Liga prvaka: Osveta Bayerna i Reala

Marko Breljak • četvrtak, 19.04.2001.

Galatasaray, Real, Bayern i Manchester pokušavali su u srijedu doći do polufinala. Sve veliki europski klubovi, a igralo se u dvije velike nogometne "arene", na Santiago Bernabeu i na Olimpijskom stadionu u Münchenu. U prvim utakmicama vidjeli smo pomalo iznenađujuće rezultate, a kao što se i očekivalo, na kraju su polufinale izborili domaćini, Real i Bayern.

U prvoj utakmici Reala i Galatasaraya, Španjolci su na poluvremenu vodili sa 0:2 i činilo se da je susret razriješen. Tada su podcijenili Turke i oni su, na krilima navijača, postigli tri gola te su sa prednošću od jednog gola doputovali u Madrid na uzvrat. Ipak, Real trenutno igra odlično te su od prve minute susreta sa Galatasarayom, željeli pokazati da je poraz u Turskoj bio slučajnost. Listu strijelaca otvorio je Raul, koji je iznenadio zbunjenu obranu Turaka te, na dodavanje McManamana, pogodio mrežu. Već tu raspala se igra Turaka, koji su sigurno nešto duže željeli čuvati početan rezultat. Pogriješili su jer su se oslonili na obranu, a ona im, naročito bez Popescua, ne djeluje impresivno.

Povećanje na 2:0 uslijedilo je vec u 28. minuti. Figo je odlično nabacio iz kornera, a Ivan Helguera nadskočio svoje čuvare te glavom pogodio mrežu. Igrači Del Bosquea ne staju, i dalje napadaju, a nagrada je stigla u 37. minuti, kada su na sceni ponovo McManaman i Raul. Englez je lijepo uposlio Raula, a napadač Madrižana još ljepše pucao za 3:0, što je bio rezultat poluvremena. Niti u nastavku Turci ne uspijevaju pronaći pravu igru. Kraljevi su i dalje dominirali, ali nisu uspjeli postići pogodak. Na kraju je ostalo 3:0, što je bilo i više nego dovoljno za prolaz trenutnog lidera Španjolske lige, Reala iz Madrida.

Veliki Bayern i još veći Manchester odigrali su na olimpijskom stadonu u Münchenu odličnu utakmicu. Bavarci su nakon gostovanja imali velikih 0:1, a sjajno su započeli susret, povevši vec u 5. minuti. Tarnat je bio dodavač za Elbera, koji posprema loptu sa par metara u mrežu. Jancker je mogao riješiti sve dvojbe samo dvije minute kasnije, ali je njegov udarac završio u vratnici. Vidjeli smo još nekoliko prigoda u vrlo izjednačenom i borbenom poluvremenu, a prije sučevog zvižduka, Mehmet Scholl je, u 40. minuti, povisio na 2:0. U nastavak su igrači Alexa Fergusona ušli sa još više rizika jer više nisu imali što izgubiti. Ryan Giggs je pobjegao obrani domaćina te sa našao sam pred Kahnom odekle mu nije bilo teško pogoditi mrežu za 2:1. To je otvorilo nadu za goste koji ulazu ogromne napore. Ipak, Bayern je danas djelovao prilično sigurno te do kraja nismo vidjeli pogodaka. Time su se ujedno osvetili Englezima za nesretni poraz u finalu Lige prvaka, iz 1999. godine, a u polufinalu će imati prigodu za novu osvetu. Jer protivnik u polufinalu, biti ce im Real Madrid, koji ih je lani porazio u polufinalu.