Hajduk - Dinamo: Huligani uništili praznik nogometa

Bernard Jurišić • srijeda, 09.05.2001.

Slika 2 od 2.

Od prve minute primjećivalo se da Dinamo puno bolje stoji na terenu, a grč i umor na licima Hajdukovaca bio je uočljiv i sa najudaljenijeg sjedala na tribini. Gosti iz Zagreba puno su više imali loptu u nogama od samog početka, preuzeli su kontrolu nad sredinom i zagospodarili čitavim terenom. No, prve velike šanse bile su Hajdukove, dvaput je najbolji igrač susreta Tomislav Butina spašavao "modre" i držao mrežu netaknutom.

Najprije je u 7. minuti Miladin uposlio Deranju, koji je snažno opalio sa 18 metara, Butina je loptu jedva ukrotio, a Bošnjak na nju natrčao i krivo zahvatio. Deset minuta kasnije, u kontra udaru Splićana opet je Deranja prijetio, a zagrebački vratar bio na visini zadatka.

Slika 1 od 1.

Odgovorili su Zagrepčani u 19. minuti, kada je prvi put "zaplivala" obrana Splićana, kojoj je neigranje Ante Miše očigledno bilo prevelik hendikep. Igor Cvitanović krenuo je sam prema Pletikosi, koji nije ostao dužan kolegi na suprotnoj strani, sjajno je ušao u udarac Dinamovom igraču i spriječio siguran pogodak. Seriju stopostotnih šansi nastavio je Igor Musa, koji je nakon trokuta s Bubalom i Bošnjakom izbio sam pred Butinom, no zagrebački je vratar večeras bio nesavladiv.

Izjave nakon utakmice

Sredina prvog dijela opet je pripala gostima. U 23. minuti danas vrlo dobri Mikić prošao je desnom stranom i zavrnuo u sredinu, gdje je Tomo Šokota zaplivao zrakom i za malo promašio loptu. U 32. minuti opet je Šokota u glavnoj ulozi - vrlo lijep lob udarac pod prečku Pletikosa je uspio krajnjim naporom odbiti u korner. Gosti su u vodstvo stigli u 40. minuti, nakon pogreške Ivana Radeljića koji je u padu promašio loptu ispred Šokote, kojem nije bilo teško prebaciti istrčalog Pletikosu za važan gol i veselje malobrojnih BBB-a na jugozapadnoj tribini.

Slika 3 od 3.

Očekivao se uraganski nastavak domaćina, no već po samom izlasku na travnjak nakon odmora bilo je očigledno da domaćini nemaju snage za agresivniji ulazak u utakmicu. I umjesto očekivanog pritiska Hajdukovaca, još jedan hladan tuš pogodio je tribine. U 57. minuti opet je pogriješila Hajdukova obrana u namještanju zaleđa, Cvitanović se sjurio u šesnaesterac i poslužio neometanog Mikića koji nije mogao pogriješiti. Bilo je to već velikih 0:2, Dinamo je ostvario ogromnu prednost, a Splićanima je za kakvu takvu nadu u uzvratu trebao barem jedan gol.

Opširnije o neredima

No, Dinamovci su vrlo dobro zatvorili sve prilaze svom golu, tako da domaćini do kraja nisu imali niti jednu pravu prigodu za smanjenje rezultata. U 59. minuti Musa je snažno pucao, a Bošnjak nije bio spreman za "otpadak" kojeg mu je "poslužio" Butina odbivši loptu. Nakon ulaska, pokušavao je nekoliko puta i Mate Bilić, no nije opasnije naudio zagrebačkim vratima, kao ni Carević koji je u 75. minuti pokušao s lijeve strane pronaći suprotni kut Butininih vratiju. U 78. minuti počeo je huliganski pohod na poljudski travnjak, najprije s nekoliko utrčalih navijača koji ipak nisu uspjeli nikoga fizički napasti. Derbi je ponovno prekinut u 88. minuti, nakon probijanja vrata koja dijele sjevernu tribinu od travnjaka, utakmica je prekinuta na petnaestak minuta, a kad je policija ispraznila čitavu sjevernu tribinu, odigrano je i nekoliko završnih minuta.

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312