Euro 2000: Francuska - Italija 2:1

Marko Breljak • nedjelja, 02.07.2000.

Wiltord je spasio Francuze u posljednjim sekundama regularnog dijela

Nakon uzbudljivih polufinala, pravu dramu vidjeli smo i u finalu Europskog nogometnog prvenstva. Pobjednik je, kao i prije četiri godine na Euru 96, nakon nevjerovatnog preokreta odlučen zlatnim golom. Konačno smo vidjeli i odlično suđenje. Sudac Frisk je bio nevidljiv, a samim time i jedan od najboljih aktera na terenu.

Već u 6. minuti Francuzi su zaprijetili vratnicom. Henry je uputio udarac na vrata te iznenadio Tolda, ali je lopta pogodila samo okvir gola. Na suprotnoj strani Delvecchio je iz teške pozicije, nakon odličnog centaršuta Fiorea, propustio dobro zahvatiti loptu.

I jedni i drugi su napadali, ali nije bilo ozbiljnijih prijetnji. Pred kraj poluvremena se ponovo zaoštrilo, a prigode su promašili Djorkaeff, kada je nakon pokušaja udarca Henrya lopta došla do njega, ali je u padu propustio dovesti svoju momčad u vodstvo. S druge strane, u 40. minuti kontru nije najbolje iskoristio Delvecchio, ali je ipak zadržao loptu u svome posjedu. Dodao je do Tottija koji otprve puca, no njegov udarac odlazi pokraj gola.

U nastavku nešto agresivniji "trikolori", a Henry je u 47. i 50. minuti bio zamalo neprecizan. Kazna za promašaje uslijedila je na drugoj strani u 55. minuti.

Euforija Trezegueta nakon pobjedonosnog pogotka!

Totti je lijepo petom uposlio Pessotta, koji odlično centrira u šesnaesterac. Tamo je, pored kompletne obrane Francuza, lopta došla do Delvecchia, a "topnik" Rome preciznim volejem sa samo pet metara dovodi Talijane u vodstvo.

Samo četiri minute kasnije imali su "azzurri" prigodu razriješiti utakmicu. Opet je Totti u jednoj kontri sjajno uposlio Del Piera, koji je slabo pucao te njegova lopta odlazi pored gola.

Francuzi pritišću, a u 63. minuti zamjena Wiltord ima idealnu prigodu. Nakon odličnog prodora došao je iskosa gotovo do gola Talijana, ali je njegov oštar udarac Toldo obranio. U identičnoj situaciji našao se u 69. minuti Henry, ali je opet Toldo bio priseban.

S druge strane prijeti dvojac Totti - Delvecchio, ali napadač Rome nije priseban kao u 55. minuti. Alessandro Del Piero je u 85. minuti dokazao da ovo definitivno nije bio njegov dan. Na Ambrosinijevo precizno dodavanje nije uspio uputiti opasan udarac prema vratima Bartheza.

Totti i Zidane

I kada je cijela Italija već slavila, u posljednjoj minuti sudačke nadoknade, odlični Wiltord donio je Francuzima produžetak, slijeva iskosa uspio je smjestiti loptu iza leđa Tolda. Zoff i njegova "skvadra" šokirani su morali u produžetak.

U produžecima se prije pobjedonosnog gola najuzbudljiviji detalj dogodio kada je Pires uputio jaki udarac ravno u Tolda, koji odbijenu lotu uspijeva uhvatiti, a Trezeguet je nogom neoprezno zahvatio glavu Tolda. Talijanski vratar krvario je obulno iz nosa, pa je prekid trajao nekoliko minuta.

Isti dvojac, Pires - Trezeguet, donio je u 103. minuti naslov Francuzima. Pires je prošao pokraj nekoliko talijanskih igrača, ušao u šesnaesterac, a Trezeguet preciznim udarcem iz prve pod samu prečku postavlja konačnih 2:1.

Naslov europskih prvaka putuje tako u zemlju pijetlova. Potpuno zasluženo, jer su tijekom cijelog turnira bili najkonstatnija momčad. Talijani imaju za čim žaliti jer su, iako to od njih nitko nije očekivao, došli do finala. U završnoj utakmici sekunde su ih dijelile od slavlja, a moraju žaliti za dvije izgledne prigode Del Piera kojima su mogli rješiti utakmicu prije ulaska u kobnu sudačku nadoknadu. Francuzi su i u ovoj utakmici pokazali zavidnu psihološku stabilnost te su se vratili u utakmicu kada to nitko od njih to nije očekivao.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913