Euro 2000: Norveška - Jugoslavija 0:1

Goran Štimec • nedjelja, 18.06.2000.

Utakmica između Norveške i Jugoslavije ponudila nam je jednu od najgrubljih i najružnijih predstava u dosadašnjem dijelu Europskog prvenstva. Isto tako, prikazana igra bila je u skladu s cjelokupnom slikom. Norvežani, koji su ušli u utakmicu s tri boda osvojena protiv Španjolaca u prvom kolu, pokazali su svoje drugo lice - ono slabo, beskrvno, neprepoznatljivo. Jugoslavija je, pak, unaprijedila svoju igru u odnosu na utakmicu protiv Slovenije, čime je možda pridonijela i promjena čak šestorice igrača u početnoj postavi.

Već na samom početku Jugoslaveni su, nakon što su nagovijestili od početka da su danas odlučili igrati, poveli pogotkom Save Miloševića. Golu je prethodio neuvjerljiv prekršaj Bergdölma na Mijatoviću. Nakon izvedenog slobodnog udarca, Milošević je bio najsnalažljiviji u petercu - jednom rukom gotovo rastrgavši majicu Eggena skreće loptu u donji desni kut nemoćnog norveškog vratara Myhrea.

Do kraja poluvremena, kao niti do kraja cijele utakmice, Norveška ne uspijeva pronaći protuigru, ili bilo koji koncept kojim bi mogli parirati i zaprijetiti Jugoslavenima. Sasvim suprotno utakmici sa Španjolskom... Jedina prilika u prvom poluvremenu koja je mirisala na pogodak djelo je Myklanda i Floa u 13. minuti - Mykland je dao okomitu loptu do Floa, ovaj prolazi kroz dvoju Jugoslavena, precizno puca u lijevi dio Kraljevih vratiju, ali jugoslavenski golman odlično reagira.

Jugoslaveni prijete znatno češće. U 18. minuti Milošević glavom spušta loptu za Mijatovića, Eggen stiže blokirati prije samog udarca. Mijatović je u akciji i nekoliko minuta kasnije, kada iz okreta odlično puca, ali Myhre uspijeva loptu odbiti u korner. Još jednu zrelu priliku Jugoslavija je imala u 45. minuti iz kontre, veza Stojković - Drulović - Stojković nije bila do kraja uspješna, završni udarac jugoslavenskog kapetana nije bio dovoljno precizan.

Ono što je ostavilo mrlju je prekršaj Saveljića nad Solskjaerom u 31. minuti. Očigledno je bilo da jugoslavenski igrač drži Solskjaera za vrat u svom petercu, no Hugh Dallas, sudac koji je svirao "onaj" jedanaesterac za Italiju, ostao je nijem...

Saveljić i Solskjear - nakon jednog njihovog duela ostala je dvojba oko jedanaesterca

Drugi dio, suprotno očekivanjima, nije donio baš nikakve promjene. Norveška i dalje nije znala odigrati svoju igru, Jugoslavija je bila konrektnija i opasnija, a što je vrijeme više odmicalo, i nervoza je bila sve prisutnija.

U nizu akcija i prilika Jugoslavena prijetili su Jugović i Mijatović po dva puta udarcima iz daljine, te Stojković iz voleja. Udarci su ili bili neprecizni, ili ih je Myhre uspio neutralizirati. Od danskih prilika treba izdvojiti prodor Myklanda po lijevom boku, a nakon centaršuta Iversen i Solskjaer ne uspijevaju pogoditi vrata Kralja.

U 89. minuti, tek nakon što je ušao, isključen je mladi igrač Partizana Mateja Kežman. Prekršaj nad Myklandom jest bio grub, ali čini se da je sudac Hugh Dallas iz Škotske ipak pomalo izgubio kontrolu nad vlastitim kriterijima, isključenje se ipak čini prestrogo.

Na kraju su Norvežani još i mogli izjednačiti, u odličnoj se prilici našao Carew, sam je izašao pred Kralja, ali ne uspijeva pogoditi u okvir vratiju.

Teška, tvrda i nelijepa utakmica u Liegeu tako će ostati zapamćena samo po pobjedi Jugoslavije od 1:0. Time se situacija u skupini C nakon drugog kola komplicira - Slovenija ima 1 bod, Španjolska i Norveška po tri, Jugoslavija četiri. Sve će se znait tek nakon trećeg kola, kad se sastaju Norveška - Slovenija, te Španjolska - Jugoslavija.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913