Španjolska: Poraz Deportiva, dva gola Jurice Vučka

Marko Breljak • ponedjeljak, 09.04.2001.

Primera Division, 29. kolo
Tablica Raspored i rezultati

Nakon ovog vikenda odigranog, 29. kola Španjolske nogometne lige, Real je još više učvrstio vodeću poziciju. “Kraljevi” su slavili minimalnu pobjedu, dok je njihov prvi pratitelj, Deportivo neočekivano poražen u Zaragozi. Tako je devet kola prije kraja razlika porasla na osam bodova i šanse Reala uvelike su porasle. S obzirom da se radi o iznimno velikom klubu, teško je vjerovati da mogu propustiti takvu prednost. Dobre vijesti za nas stižu iz Baskije, gdje je Jurica Vučko, za svoj Alaves postigao dva gola.

Čini se da Valencia polagano izlazi iz krize. U srijedu su odlično odigrali protiv Arsenala i pred uzvrat imaju solidan rezultat, a dobre igre potvrdili su i ovu subotu, na gostovanju kod Rayo Vallecana. Rayo je na domaćem terenu neugodan suparnik, a u uzbudljivom prvom dijelu to su i potvrdili kada su mogli i voditi, da su Bolić i Quevedo bili precizniji. reprezentativac BiH je čak i pogodio vratnicu fenomenalnim volejem već u 8. minuti. Sreća je pomilovala Valenciju, a promašaje domaćih kaznili su u 44. minuti, kada je Ayala, kao i protiv Arsenala, glavom donio prednost gostima. To je otvorilo još više prostora Valenciji da igra svoju poznatu presing – kontra igru. Kily Gonzales u 49. minuti i Vicente u 73. povećali su vodstvo Cuperove momčadi, prije nego je Cembranos smanjio na 1:3. Nade domaćina pokopao je Sanchez pet minuta prije kraja postavivši konačni rezultat, 1:4. Pobjedom se Valencija vratila u utrku za naslov, ali samo do nedjelje, kada je igrao Real.

Realovci su gostovali kod Las Palmasa, koji muku muči sa financijama i na pomolu je bankrot. Gosti su bili nešto bolji u cjelokupnom susretu, koji je uglavnom protekao bez velikih prigoda. Jednu takvu iskoristio je Guti, koji je pokraj smušene obrane Las Palmasa postigao jedini pogodak na utakmici. Bilo je to u 58. minuti, a do kraja se rezultat nije mijenjao. Robert Jarni je igrao do 76. minute., kada je zamijenjen

Drugi kandidat za naslov, Deportivo, gostovao je u Zaragozi, kod tamošnjeg Reala. Prijelomni trenutak u meču dogodio se u 48. minuti kada je Djalminha dobio crveni karton zbog jednog neopreznog starta. Prije toga je u 43. minuti Jamelli poveo za domaćine, koji su na poluvremenu vodili 1:0. Bez glavnog kreatora akcija, Deportivo je bio nemoćan, a Esnaider je u 83. pogotkom potvrdio svoju dobru igru i pobjedu Zaragoze. Naybet je tri minute prije kraja spasio čast gostiju. Momčad Javiera Irurete je, za razliku od Valencije, u padu te ih je nakon uvjerljivog poraza na Elland Roadu, dočekao još jedan u domaćem prvenstvu, koji ih najvjerojatnije košta obrane naslova.

Izuzetno uzbudljivu i pomalo kuriozitetnu utakmicu odigrali su Villarreal i Barcelona. Domaćin je već u 20. minuti poveo sa 3:0 i činilo se da je na pomolu još jedan debakl Katalonaca. Do poluvremena Barca smanjuje na 3:1, a u 61. minuti je Rivaldo poravnao na 3:3. Villarreal ponovo dolazi do prednosti u 64. minuti, a minimalnu prednost zadržali su sve do sudačke nadoknade kada je Kluivert poravnao omjer. Patrick Kluivert bio je junak susreta sa tri pogotka, dok su za domaćine pogodili dvaput Victor (11 i 20) te jednom Calleja (18) i Jorge Lopez (64).

Jurica Vučko sigurno će pamtiti ovo kolo. U susretu između Alavesa i Valladolida ušao je kao zamjena u 75. minuti i pri rezultatu 2:1 za Alaves postigao dva pogotka. Gosti su dodali još jedan za konačnih 4:2, a ova utakmica bi Vučku mogla otvoriti vrata novim nastupima pa ga tako možda vidimo i u finalu Kupa Uefe, gdje je Alaves gotovo sigurno osigurao plasman, nakon domaćih 5:1 protiv Kaiserslauterna.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913
4Varaždin 75:2+312