Portugalci iznenadili Engleze, Nijemcima samo bod

Davor Sajko • ponedjeljak, 12.06.2000.

Portugalci su danas nadskakali Engleze

U prvom susretu skupine A Njemačka i Rumunjska podijelili su bodove. U vodstvo su došli Rumunji već u petoj minuti susreta pogotkom Moldovana, a izjednačujući pogodak djelo je Scholla u 28. minuti. Krajem prvog poluvremena danski sudac Nielsen nije dosudio očiti jedanaesterac za Rumunjsku.

U drugom susretu skupine A, Portugalci su savladali favorizirane Engleze. Engleska je već u 18. minuti vodila s 2:0, međutim do 37. minute Portugalci su poravnali rezultat. U nastavku pogotkom Gomesa, Portugalci su poveli i ostvareno vodstvo zadržali do kraja susreta.

Grupa A, 1. kolo
Njemačka Rumunjska 1 : 1 Izvještaj
Portugal Engleska 3 : 2Izvještaj

Treći dan "Euro 2000" donio je i da iznenađenja. U prvom susretu Nijemci su malo sreće uspijeli izvući bod protiv neugodnih Rumunja. Poveli su Rumunji već u petoj minuti, dok su Nijemci poravnali u 22. minuti. Početak susreta u potpunosti pripao rumunjskoj reprezentaciji koja nije iskoristila nekoliko izglednih prilika u prvom dijelu susreta. Nakon poravnanja Nijemci su se vratili u igru i u daljenjem toku susreta diktirali tempo. Najbolji pojedinac susreta bez dileme je bio Hagi, ujedno jedan od najstariji na travnjaku. Kod Nijemaca najbolji je bio i strijelac izjednačujućeg pogotka, Scholl. Ostatak "Elfa" nije pružio očekivanu igru i teško će u nastavku ovakvom igrom obraniti naslov prvaka Europe.

Drugi susret skupine ujedno je bio i najdramtičniji kao i susret s najviše pogodaka u dosadašnjem tijeku prvenstva. Favorizirani Englezi već su u 18. minuti imali vodstvo od 2:0 koje su Portugalci uspjeli anulirati već u 37. minuti. Preokret je najavio Figo prekrasnim pogotkom s 30 metara samo četiri minute nakon McManamanovog pogotka za 2:0. Poravnavši rezultat Portugalci su preuzeli igru i diktirali tempo. Tokom drugog poluvremena imali su Englezi poravnati rezultat, međutim bez uspjeha.

Tako nakon prvog kola na tablici skupine A vodeći je Portugal s tri boda, a slijede ga Rumunjska i Njemačka s jednim osvojenim bodom, dok je posljednja Engleska bez bodova. Drugo kola skupine A na rasporedu je 17.6., a sutra 13.6. na rasporedu su susreti prvog kola skupine C, 18.00 h, Španjolska - Norveška i u 20.45 Jugoslavija - Slovenija.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913