Hajduk - Osijek: Snaga sačuvana za subotu

Bernard Jurišić • srijeda, 18.04.2001.

Samo jedan pogled na sastave obje momčadi dovoljan je da se otkrije kakvu su utakmicu danas na Poljudu odigrali Hajduk i Osijek. Bilo je to i za očekivati, Hajdukovih 3:0 u Gradskom vrtu nisu davali praktički nikakve šanse gostima za nadu u senzaciju. Shvatio je to i trener Osječana Vlado Bilić, pa je u autobus za Split poslao juniore i prvotimce koji nemaju pravo nastupa u subotnjem derbiju istih protivnika u Gradskom vrtu, zbog javnih opomena. Domaći trener Vulić već je nekoliko dana najavljivao odmor za neke od "umornih ratnika" koji su porazili Dinamo u subotu, a kad je shvatio da je Osijekova puška napunjena samo ćorcima, preselio je sve "bijele" prvotimce sa terena u svečanu ložu. Tako se kompletnih početnih 11 s utakmice protiv Dinama zabavljalo na razne načine, red-dva ispod naših novinarskih mjesta.

Hajdukove su rezerve ovu utakmicu nekako ozbiljnije shvatile, pa su već u početku Lalić i Andrić pokušali izdaleka. Jedini pogodak na utakmici vidjeli smo u 9. minuti, kad je Mario Carević ubacio loptu iz prekida na drugu vratnicu, a tamo ju dočekao Makedonac Igor Gjuzelov i praktički iz mrtvog kuta ubacio pored zaspalog Malovana. S tim pogotkom i 3:0 iz Gradskog vrta, utakmica je i definitvno stavljena "ad acta".

Osječani su prvi put prema Sunari zapucali u 14. minuti, preko jedinog igrača koji nam se donekle svidio u plavom dresu, Dejana Godara. Isti igrač je u 37. minuti srušen u kaznenom prostoru Splićana, a da je sudac Marić pokazao na bijelu točku, malo bi se tko mogao buniti. U 39. minuti Dario Srna pokušao je izvesti nešto slično što i Musa u derbiju protiv Dinama, no njegov udarac bio je nešto neprecizniji.

U drugom dijelu, valja pribilježiti tri situacije. U 53. je nakon dobrog centaršuta Lalića Mate Bilić bio za malo neprecizan u petercu, u 76. je Radeljić zaradio drugi žuti karton, a u posljednjoj minuti je Puljiz mogao ubaciti loptu u praznu osječku mrežu, ali je netko od gostujućih igrača u zadnji trenutak odbio u korner. Splitska publika zabavljala se na svoj način, kako nije bilo gostujućih navijača, podijelili su se u dvije grupe, na sjeveroistoku i sjeverozapadu i navijali jedni protiv drugih, a publiku je razveseljavao i direktor gostiju Milan Španjić, trčeći od klupe do lože, kad je u 67. minuti htio promijeniti igrača s brojem 31 na dresu. Propozicije HNS-a, naime, nalažu da igrač može obući broj maksimalno do 30, a kako se Hrvoje Kurtović uopće našao u zapisniku i na klupi s brojem 31, neka nam odgovore službena lica iz Saveza.

Zoran Vulić, trener Hajduka: "Sve je bilo jasno i prije, zadovoljan sam što smo i danas pobijedili, ali nismo igrali dobro. Dosta ovih igrača se bori za mjesto u momčadi, no nisu mi danas dali razlog da ih više koristim. Ipak smo mi Hajduk i trebamo igrati bolje, bez obzira na sastav."

Vlado Bilić, trener Osijeka: "Mi smo u Split došli odraditi formalnost. Mislim da nije nesportska gesta istrčati s pričuvama, jer što znače pričuve? Pa u Osijeku sam s prvom momčadi izgubio 3:0, a ovdje sa takozvanim pričuvama 1:0. Sve su ovo igrači Osijeka, bez obzira na status i ja imam pravo odabrati tko će kad igrati."

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913
4Varaždin 75:2+312