Euro 2000: Turska - Belgija - 2:0

Bojan Poturica • ponedjeljak, 19.06.2000.

Ova utakmica je bila veoma uzbudljiva na sve načine, samo ne po kvaliteti igre. Igra je bila loša i utakmica je jedna od najgorih na cijelom EURO-u 2000. No, Turci su uz samo 2 prilike zabili dva gola te tako došli do 2:0 i prolaska u četvrtfinale Europskog prvenstva. Utakmicu nije startao Branko Strupar, no ušao je u 63. minuti.

Belgijanci su krenuli oštro. Turci su prvih 20 minuta gotovo samo gledali Belgijance. Turska obrana bila je veoma propusna u prvom poluvremenu, ali Belgijanci to nisu iskoristili. Već u 2. minuti sa 17-18 metara tuče Emile Mpenza no lopta prolazi pored gola. Minutu nakon toga ponovno tuče Mpenza sa istog mjesta te istim odredištem. U 5. minuti prva izglednija prilika Belgija. Luc Nillis pretrčao je obranu Turske no skida Rustu. Nakon toga manji predah za vratara Turske. Tek u 15. minuti puca Bart Goor, no lopta se odbija od obrambenog igrača te prolazi nekoliko centimetara pored gola. U 21. minuti Turci su uputili prvi udarac prema golu, ali lopta nije došla do De Wilde jer je netko od obrambenih igrača blokirao udarac. U 24. minuti Marc Wilmots odlično pronalazi Luca Nillisa koji se je smotao u 16-ercu. Lopta nekako dolazi go Goora koji puca, a Rustu brani. Lopta se odbija do Mpenze i onaj lakoćom zatrese mrežu. No, Nielsen je dosudio zaleđe koje je veoma kontroverzno. Naime, ne zna se ni na što je konkretno mislio Nielsen. U 28. minuti najizglednija prilika na utakmici do tada. Hakan Sukur se sam našao pred De Vildeom no puno je razmišljao što će učiniti s loptom pa ju je na kraju izgubio. Dvije minute potom uzvraćaju Belgijanci preko Luca Nillisa koji odlično šutira sa 20-ak metara, ali pored gola. U 34. minuti Sukur je nakon centaršuta primio loptu u na 8-9 metara od gola Belgije te spustio do Okana koji se spetljao.

Već u 37. minuti izbornik Turske Mustafa Denizli vrši izmjenu. U igru ulazi Tayfun umjesto Tugaya. 39. je minuta. Arif je napravio prvi pravi potez na utakmicu te prešao dvojicu Belgijanaca. Odlično brani De Vilde. U 42. minuti dogodilo se nešto što se rijetko viđa. Naime glavni sudac Nielsen je zadobio ozljedu prepone, a na radnom ga mjestu zamjenjuje četvrti sudac Benko koji je cijelu utakmicu sudio odlično. Nielsen je ostatak prvog poluvremena proveo kao četvrti sudac, no u drugom poluvremenu tu je ulogu preuzeo Španjolac Garcia-Aranda. Benko produžuje 2 minute i u tom vremenu Turci postižu gol. Nakon jedne napucane lopte, Sukur i De Vilde su u skoku, a turski napadač nadvisuje belgijskog vratara te Turska vodi sa 1:0. Iako u gotovo cijelom poluvremenu nisu ništa pokazali, sreća im je bila naklonjena.

U drugom poluvremenu svi očekuju buđenje Belgije. I sve je isto kao u prvom. Belgija napada, ali ne realizira niti jednu priliku. U 48. minuti sa 10-ak metara tukao je Goor, no preko gola. I tada najbolja prilika Belgije. Emile Mpenza nakon odličnog ubacivanja Nillisa tuče glavom sa 5 metara, no čudesnom intervencijom svoja vrata spašava Rustu. U 61. minuti postalo je vidljivo da Belgijance neće sreća. Nakon velike gužve u 16-ercu, Hendrikx je uputio udarac prema golu. Golman Turske je bio svladan, ali lopta je prošla 5 centimetara od vratnice. U 63. minuti ulazi i jedini Hrvat na Europskom prvenstvu, Branko Strupar. Strupar je bio solidan, no nije pokazao nikakve specijalitete.

Kontra Turske u 70. minuti. Arif dodaje Sukuru koji matira De Wildea. Turska vodi sa 2:0. Gotovo su sve nade Belgije potopljenje, a potvrdu za to navijači dobivaju nakon 2 minute. Luc Nillis sa 3-4 metra nakon sjajnog ubačaja promašuje okvir gola. Belgijanci su do kraja pokušali nešto napraviti, no bez većih uspjeha.

Turska je tako prošla u četvrtfinale EURO-a 2000. Iako nisu pokazali nikakvu igru niti u jednoj utakmici, sreća im je danas bila sklona. Odigrali su puno lošije od Belgije, no zato su realizirali svoje šanse, dok za Belgijance to ne vrijedi. Ovo je prvi put u povijesti da domaćin Europskog prvenstva u nogometu ne sudjeluje u četvrtfinalu.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913