Euro 2000: Francuska - Nizozemska 2:3

Baldo Leburić • srijeda, 21.06.2000.

Ovo je bila posljednja utakmica, te odlučujuća za prvo mjesto u "skupini smrti". Svjetski prvaci (Francuzi) su započeli utakmicu bez 7 standardnih igrača. Omjer međusobno odigranih dvoboja ovih dvaju divova je 8:8. Amsterdamska arena je bila preplavljena narančastom bojom, što je dodatno utjecalo na tulipane, koji su od samoga početka krenuli vrlo žustro.

Nervoza se pojavila na samome startu, ali to nije omelo Bergkampa da već u 1. minuti zamalo iznenadi Lamu jakim udarcem sa negdje 30-ak metara. Nizozemci su dominirali tih 8 minuta, a kako biva u nogometu, nakon mnogo šansi uslijedi kazna. Nesretnik za tulipane je bio Dugarry koji je izvrsnom reakcijom smjestio loptu u mrežu nakon kornera glavom. Nizozemci ne posustaju, te ponovno prijete akcijom Bergkampa i Kluiverta u 12. minuti.

U 14. minuti nakon izvrsnog dodavanja Bergkampa, Kluivert uspješno bježi Francuzima te postiže izjednačujući zgoditak.

Naleti tulipana se nastavljaju, prvo u 21. minuti nakon akcije Zendena i Bergkampa, da bi u 24. sam Bergkamp uzdrmao gredu sa otprilike 11 metara. Francuzi ponovno kažnjavaju u 31. minuti, te ovaj put preko Trezegeut-a ponovno sebi osiguravaju 1. mjesto u skupini.

U poluvremenu je statistika posjeda lopte bila 50:50. Drugo poluvrijeme otvaraju Francuzi izvanrednom prilikom Dugarry-ja koji je bio sebičan, pogodivši raspoloženog Westervelda. Svjetski prvaci očekivano posustaju, te Overmars nakon lijepog Kluivertovog proigravanja samo "dodaje" loptu Bernardu Lami. Nedugo zatim, u 51. minuti Frank De Boer "bombom" para mrežu Francuza od same grede za 2:2. Lama je dotaknuo loptu, međutim udarac je bio precizno felširan u desne rašlje.

Candela je u 53. minuti zamalo postigao zgoditak centaršutom sa lijevog krila. Nizozemci željni golova, izvlače iz rukava još jedan as, te uzimaju pobjedu u svoje ruke u 59. minuti. Zenden je lako matirao Lamu, nakon katastrofalne pogreške Leboeufa, koji je izgubio loptu na centru. Do kraja još možemo istaknuti pokušaj Trezegueta u 76., te Overmarsa u 78. minuti.

Sve u svemu,jedna dobra utakmica koja je odlučila raspored četvrfinala u kojem će sada domaćini ovom pobjedom ići na Jugoslavene. Mnogi predviđaju da će se ova dva diva sastati i u finalu, ali to bi onda bila drukčija utakmica od ove, jer ne zaboravite i jedni i drugi su igrali bez glavnih glumaca, tj. standradnih igrača. Francuska sada igra protiv Španjolske i tu je sve otvoreno, makar svjetski prvaci imaju malenu prednost, što na papiru, što po prikazanoj igri.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913