Kraj Ciboninih euro-snova

Ivor Krapac • četvrtak, 23.03.2000.

Panathinaikos je ipak bio prejak (Snimio: Dražen Patarčić)

Košarkaši Cibone VIP završili su natjecanje u Euroligi za ovu sezonu. U drugoj utakmici četvrtfinala, u Zagrebu ih je pobijedio grčki prvak Panathinaikos rezultatom 69:63, i tako se sa ukupnih 2:0 u međusobnim ogledima plasirao na Final Four, što će se u travnju održati u Solunu. “Cibosi” su pružili bolju partiju nego prije dva dana u Ateni, no ipak su morali priznati da je trenutno najskuplja momčad Europe kvalitetnija od njih. Uz izvještaj, nudimo vam i ekskluzivne fotografije iz Draženovog Doma...

Zagreb, uzvratna utakmica četvrtfinala europske košarkaške lige
CIBONA VIP - PANATHINAIKOS - 63:69 (32:41)
Košarkaški centar "Dražen Petrović", 6000 gledatelja
Suci: Colucci (Italija) i Sudek (Slovačka)

Cibona VIP: Vranković 7, Krstić 6 (2/4), Sesar 16 (1/2), Prkačin 3 (1/2), Giriček 18 (7/10), Marcelić, Šarlija 8, Nicević 5 (3/4), Alihodžić

Panathinaikos: Kalaitzis, Koch 3, Rogers 13 (3/4), Fotsis 4, Gentile 7 (7/8), Bodiroga 16 (8/11), Rebrača 11 (3/5), Burke 10 (4/5), Katash 5 (2/2)

Postotak šuta: Cibona VIP 22/54 (41%), Panathinaikos 19/40 (48%)
Skokovi: Cibona VIP 32 (21+11), Panathinaikos 25 (21+4)
Asistencije: Cibona VIP 8, Panathinaikos 6
Osvojene lopte: Cibona VIP 11, Panathinaikos 5
Izgubljene lopte: Cibona VIP 13, Panathinaikos 13
Blokade: Cibona VIP 0, Panathinaikos 2

Bodiroga na šutu, Šarlija “drži” Rebraču na leđima (Snimio: Dražen Patarčić)
Audio: Sandro Nicević

Cibona VIP je završila svoj ovosezonski europski nastup izgubivši od jačeg i mentalno čvršćeg protivnika. Panathinaikos je velika momčad baš zbog toga - ne puca pod pritiskom i kad se čini da mu ne ide i da se neće izvući. Naš prvak bio je puno tvrđi protivnik u odnosu na prvu utakmicu i tu se može pronaći tračak zadovoljstva. No, ne možemo se oteti dojmu da je Cibona izgubila vlastitim greškama i propustila izboriti treću utakmicu u kojoj bi velik pritisak bio na Pao-u. Previše su promašili. Prije samog početka iznenadio je izostanak Ivice Žurića iz sastava za utakmicu, jer je pružio dobru igru u Ateni i zadovoljio trenera Spahiju.

Počelo je tvrdo i izjednačeno, u prvoj fazi utakmice nitko nije stekao značajniju prednost (u par navrata +5 za goste, pa +4 za Cibonu), ali se već dalo naslutiti da Cibona nije šuterski raspoložena, što je uz slab napadački učinak Prkačina tjeralo vodu na mlin Panathinaikosa. Da stvar po Prkačina bude gora, još se 7 minuta do poluvremena i ozlijedio i time zaokružio vlastitu crnu večer.

Audio: Joško Vranković

Cibosi su brzo upali i u probleme sa osobnim pogreškama (Nicević, Sesar, Vranković po tri faula), te su gosti iz Atene znalački iznuđivali slobodna bacanja i korektno ih realizirali. U takvoj se igri Cibona držala na oko -5 do same završnice prvog dijela kada Pao postupno povećava prednost (čak i do +11), te na odmor odlazi sa, po Cibonu zabrinjavajućih, devet razlike.

