Španjolska: Fernando zadržao Deportivo u utrci za naslov

Marko Breljak • ponedjeljak, 16.04.2001.

Premiera division, 30. kolo
TablicaRaspored i rezultati

Ovog vikenda odigrano je 30. kolo Španjolskog prvenstva, a u njemu nismo vidjeli ništa novo. Sigurni Real, tijesnu pobjedu Deportiva, poraz Valencije, novo "spašavanje" Barcelone za novih 4:4, te ponovo solidni Alaves...

Derbi utakmica ovog kola igrala se u Valenciji, gdje je gostovao Alaves. Baskijci, kao i prošle godine, sjajno igraju kako se približava završnica prvenstva, te se, osim što su jednom nogom u finalu Kupa Uefa, sve više priblizavaju četvrtom mjestu u Primera division, koje bi im osiguralo Ligu Prvaka. Valencia se, čini se, oprostila od naslova prvaka u Španjolskoj, ali zato kao i lani odlično igraju u Ligi prvaka, gdje u utorak dočekuju Arsenal. To je očito bila otežavajuća činjenica za Cuperovu momčad koja je već u 7. minuti gubila 0:1. Ivan Alonso, inače bratić Valencijinog napadača Diega Alonsa, je loptom pogodio Mendietu, a od kapetana Valencije se ona nesretno odbila u gol. Već u 15. minuti Valencia je uspjela izjednačiti preko Vicentea, a od tada pa praktički do kraja slijedi dominacija domaćih. Ipak, nikako nisu uspjevali pogoditi gol, a to je na suprotnoj strani kaznio Norvežanin Eggen, koji je glavom donio pobjedu Alavesu. Jurica Vučko igrao je posljednjih dvadeset minuta i usput zaradio žuti karton.

Villarreal je proteklog tjedna propustio 3:0 u susretu sa Barcelonom i vjerojatno su se na tom susretu previše ispuhali. Na Bernabeu, protiv Reala, uspjeli su se držati tek prvo poluvrijeme, nakon kojega je bilo "samo" 1:0. Do kraja je bilo uvjerljivih 4:0, a ta pobjeda je itekako značajna jer je razlika i dalje 8 bodova, a do kraja prvenstva je osam kola. Goste iz Villarreala je "pokopao" Gutti sa tri prekrasna pogotka.

Deportivo je nasušno trebao pobjedu protiv nejake Osasune, za održavanje šansi za obranu naslova. Nedostajao im je "pocrvenjeli" Djalminha, a to je bilo vidljivo na igri Iruretine momčadi koja je očajno odigrala prvo poluvrijeme, te gubila sa 0:1. Strijelac za goste je bio Ivan Rosado. U nastavku Depor počinje igrati bolje pa je Makaay izjednačio već u 52. minuti. Domaćini tada potpuno preuzimaju inicijativu, ali to im nije pomagalo jer pogotka nije bilo. Tek nekoliko minuta prije kraja, Roy Makaay je nabacio, a Fernando glavom pogodio za pobjedu Deportiva. Taj pogodak vjerojatno je spasio prvenstvo jer bi u slučaju remija zaostatak za Realom bio, vjerojatno nedostižnih deset bodova.

Od ostalih utakmica vrijedi istaknuti novi remi Barcelone, ovoga puta na Nou Campu. Zaragoza je vodila 0:2 (45. minuta), 1:3 (74. minuta), te 2:4 (80. minuta), ali su se igrači Barcelone ponovo izvukli. Spasitelj je ovoga puta bio Rivaldo, iz slobodnjaka, u drugoj minuti sudačke nadoknade.

Mallorca je u nedjelju, rezultatom 2:1 pobijedila u otočkom derbiju, Las Palmas. Robert Jarni je za klub sa Baleara odigrao svih 90 minuta, a pobjedu su igrači Mallorce osigurali tek u 90. minuti, pogotkom Carlosa. Time su se poravnali sa Valencijom na trećem mjestu ljestvice, a oba kluba imaju po 52 boda. Tu će biti vrlo interesantno jer će se voditi borba za Ligu prvaka u koju će se uključiti i Barcelona (51 bod), a ne treba otpisati niti "probuđeni" Alaves.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913
4Varaždin 75:2+312