Euro 2000: Portugal - Turska 2:0

Marko Breljak • subota, 24.06.2000.

Nogometaši Portugala prvi su polufinalisti EURA. To su osigurali uvjerljivom pobjedom u jednoj lijepoj i uzbudljivoj utakmici. Strijelac oba zgoditka bio je mladi Nuno Gomes, koji je tako najavio kandidaturu za najboljeg strijelca prvenstva.

Nakon početne nervoze i ispitivanja snaga, Coelhovi izabranici zaigrali su kao na cijelom prvenstvu te nametnuli svoj ritam Turcima. To je rezultiralo prigodama, a prvu od njih promašio je Costinha iako se, nakon kornera, našao sam pred golom Turaka. Luis Figo u 23. minuti nagovještava da će ovo biti njegova večer; ali je njegov odličan udarac izvan šesnaesterca završio pored vratnice. Uzvratili su i Turci preko Sukura, koji je, nakon centaršuta Oguna, glavom pokušao ugroziti Baiu.

Težak udaraca za Denizlijevu momčad stigao je u 29. minuti. Nakon jednog skakačkog duela, pali su na zemlju Couto i Alpay, a turski obrambeni igrač, na zemlji, rukom udara Couta. Sudac Jol niti jednog trenutka nije dvojio te je Alpayu pokazao put u svlačionicu. Iako se može dvojiti oko dosuđene odluke jedan od najpouzdanijih turskih igrača morao je biti oprezniji.

Nedostatak jednog igrača dodatno je motivirao Turke, tako da Portugalci do gola nisu stvorili neke izgledne prigode. Vodeći gol ipak je stigao u 44. minuti. Luis Figo lijepo je prošao po desnoj strani, njegov ubačaj je netko malo skrenuo, a lopte dolazi do Nuna Gomesa, koji prekrasnim udarcem glavom dovodi Portugalce u vodstvo 1:0.

Nakon gola Portugalci su imali još jednu šansu, kada je opet Figo vidio utrčavanje Pinta, a napadača Benfice samo su milimetri dijelili od slave. Potpuno neočekivano, kada se već očekivao kraj Turci su dobili prigodu da izjednače. Lopte se u šesnaestercu domogao Arif, a njegov duel sa Coutom sudac je okarakterizirao kao prekršaj. Jedanaesterac je izveo igrač na kojemu je i skrivljen, Arif, ali je njegov snažni udarac išao gotovo ravno u Baiu. Vratar Portugala obranio je jedanaesterac i prihvatio odbijenu loptu nakon čega je uslijedio kraj prvog dijela.

Šteta je što je dobro prvo poluvrijeme pokvario lošim suđenjem, sudac Dick Jol. Pustio je malo oštriju igru te izgubio konce iz ruku. Kada je kada vidio da su se stvari na terenu zaoštrile, kartonima je pokušao ispraviti pogrešku, ali je još više pokvario dojam.

U nastavku smo vidjeli potpunu dominaciju Portugala, gdje očito umorni Turci nisu mogli nadoknaditi manjak jednog, vrlo bitnog, igrača. Potvrda premoći Portugala i definitivna potvrda plasmana u slijedeći krug stigla je u 56. minuti. Sveprisutni Figo, gurnuo je loptu pokraj Unsala te došao skoro do gola Turaka. Uočio je na drugoj vratnici samog Gomesa, kojemu nije bilo teško postići svoj drugi pogodak na utakmici, 2:0.

Taj gol definitivno je pokopao nade Turaka, i raspad Denizlijevog sustava igre. Portugalci su do kraja utakmice odigrali ležerno poigravajući se sa turskom momčadi. Nanizali su čak deset izglednih prigoda, ali se rezultat nije mijenjao. Portugal je u polufinalu

Portugalci su nam na najbolji način pokazali da se može igrati sa puno kombinatorike i lijepo, ali istovremeno agresivno i discipliniramo. Opet su pokazali da su po igrama možda i najveći favoriti ovog prvenstva. U četvrtfinalu će igrati protiv pobjednika susreta Francuska – Španjolska, a tko god im bude protivnik neće mu biti lako zaustaviti portugalski nogometni stroj predvođen, i danas fenomenalnim, Luisom Figom.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913