Gustavo Kuerten pobjednik Roland Garrosa

Ivana Tomičić • ponedjeljak, 12.06.2000.

Gustavo Kurten

Peti nositelj drugog Grand slam turnira sezone Roland Garrosa , Gustavo Kuerten po drugi je puta osvojio ovaj najveći turnir na zemlji.

Dvatesetrogodišnjem Brazilcu bilo je potrebno 11 meč lopti da u finalu savlada trećeg nositelja, Šveđanina Magnusa Normana rezultatom 6:2, 6:3, 2:6, 7:6 (6). Kuerten je prvi puta osvojio Roland Garros 1997. kada je u finalu svladao Španjolca Sergia Brugeru.

"Guga" s peharom

U Parizu je i ove nedjelje izgledalo da će popularni "Guga" osvojiti French Open u tri seta. U prvom setu Magnus Norman nije pokazao ništa od svoje borbenosti iz proteklih šest mečeva koji su ga doveli do finala. Kuerten je osvojio dva Normanova servisa, ali ne toliko zbog dobre vlastite igre koliko zbog niza Normanovih pogrešaka. Normanovi propusti donijeli su prvi set Kuertenu i rezultat 6-2. Dvostruka pogreška na break-pointu u prvom gemu dovela je Brazilca u prednost, dok je Norman u sljedećem gemu propustio tri break-lopte. Niti promjena odjeće nije pomogla Šveđaninu. Kuerten je ponovno iskoristio break-loptu oduzevši tako Normanu dva gema. Norman je zatim oduzeo Kuertenov servis čime je ublažio gubitak drugog seta - 6:3.

Pravo finale jednog Grand slam turnira počelo je tek u trećem setu. Norman je po prvi puta u meču ušao u set dobivenim gemom i dva je puta uspio oduzeti Kuertenov servis. Pohlepno servirajući za treći set Norman je bio ne pogriješiv i tako se odužio Brazilcu za prvi set.

Nakon trećeg seta, Kuerten, koji se tokom turnira žalio na bolove u leđima, obratio se fizioterapeutu.

Poraženi Magnus Norman

Na početku četvrtog seta, Norman je oduzeo Kuertenov servis, nastavivši tako niz od šest uzastopno osvojenih gemova. Kuerten mu nije dopustio niti da predahne i odmah je Šveđaninu oduzeo servis. Četvrti set je ponovno na početku i rezultat je 1-1. Kod rezultata 2-2 "Guga" je propustio četiri break lopte. Propuštene prilike Kuertena Norman je iskoristio i u narednom gemu ponovno je oduzeo servis Brazilcu. Prednost nije mogao dugo držati i ponovno smo na početku četvrtog seta rezultatom 4-4 pri kojem su sve karte otvorene. Uvjerljiva igra temeljena na dobrim servisima dovela je Kuertena do rezultata 5-4. Trenutak prije sa velikom prednošću, no sada je Norman trebao servirati za ostanak u meču. Šveđanin je spasio tri meč lopte i doveo do rezultata 5-5. U svom narednom, 23 poena dugom gemu, Norman je morao spašavati čak četiri meč lopte, ne bi li izborio tie-break.

Kuerten je otvorio tie break dobivenim poenom, dok je Norman započeo katastrofalno. Dvostruke pogreške u tie-breaku su nedopustive, a Norman ju je učinio. Ali koncentracije još uvijek nije nestalo i igrači mjenjaju strane pri rezultatu 3-3. Iako je izgledalo da je Šveđanin našao svoju igru, u tie-breaku ju je definitivno izgubio. Kuerten je zahvaljujući Normanovim poklonima imao tri meč lopte kod rezultata 6-3. Ovdje je Švedska upornost došla do izražaja i Norman se vratio. Kod rezultata 6-5, Kuerten je imao desetu meč loptu, ali po prvi puta u meču i servis. Norman i to izvlači. Brazilac konačno hvata pobjedu, nakon Normanovog forehanda i 3 sata i 43 minute igre.

"Nisam mogao niti pomisliti da će se to ponovno dogoditi. Posljednji put (1997.) bio sam nov, došao sam ni odkuda i osvojio sam titulu...ali ovaj puta ljudi su imali očekivanja. Igrao sam dva teška meča, a i danas sam imao dobru igru, koju sam kontrolirao od početka.Moram čestitai Magnusu -- igrao je dobro. Oboje smo zaslužili da danas budemo ovdje i nadam se da su svi uživali", rekao je pobjednik Roland Garrosa 2000, dok je Norman poručio: "Igrao je izvrsno i zaslužio je pobjedu. Ja ću se vratiti sljedeće godine i nadam se, pobijediti."