Euro 2000: Italija - Rumunjska 2:0

Bojan Poturica • subota, 24.06.2000.

Italija je izborila sudjelovanje u polufinalu Europskog prvenstva 2000. U čevrtini finala pobijedila je reprezentaciju Rumunjske rezultatom 2-0. Utakmica nije obilovala atraktivnošću, a Talijani su još jednom potvrdili kako što je od prije poznato. Naime, imali su dvije prave prilike i zabili dva gola. Čeličnom obranom nisu ni dozvoljili Rumunjima da znatnije ugroze Francesca Tolda. Iako je Dino Zoff najavljivao Del Piera u startnoj postavi, nikakvih promjena nije bilo i startao je Francesco Totti koji je i opravdao Zoffovo povjerenje zabivši prvi gol za Italiju.

Utakmica nije obilovala velikim prilikama, a za razliku od utakmica u skupini, start utakmice nije bio agresivan kao uobičajeno do sada. U sedmoj minuti Pipo Inzaghi je promašio sa šest metara vrata. Bio je ometan od strane rumunjskog obrambenog igrača. U 10. minuti najpoznatiji i ponajbolji rumunjski igrač Hagi puca sa 22-23 metra, ali preko gola. To je bio prvi udarac Rumunja. Član Intera, Mutu, u 19. minuti odlično prima loptu u 16-ercu te kreće prema golu, no u zadnji čas spašava Cannavaro. U 28. minuti Inzaghi ubacuje u šesnaesterac, no Fiore se ne snalazi najbolje. I tada nastaje gužva u šesnaestercu. Rumunji izbijaju do talijanskog igrača koji ubacuje do Tottija. Rumunji nisu uspjeli u zamci zaleđa, a Totti zabija svoj drugi gol na EURO-u 2000. Minutu kasnije Rumunji imaju priliku. Nakon lošeg istrčavanja Tolda, Hagi puca sa 16 i pogađa vratnicu. Prva prava prilika Rumunja. U 39. minuti Galca odlično tuče sa 30 metara, no lopta prolazi 10-ak cm pokraj vratnice talijanskog gola. Talijanima ne treba mnogo. Dovoljna je samo jedna pogreška protivničke obrane i oni zabijaju gol. 43. minuta. Albertini odlično pronalazi Inzaghija, Rumunji su ponovno loše postavili zamku zaleđa, a Pipo nakon 15 utakmica postiže gol iz igre. U 45. minuti Hagi sa 16 metara snažno tuče prema golu, no Toldo brani. Prvo poluvrijeme je rezultatski pripalo Talijanima, no Rumunji nisu dopustili Talijanima da preuzmu kontrolu nad susretom.

Drugo poluvrijeme je počelo. U 56. minuti ozlijedio se Conte nakon starta Hagija koji je za to "nagrađen" žutim kartonom. Umjesto Contea, u igru ulazi Di Biaggio. Minutu kasnije činilo se da se ozlijedio i Juliano, no nakon liječničke intervencije sve je bilo u redu. U 59. minuti riješena je utakmica. Hagi je pao u šesnaestercu i pokušao iznuditi jedanaesterac. Odlični portugalski sudac Melo Ferreira nije ništa dosudio, a Hagi se "raspalio" te je dobio drugi žuti, tj. crveni karton. Hagi se na taj način oprostio od rumunjske reprezentacije. No ipak, čini se kako Rumunji igraju i bolje bez Hagija. Brže, doduše bez zamišljenih akcija, no sa brzim dodavanjima dolaze u prilike. U 63. Čobotariju nije uspio sa 7 metara zabiti gol. Na putu prema Toldu, lopta se odbila od nekog talijanskog reprezentativca. U 67. minuti, Pipo Inzaghi je imao priliku dovesti Italiju do 3-0. No sa 16 metara pogodio je vratnicu. Da loptu nije malo skrenuo rumunjski vratar Stelea, Talijani bi vjerojatno vodili sa tri gola. Nakon toga stvari se manje više smiruju. Talijani čuvaju rezultat te pokušavaju polukontrama doći do vrata Rumunjske. Tako u 78. minuti Inzaghi u naletu promašuje sa 12-13 metara. Do kraja je rezultat ostao isti.

Talijani su pokazali kako se i bez odlične i dominantne igre može lako pobijediti. Potvrdili su i izreku: napad donosi slavu, a obrana pobjedu. Obrana im je bila na visinu zadatka i zasluženo su prošli u polufinale u kojem igraju protiv pobjednika dvoboja Nizozemska-Jugoslavija.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913