Hajduk - Osijek: Splićani čuvaju prednost

Bernard Jurišić • subota, 19.05.2001.

Hajduk je još jednom "nagazio" Osijek, četvrti put u samo mjesec i pol dana i tako si omogućio nastavak sna o povratku titule prvaka u Split nakon 5 godina "posta". I što je najvažnije za navijačku armiju splitskog kluba - bijeli i dalje sami odlučuju o svojoj sudbini, pobjeda u Varaždinu u zadnjem kolu značila bi početak velikog višednevnog slavlja u gradu podno Marjana, ali i diljem Dalmacije.

Zadar je danas disao jednim srcem, kolone automobila slijevale su se "od juga prema sjeveru Dalmacije", a 10 000 gledatelja stvorilo je sjajnu atmosferu. Hajdukovi igrači su, jasno, imali puno veći motiv od Osječana, koji se već tjednima bore samo za premije i prestiž, s osiguranim mjestom u Kupu Uefe. Ipak, bio je u glavama igrača Hajduka prisutan oprez, jer jedna kontra i neopreznost mogle su značiti velike probleme. Tako je "domaćin" poveo u 15. minuti iz svoje prve prave prigode, a čak ni ovo nije mirisalo na nešto veliko. Goran Sablić vratio je loptu pred šesnaesterac Osijeka, gdje ju je uzeo Stanko Bubalo, u slalomu nanizao trojicu Osječana i na kraju s nekoliko metara plasirao loptu u mrežu preko Balića.

Hajduk je od prve minute više imao loptu, inicjativu i želju, no bez pravih prigoda. S druge strane, mislili smo da je ono što je Osijek pokazao u zadnjoj utakmici u Gradskom vrtu protiv Hajduka njihova najlošija partija sezone, no ono što su prikazali danas u Stanovima još je teže bilo za gledati. Doslovce nijednom nisu "gosti" ozbiljnije prešli u polje Hajduka, a dovoljno o njihovoj igri govori činjenica za Hajdukova vratara Pletikosu nismo imali za što ocjenjivati.

Pred kraj prvog poluvremena mogli su Splićani mirno otići na odmor, najprije je gostujući kapetan Vuica nespretno zahvatio loptu u petercu i poslao je pored svoje vratnice. U zadnjoj minuti prvog dijela agilni Leko iz skraćenog kornera je gađao bliži kut, no jedini Osječanin s pozitivnom ocjenom danas je bio njihov vratar Vladimir Balić.

Hajduk je u drugi dio krenuo odlučan da se što prije riješi utega kojeg je nosi vodstvo od jednog gola razlike. U 54. minuti Bošnjak je prohujao desnom stranom, vratio Musi u sredinu, a ovaj proslijedio usamljenom Bubalu u peterac, koji nije stigao pucati. Utakmica je praktički prelomljena u 55. minuti, kada je inače vrlo nervozni Almir Turković nepotrebno udario Mišu i zaradio crveni karton. A društvo mu je na putu u svlačionicu pravio, naravno - i direktor Milan Španjić, koji je vjerojatno rekorder u svjetskim okvirima po broju "crvenih kartona".

Hajduk je ubrzo i materijalizirao brojčanu prenost. Najprije je u 65. minuti Balić još jednom spasio Osijek povećanja rezultata, obranivši Deranjin udarac glavom na prvoj vratnici. A zatim je stigao mat - u tri poteza.

Igrala se 73. minuta, Leko je namjestio loptu na korner i čekao da se izvrši izmejan, u kojoj su sudjelovali Bubalo i Mate Bilić. Potonji je taman uspio dotrčati u peterac i nakloniti se na loptu za 2:0 i definitivno rezultatsko rješenje utakmice. Potom je na scenu stupio Zvone Deranja. U 85. minuti "kopirao" je svog prijatelja Bilića glavom nakon kornera na prvoj vratnici, a tri minute kasnije iskoristio je nesporazum Kukoča i Balića, poslavši loptu u mrežu za uvjerljivih, zasluženih i konačnih 4:0.

Mogao je Leko i uvećati ovu ionako visoku pobjedu Hajduka, koji je i dalje ostao ovisan sam o sebi i pobjedi u Varaždinu. A što se tiče Osijeka - jako je teško, gotovo nemoguće povjerovati da je to ista onamomčad koja je samo prije nekoliko mjeseci bila uvjerljivi lider hrvatskog prvenstva...

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312