Euro 2000: Portugal - Njemačka 3:0

Bojan Purić • utorak, 20.06.2000.

Nijemci će dugo pamtiti ime Sergio Conceicao - na slici u dvoboju s Schollom

U utakmicu 3. kola natjecanja po skupinama Portugal je ušao rasterećen brige o plasmanu u četvrtfinale. S druge strane, Nijemcima je ovo bila utakmica "biti ili ne biti". Unatoč najavama, portugalski izbornik Coelho ipak je odlučio odmoriti nekoliko standardnih igrača. U njemačkoj jedanaestorici našao se i Lothar Matthäus, čime je došao do magične brojke od 150 nastupa za reprezentaciju.

Njemačka je u utakmicu krenula oštro i već u 4. minuti s desne strane idealno nabacuje Ballack, Jancker je u skoku, ali je Pedro Espinha, novajlija na vratima crveno-zelenih, brži. Portugalci su brzo smirili igru i polako počeli preuzimati stvari u svoje ruke. Pauleta i Sa Pinto unijeli su pomutnju u redove njemačke obrane, ali u oba slučaja bez uspjeha - dvije lopte preko Kahnovog gola. U 16. minuti postalo je sasvim jasno da će ovo biti još jedna katastrofa nekad moćnog "Elfa". Pauleta iz teške situacije puca tik uz desnu vratnicu Njemačke.

Sredinom prvog poluvremena Njemačka se zakratko budi. Od Janckera je ponovo bio brži vratar Espinha, a u slijedećem napadu Beto je prisiljen srušiti "veličanstvenog ćelavca". Domaći sudac Jol bio je blag i Betu dao samo žuti karton. Samo nekoliko trenutaka poslije, Jancker je ponovo u izglednoj prilici, ali mu Fernando Couto "ulazi" u udarac. U 31. minuti vidjeli smo najizgledniju priliku za Nijemce. Bode nezadrživo prodire s lijeve strane, puca i pogađa vratnicu. To je ujedno bilo sve što smo vidjeli od Njemačke u ovoj utakmici.

Paulo Rink i Beto u akciji

U 35. minuti počeo je portugalski "show". Rui Jorge prilično je lako prošao kroz vezni red Njemačke, dodao u "for" Pauleti koji stiže loptu na samoj aut-liniji, puca preko istrčalog Kahna, a akciju je pratio Sergio Conceicao i lako zatresao mrežu. U pokušaju da spriječi pogodak, Kahn je grubo gurnuo Conceicaoa i oba su se, zajedno s loptom, našli zapetljani u mreži, ali je Portugalac lošije prošao ozlijedivši glavu. Srećom po Portugal, brzo se vratio u igru i zaigrao još bolje.

Drugo poluvrijeme ponudilo je nešto slabiju igru. Nijemci su grčevito pokušavali doći do pogotka, ali Portugalci su pametnom igrom bez problema otklanjali opasnosti. Već u 8. minuti nastavka Portugal je iznenadio brzim protunapadom. Conceicao se našao sam na desnoj strani, prišao na rub šesnaesterca i šutirao između dva njemačka braniča. Lopta nije bila jaka i očekivalo se da će je Kahn lako pokupiti, ali prošla mu je ispod ruke i to je bilo 2:0. Sredinom drugog poluvremena dva lijepa pokušaja imali su Pauleta i Sa Pinto, ali bez učinka. I konačno, u 71. minuti utakmica je zaključena. Capucho pronalazi natrčalog Conceicaoa koji postiže i svoj treći pogodak.

Tako je Portugal ostvario senzacionalan uspjeh i sa maksimalnim učinkom ulazi u četvrtfinale. Za Njemačku je ovo, nakon opjevanih 0:3 protiv Hrvatske na Svjetskom prvenstvu, još jedna gorka pilula. Potreban im je radikalan zaokret ako se kane vratiti u svjetski vrh.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913