Euro 2000: Danska - Češka 0:2

Davor Sajko • srijeda, 21.06.2000.

Iako su se obje reprezentacije porazima u prva dva kola od Nizozemske i Francuske oprostile od daljnjeg natjecanja to nije utjecalo na pristup igri.

Početak susreta pripao je Dancima koji nisu uspjeli iskoristiti nekoliko izglednih prilika. U 16. minuti Danci su bili u prilici postići svoj prvi pogodak na "Euro 2000", međutim udarac odličan udarac Gronkjćra obranio je češki vratar, Srnicek. Sredinom prvog poluvremena Srnicek je još jednom uspio spasiti svoja vrata nakon što je udarac uspio odbiti preko vratiju. Česi se nakon te prilike polako vraćaju u igru i sedam minuta prije kraja prvog poluvremena Smicer je na asistenciju Poborskog pokušao udarcem s 20-ak metara iznenaditi Schmeichela, međutim danski vratar bio je na mjestu.

Početak drugog poluvremena pripao je kao i početak prvog Dancima, međutim samo po prilikama. Opet su Danci imali nekoliko prilika koje nisu uspjeli realizirati. Tomassonov udarac glavom Srnicek brani, a odbijenu lotu Nielsen šalje pokraj vratiju. Samo nekoliko minuta kasniije Třftingov slobodni udarac završio je tik kraj vratiju. Kao što jei uobičajeno, nakon neiskorištenih prilika Danaca, svoje prilike iskoristili su Česi. U 64. minuti Poborsky je probio desnu stranu, centrirao, a u sredini je Smicer glavom loptu "zakucao" u Schmeichelova vrata. Tri minute kasnije Smicer se još jednom upisao u listu strijelaca, nakon što je izbio pred istrčalog Schmeichela nije mu bilo teško loptu poslati u gol. Do kraja susreta igra se primirila i završila pobjedom Čeha od 2:0.

Danci su ovo prvenstvo završili s katastrofalnim omjerom (ne)postignutih i primljenih pogodaka od čak 0:8. Visokim porazima u prva dva kola od Francuske i Nizozemske dodali su i poraz od Češke što je bilo dovoljno za danskog selektora, Šveđanina Bo Johansson, da odstupi. Nekadašnjeg europskog prvaka najvjerojatnije će u budućnosti voditi dvojac Morten Olsen - Michael Laudrup.

Česi nisu uspjeli ponoviti uspjeh iz Engleske od prije četiri godine kada su stigli do finala gdje su poklekli tek nakon "zlatnog pogotka" Olivera Bierhoffa. U prvom susretu protiv Nizozemaca nisu imali sreće, a ni sudac ih nije mazio, a susret protiv Francuza mogao je završiti i u njihovu korist. Tako su već bili otpali nakon drugog kola iako su prema prikazanoj igri zaslužili i više.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913