu je prihvatio Ray Parlour, te ju nakon dugačkog trka uputio, sa dvadesetak metara, ravno u mrežu nemoćnog Canizaresa. Tako je nakon samo dvije minute Valencia došla sa +1 na –1. To je umrtvilo igru, te do kraja nije bilo izglednijih prigoda. Rezultat se također nije mijenjao te je ostalo 2:1 za "topnike", što objema momčadi daje šanse u uzvratu.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913
4Varaždin 75:2+312