Španjolska: Real nastavlja crni niz

Marko Breljak • ponedjeljak, 14.05.2001.

U Španjolskoj je ovog vikenda odigrano 34. kolo nogometnog prvenstva. Ponovo je bilo obilježeno nastupima u euro-kupovima, koji tek predstoje ili koji su bili. Ovaj tjedan obilježila je i činjenica da su dva "velika", Real i Barcelona, odigrali ovaj tjedan različito. Katalonci su konačno odigrali dobro i pobijedili, dok "kraljevi" niti ovog vikenda nisu uspjeli pobijediti, a to je omogućilo Deportivu da pobjedom smanji razmak na 6 bodova.

Kolo je započelo već u petak, utakmicom Deportiva i Alavesa, a igralo se u petak zbog predstojećeg nastupa baskijskog Alavesa u finalu Kupa Uefa. Za Alaves je sve započelo kao u snovima. U 15. minuti Marokanac Naybet navodno je laktom u šesnaestercu zahvatio Javi Morena i sudac je dosudio jedanaesterac. Još veći šok za domaćine bio je kada je pokazao crveni karton Naybetu. Najbolji strijelac lige, Javi Moreno, siguran je sa 11 metara. Gosti su nakon toga imali još nekoliko prigoda za povećanje vodstva, ali je Molina bio odličan na vratima Deportiva. Ipak, u posljednjoj minuti prvog dijela vidjeli smo pogodak, ali u mreži Alavesa. Ponovo je bio jedanaesterac, skrivio ga je Contra na Victoru, a realizirao Tristan. Deset minuta nakon početka drugog dijela ponovo su u igri isti akteri. Contra faulira Victora, a Diego Tristan po drugi puta precizan za 2:1. Gosti su pokušavali sve ne bi li izjednačili, ali nisu uspjeli. Tako je u jednoj čudnoj utakmici, sa jednim isključenjem i čak tri penala, Deportivo nastavio svoj “lov” za Realom.

A oni su nastupali u nedjelju, na Bernabeu protiv Espanyola i činilo se da ne bi smjeli imati pretežak posao. Na poluvremenu su vodili sa 1:0, zahvaljujući prekrasnom slobodnjaku Figa, a kada je već u prvoj minuti nastavka Raul povisio na 2:0, činilo se da je susret gotov. Ipak, samo dvije minute kasnije Argentinac Rotchen, ulovio je obranu domaćih na spavanju, te smanjio sa 2:1. Ključni trenutak uslijedio je u 65. minuti. Kapetan Reala, Fernando Hierro, igra rukom u šesnaestercu, a sudac dosuđuje jedanaesterac i Hierru drugi žuti karton. Constantin Galca siguran je za 2:2, a do kraja su Realovci uzaludno pokušavali preokrenuti. Najbolju prigodu imao je Raul, ali je sam pred golmanom, pucao pored gola. Time je prednost Reala smanjena na samo šest bodova, a u idućem kolu biti će oslabljeni za najiskusnijeg igrača, Hierra.

Najveće iznenađenje kola priredila je Malaga, pobijedivši Valenciju sa uvjerljivih 3:0. Ipak, to i nije takvo iznenađenje, jer Malaga ove sezone igra odlično, matematički čak imaju i šansu za Ligu prvaka, bolje rečeno peto mjesto. Cupera i njegovu squadru pokopao je Delly Valdes sa tri pogotka. Poraz Valencije iskoristila je Mallorca, koja se zahvaljujući 2:0 pobjedi nad Celtom bodovno poravnala sa Valencijom. Junak “otoka” bio je Goerge Finidi, koji je postigao oba gola. Konačno je dobro igrala i Barcelona. Sa 5:1 “stradao” je Rayo Valecanno, a sve je razriješeno tek u nastavku, na poluvremenu je bilo samo 1:1. I upravo taj trojac, Valencia (59 bodova), Mallorca (59) i Barcelona (56) trebali bi odlučiti tko će iduće sezone u Ligu prvaka. Celta, Malaga, Villarreal i Alaves nalaze se od 6. do 9. mjesta u samo dva boda razmaka, ali svi zaostaju čak 5 bodova, a to je, čini se, previše za trojac iskusnijih klubova.

Ovaj vikend od naših igrača nastupio je tek Robert Jarni, i to svih 90 minuta. Jurica Vučko i Alen Peternac nisu nastupili.