Audio: Josip Sesar

Ni u jednoj ni u drugoj momčadi nije bilo posebno istaknutog pojedinca, moramo samo spomenuti burno pozdravljeni povratak Stipe Šarlije, koji je bio najistaknutiji domaći centar. U poluvremenu su letargičnu atmosferu u dvorani podigli popularni "Žapci" sa svojim ekshibicijama, a da sve ne ostane na tome pobrinuli su se vidno probuđeni igrači Cibone.

Giriček i Alihodžić s Rebračom (Snimio: Dražen Patarčić)

Počelo je tricom Sesara, pa 6-0 serijom Giričeka i prednost gostiju je za pet minuta praktički nestala (+2 za Pao). Dvorana se digla na noge, gosti su bili izloženi velikom pritisku sa tribina i počeli su griješiti, što Cibona nije znala u nekoliko navrata iskoristiti.

Tada je, naravno, reagirao gostujući trener Željko Obradović, te su njegovi učenici ponovno preuzeli kontrolu i opet utišali publiku, koja je često uzdisala zbog Ciboninih promašenih šuteva. Proradio je u tom trenutku, uz konstantnog Bodirogu, Rogers, uz to su i Burke i Rebrača probijali domaće centre, koji su brzo skupljali osobne greške, pa su u zadnjoj četvrtini utakmice i Nicević i Alihodžić i Šarlija igrali sa opasnošću isključujuće pogreške.

Audio: Vladimir Krstić

Sve se činilo izgubljenim kad je 9 minuta do kraja opet bilo devet razlike (48-57), no nakon Cibonine serije 4-0 došli smo do "magičnih" 5 poena prednosti, jer Cibona ni iz najčišćih situacija (polaganje Vrankovića iz kontre, otvoreni šutevi), nije uspjela smanjiti prednost protivnika na manje od tih 5 poena.

Trener Cibone Neven Spahija je stalno rotirao, pokušavao naći dobitnu kombinaciju, ali nije bilo pomoći. Panathinaikos je utakmicu rutinski priveo kraju sigurno izvodeći slobodna bacanja,a krajnji rezultat (63-69) je ipak realan izraz odnosa snaga u ovoj utakmici.

Na kraju, malo o sucima. Premda razloge poraza Cibone ne treba tražiti izvan zidova njihove svlačionice, bilo je prilično iritantno da je talijansko-slovački sudački par svaku (ili gotovo svaku) dvojbenu odluku presudio u korist financijski moćnijeg (a i Final Four se igra u Grčkoj...)

Audio: Neven Spahija

Neven Spahija, trener Cibone VIP: ”Panathinaikos je jači od nas i zasluženo ide dalje. Ulazak među osam je naša realnost, jer još ipak ne pripadamo samom europskom vrhu. Igrali smo bolje nego u prvoj utakmici, ali nas je iznevjerio šut, no utakmica se ne dobija samo šutom za tri poena.” O Prkačinu, Spahija je rekao: ”Večeras će snimiti nogu i sutra ćemo znati hoće li igrati protiv Zadra, no nadam se da će ipak moći jer bi njegov izostanak bio veliki hendikep.” O Žuriću: ” Dobio je u Ateni dva udarca od Rogersa, naravno nenamjerna, pa smo procijenili da je bolje da ga sačuvamo za Zadar.” O sucima: ”Slušajte, jasno je da suci ne tretiraju jednako zvijezde, kao što su Bodiroga i Rebrača, koji imaju veću zaštitu od Šarlije ili Alihodžića. Međutim, ja se ne koncentriram na suce nego na igru svoje momčadi.”

Želimir Obradović, trener Panathinaikosa: ”Znali smo da će utakmica biti teža od prve, da će Cibona biti motivirana. Zadovoljan sam zatvaranjem prvog poluvremena, ali me čudi da smo istrčali tako malo kontranapada. Sve u svemu, sretan sam zbog ulaska u Final Four i čestitam svojim igračima. Zadovoljan sam kako smo odigrali obranu na Sesaru i Giričeku, osim onog dijela u početku drugog poluvremena, ali i greške su sastavni dio igre. Jesmo li favoriti na Final Fouru? Ta teza se vjerojatno postavlja zbog naših dosadašnjih rezultata, ali je na takvom turniru sve otvoreno, svi su motivirani i svi imaju šansu, pa ja ne smatram da smo mi favoriti.