Euro 2000: Portugal - Engleska 3:2

Davor Sajko • ponedjeljak, 12.06.2000.

U drugom susretu skupine A između Portugala i Engleske prikazan je najbolji nogomet u dosadašnjem toku prvenstva. Siloviti početak Engleza potpomognut fantastičnom podrškom engleskih navijača urodio je plodom već u samom početku susreta. David Beckham probio je desnu stranu, centrirao, a u sredini poptpuno sam je bio Paul Scholes kojem nije bilo teško loptu pospremiti iza Bainih leđa. Igral se tek treća minuta i ovo je najbrži pogodak u dosadašnjem toku prvanstva. Rani pogodak Engleza nije pretjerano uzdrmao Portugalce koji su samo nekoliko minuta nakon primljenog "navalili" na Seamanova vrata. U tim trenucima Portugalci nisu iskoristili dvije prilike. Prvo je neprecizan bio Joao Pinto na ubačenu loptu Coste, a samo nekoliko minuta kasnije udarac Rui Coste uspio je Seaman skrenuti u korner. Prilike za izjednačenje nisu iskoristili Portugalci, dok Englezi svoju drugu pravu priliku nisu ostavili neiskorištenu. Opet je po desnoj strani Beckham izigrao portugalsku obranu, ubacio loptu u sredinu, a u sredini je McManaman bez problema savladao po drugi puta Viktora Baiu. Samo je 18 minuta bilo potrebno Englezima da povedu s 2:0 i izgledalo je kao da će portugalska reprezentacija doživjeti debakl u svom prvom nastupu na "Euro 2000". Iako su gubili s dva pogotka Portugalci se nisu predavali i nadalje su vršili pritisak na engleska vrata. Samo četiri minute bilo je potrebno Portugalcima da uhvate priključak. Otevši loptu na sredini terena Figo je povukao i s 30-ak metara silovito opalio, a lopta je odsjela u gornjem lijevom kutu Semanovih vratiju. Vratar engleske reprezentacije loptu je samo ispratio pogledom. Nakon pogotka Portugalaca tempo je malo pao, a Portugalci su i dalje "vrebali" svoju priliku. Nisu čekali dugo i već u 37. minuti došli su do poravnanja. S desne strane lopt je u sredinu ubacio Rui Costa čiji je centaršut izvanredno iskoristio Pinto i glavom loptu pospremio u Seamanova vrata. Portugalcima je bilo potrebno isto toliko vremana za poravnanje kao u Englezima za vodstvo od 2:0. Do kraj poluvremena igra se primirila i nije bilo više uzbuđenja kojim je obilovalo prvo poluvrijeme.

Nakon odmora u engleskoj je svlačionici ostao Michael Owen kojeg je zamijenio Heskey. Prvu priliku u drugom poluvremenu nisu iskoristili Portugalci u 47. minuti. Joao Pinto nije najbolje iskoristio Seamanovu lošu procjenu i rezultat je ostao nepromijenjen. Početkom drugog poluvremena ozlijeđenog McManamana, strijelca drugog pogotka za englesku reprezentaciju, zamijenio je Wise. U 59. minuti Nuno Gomes dokrajčio je Engleze. I opet je kao i kod drugog pogotka strijelcu asistirao Rui Costa, a izvanrednu loptu Gomesu nije bilo teško kraj istrčalog Seamana loptu poslati u gol. Posljednjih pola sata susreta Englezi su svim silama pokušali poravnati rezultat. Strijelac prvog pogotka Scholes bio je u prilici poravnati rezultat, prvo u 70. minuti kada je u posljednji trenutak pogodak spriječio Jorge Costa, a nekoliko minuta kasnije Couto je uspio blokirati Scholesov udarac. Samo minutu kasnije Sherarerov udarac završio je pokraj vratiju i to je bilo sve s engleske strane do kraja susreta.

Početak susreta u potpunosti je pripao Englezima koji nisu uspjeli rano vodstvo od 2:0 zadržati u nastavku susreta. Portugalce nije pretjerano doimilo rano vodstvo i već su u 37. minuti uspjeli poravnati rezultat, a sredinom drugog poluvremena uspjeli su i do kraja preokrenuti rezultat. Favorizirani Englezi nisu uspjeli domognuti se tri boda u prvom susretu i u drugom kolu očekuje ih Nijemci koji se također nisu iskazali u prvom nastupu protiv Rumunja. Subota kada je na rasporedu drugo kolo skupine A bit će ključno za neke reprezentacije.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913