Gledatelja: 36 437
Sudac: Pierluigi Collina

Leeds: Martyn – Mills, Ferdinand, Matteo, Harte – Dacourt, Batty, Kewell, Bowyer – Viduka, Smith. Trener: David O Leary

Valencia: Canizares – Angloma, Ayala, Pellegrino, Carboni – Baraja, Albelda, Mendieta, Kily Gonzales (od 90. Vicente)– Carew, Sanchez (od 66. Zahovič). Trener: Hector Cuper.

Za razliku od prvog polufinalnog para, u kojemu smo vidjeli dva europska velikana, Real i Bayern, u drugom paru su se pomalo neočekivano našli Valencia i Leeds. Naročito veliko iznenađenje je plasman Engleza u polufinale, a prije susreta sa lanjskim finalistom, Valencijom, već su u četvrtfinalu izbacili jednog “španjolca”, Deportivo. Tu je ključna bila prva utakmica, kada su praktički sve razriješili, porazivši jaki Deportivo sa visokih 3:0. Ipak, Cuperova momčad nije podlegla pritisku Elland Roada te su sigurnom igrom došli do cilja, a on je zasigurno bio, ne primiti gol.

Valencia je lani iznenađujuće došla do finala i tek tu su poraženi od madridskog Reala. Ove sezone ulaganja u igrače nisu se isplatila jer se Deschamps ozlijedio na samom početku, a Zahovič se nije uklopio u savršeni Cuperov stroj. Odlazak Gerarda, Farinosa i Lopeza bio je preveliki gubitak te se momčad iz Valencije prečesto ove sezone nalazila u problemima. Ipak, dogurali su do polufinala Lige prvaka i poput Leedsa i oni su na putu do polufinala eliminirali klub iz iste zemlje sa klubom koji im je protivnik u polufinalu. Španjolci su bili bolji od Arsenala, a poput polufinala i tada su prvi puta gostovali na Otoku i dobrom igrom otvorili put do sljedećeg kruga. Tada su nespretno i nesretno izgubili od Arsenala, ali su sve nadoknadili u uzvratu.

Susret je započeo u fenomenalnom dekoru, koji je očito dodatno motivirao domaće igrače jer su angažirano krenuli u suret, očito sa željom da odmah na početku načnu mrežu Canizaresa. Ipak, obrana gostiju se držala izuzetno sigurno prijeteći kontrama preko Mendieta, Carewa i Kily Gonzalesa. Domaćini su uglavnom pokušavali udarcima izvana, ali nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti izuzetno sigurnog Canizaresa. Najbolju prigodu u prvom poluvremenu, igrači Leedsa imali su u 40. minuti, kada je Alan Smith bio neprecizan sa samo nekoliko metara. Bilo je to jedno borbeno poluvrijeme, visokoga tempa, a sličan nogomet vidjeli smo i u drugom poluvremenu.

U nastavak Englezi ulaze još agresivnije sa željom da probiju čeličnu obranu gostiju. Idealnu prigodu propustio je, u 53. minuti Dominic Matteo, glavom, ili bolje rečeno, Canizares je fenomenalno obranio. U 63. minuti Smith dokazuje da ovo nije njegov dan, pucavši visoko preko gola, a nakon tih prigoda nogometaši Valencije se nekako primiruju i ponovo počinju kontrolirati igru. Do nove izgledne prigode domaćini su tako došli tek u 70. minuti, nakon leta u prazno Canizaresa. Ipak, Lee Bowyer pogodio je samo vratnicu. Pred kraj susreta Cuper uviđa da može i do pobjede te se gosti pomalo otvaraju, a najbolju prigodu imali su u sudačkoj nadoknadi, kada je “žabicu” Vicentea Rio Ferdinand zasutavio tek na gol crti.

Završilo je tako na kraju bez golova, a rezultat i igra u prvom susretu ne daju nam baš za pravo da sa sigurnošću prognoziramo ishod uzvrata. Može se dogoditi susret sa mnogo golova, a isto tako, pošto rezultat ide na ruku Valenciji, teško je vjerovati da će se njihova igra u uzvratu nešto bitno promijeniti. Stoga je moguća i nova utakmica bez golova pa čak i jedanaesterci. Uzvrat se igra već za šest dana, a kada se tome pridoda i činjenica da oba kluba igraju važne susrete u domaćem natjecanju, gdje se bore za Ligu prvaka, jasno je dauzbuđenja neće nedostajati.

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312