NBA: Indiana u finalu, na zapadu se igra sedma!

Bojan Poturica • subota, 03.06.2000.

Reggie Miller - prvo finale u karijeri

Reggie Miller nije mogao pronaći bolji trenutak od finala Istočne konferencije da jednstavno potopi New York. Zahvaljujući Reggiju (34 koša, 5 skokova, 4 ukradene lopte), Pacersi su napokon došli do NBA finala. Zadnje tri godine uvijek su dolazili do finala konferencije, ali nikada dalje. U sezoni 97/98 ispali su od slavnih Chicago Bullsa u sedam susreta. Tada je Michael Jordan jednostavno ukočio Millera u zadnjoj četvrtini i ovaj nije zabio niti jedan koš u tom periodu. U sezoni 98./99. Pacersi su ispali baš od New Yorka. Ove su godine ipak pobijedili Knickse. Miller je u zadnjih 6 i pol minuta pogodio 4 trice te tako bio ključ pobjede. New York je u zadnju četvrtinu ušao sa izjednačenim rezultatom, no Allan Houston (10 koševa) nije imao lijeka za najvećeg brbljavca NBA lige. "Ovo je naš dom daleko od doma i nema ništa bolje no pobijediti na gostovanju. Sedma utakmica bi bila preveliki pritisak za nas i mi smo to željeli završiti u ovoj utakmici", rekao je Reggie, koji jednostavno mrzi navijače New Yorka.

New York očigledno nema sreće kada za njih igra Patrick Ewing (18 koševa, 12 skokova). Sa Ewingom u zadnje dvije godine u playoffu, Knicksi su pobijedili samo jednom, a izgubili su 6 puta. Latrell Sprewell (32 koša, 5 skokova) je predvodio domaćine, no to nije bilo dovoljno. "Ne znam da li smo ostali bez benzina. Jednostavno mi se čini da smo nadigrani", rekao je Jeff Van Gundy, trener New York Knicksa. "Ovo je nevjerojatan osjećaj. Reggie i ja smo o ovome pričali godinama i godinama. Bili smo budni cijeli noć i nazivali se te govorili začudeno. Sada napokon imamo priliku igrati u finalima te predstavljati Istočnu konferenciju. To je fenomenalno", presretan je bio playmaker Pacersa, Mark Jackson (9 koševa, 4 asistencije).

Damon Stoudamire

Na Zapadu je pak još uvijek neizvjesno. Naime, Lakersi su propustili još jednu priliku da uđu u NBA finale prvi put nakon 1991 dok je za njih igrao još Magic Johnson. Prije utakmice bilo je upitno hoće li nastupiti Kobe Bryant koji je uganuo zglob na prošloj utakmici. Kobe (33 koša, 6 asistencija, 4 ukradene lopte, 3 blokade, igrao svih 48 minuta) je nastupio i odigrao fenomenalno. No, MVP lige, Shaquille O Neal (17 koševa, 11 skokova, 5 asistencija, 3-10 slobodna bacanja, igrao svih 48 minuta) nije se nazirao nigdje u zadnjoj četvrtini. Portland je to iskoristio. Predvođeni odličnim Steveom Smithom (26 koševa, 5 skokova, 3 ukradene lopte) te Bonzijem Wellsom (20 koševa - učinak karijere) koji je zabio 14 koševa u četvrtoj četvtini, došao do pobjede te tako prenio pritisak na Lakerse koji sada igraju kod kuće. Damon Stoudamire (14 koševa, 7 skokova) se isto razigrao. Lakersi su doduše malo zadržali Rasheeda Wallacea (18 koševa, 5 skokova). Uz Bryanta i O Neala jedino su Brian Shaw (12 koševa) i Glen Rice (12 koševa) nešto pokazali. Kobe Bryant je očajnički pokušavao dovesti Lakerse do pobjede zabivši 4 trice u posljednje tri minute, ali Blazersi se nisu dali.

Nakon što im je Phil Jackson već nakon treće utakmice predvidio izlazna vrata, Blazersi su se oporavili te došli do 3-3. Sada imaju priliku da budu sedma momčad u povijesti NBA lige koja je prošla dalje nakon zaostatka od 3-1. "Ovo danas je bila euforija. Ovo je bila odlična utakmica. Znali smo protiv koga igramo i prihvatili izazov", govorio je Scottie Pippen (9 koševa, 6 skokova, 4 asistencije, 2 blokade) kojega je Kobe Bryant malo ukočio u napadu, a nadigrao u obrani. "Nismo presretni njihovih performansama, to je sigurno", rekao je Phil Jackson, "no oni shvaćaju da je ovo rat. Mi smo izgubili jednu bitku, ali rat još uvijek traje.".

Svi rezultati: New York - Indiana: 80-93 (2-4), Portland - LA Lakers: 103-93 (3-3)

Sutra se ne igra niti jedna utakmica. Lakersi i Portland igraju u ponedjeljak ujutro u 1.30 po našem vremenu