Južnoameričke kvalifikacije za SP: Brazil opet posrnuo

Ivor Krapac • četvrtak, 26.04.2001.

12. kolo južnoameričkih kvalifikacija za SP 2002. u Japanu i Južnoj Koreji okončano je prošle noći preostalim dvjema utakmicama.

Brazil je ponovno razočarao, ovaj put pred svojom publikom u Sao Paulu, remiziravši 1-1 s već otpisanim Peruom. Izbornik "carioca" Emerson Leao se nakon brojnih posrtaja u ovim kvalifikacijama odlučio na zaokret, izostavio je većinu brazilskih zvijezda iz europskih klubova, pruživši priliku čak petorici debitanata. Takav kockarski potez nije, međutim, donio Brazilcima nikakvo poboljšanje, pa će se sad morati grčevito boriti za održanje četvrtog mjesta koje bi im osiguralo nastup na SP-u. Za "carioce" je sve još dobro izgledalo do 79. minute prošlonoćne utakmice, imali su više prilika, a u 66. minuti i vodstvo pogotkom Romarija. No, trinaest minuta kasnije stvari na početak vraća gostujući obrambeni igrač Juan Pajuelo, a potpuni preokret zamalo donosi Andres Mendoza, ali, na sreću domaćih, njegov pokušaj zaustavlja vratar Rogerio Ceni. Brazilski reprezentativci tako ipak nisu poraženi, no to ih nije spasilo od zvižduka i gnjevnih povika razočaranih 50 000 gledatelja.

Argentina je ponovno demonstrirala snagu volje na, prvenstveno zbog 3600 metara nadmorske visine, teškom gostovanju u La Pazu. Većina argentinskih igrača dolazi iz europskih klubova, pa gosti zbog zgusnutog rasporeda igranja nisu mogli uhvatiti više od dva dana aklimatizacije na teške uvjete. Bolivijci su to iskoristili i bili na pragu punog plijena, vodili su 3-1, pogocima Lidera Paza (41.), Percya Colquea (55.) i Joaquina Botera (81.), za goste je u 44. privremeno izjednačio Hernan Crespo, no nisu izdržali u posljednje dvije minute. U 89. minuti smanjio je svojim drugim pogotkom Crespo, a u drugoj minuti sudačke nadoknade veliki je bod, za sigurnih šest "koraka" prednosti pred drugoplasiranim Paragvajem, "plavo-bijelima" osigurao Juan Pablo Sorin.

10. Venezuela 12 1 1 10 8-35 4

Napomena: Prve četiri reprezentacije izravno odlaze na SP 2002., petoplasirana momčad razigrava za plasman s pobjednikom oceanijskih kvalifikacija.

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312