Valencia – Leeds: Španjolci “rukom” do finala

Marko Breljak • srijeda, 09.05.2001.

Leeds i Valencia predstavljaju najveća iznenađenja Lige prvaka i sam njihov plasman u polufinale predstavlja veliki uspjeh. U prvom susretu na Elland Roadu, u izuzetno uzbudljivoj utakmici, završilo je 0:0, a to je pred uzvrat dalo malu prednost Španjolcima. Dodatnu prednost donio im je prepuni stadion Mestalla, što je stvaralo fenomenalan ugođaj prije susreta, ova dva “mala”, ali svakako, vrlo jaka europska kluba.

Liga prvaka, polufinale, uzvratna utakmica
Raspored i rezultati
Valencia Leeds 3:0

Valencia – Leeds 3:0 (1:0)

1:0 (16. minuta) – Sanchez, 2:0 (47. minuta) – Sanchez, 3:0 (52. minuta) – Mendieta

Valencia: Canizares – Angloma, Ayala, Pellegrino, Aurelio – Albelda, Mendieta (od 73. Angulo), Kily Gonzales (od 65. Vicente) – Aimar (od 70. Deschamps), Carew, Sanchez. Trener: Hector Cuper

Leeds: Martyn – Mills, Ferdinand, Matteo, Harte – Dacourt, Batty, Bakke, Kewell – Viduka, Smith. Trener: David OLearry

Domaćini su započeli iznenađujuće napadački, a to je zamalo iskoristio kapetan Mendieta nakon odličnog voleja već u 4. minuti. Englezi su na samom početku, kao i u uzvratnom susretu protiv Deportiva, djelovali pomalo panično, a to su domaćini iskoristili već u 16. minuti kada je uslijedio prvi pogodak koji je možda i presudio susret. Kapetan domaćina, fenomenalni Gaizka Mendieta je odlično ubacio sa desne strane, a Sanchez u padu gornjim dijelom ruke gura loptu u gol. Da dobro ste pročitali, rukom, a to su vidjeli igrači obje momčadi, publika na stadionu, milijoni pred TV ekranima, zapravo svi osim suca Meiera i njegovih pomoćnika. Šteta, jer samo nekoliko minuta kasnije Sanchez je zbog oštrog starta zaradio žuti karton, a da mu je švicarski sudac pokazao žuti i za ovo igranje rukom bio bi to njegov drugi žuti.

No, kako bilo, Englezi su sada bili u zaostatku, ali ne prevelikom, za finale im je trebao tek jedan gol. Zaigrali su ofenzivnije, ali su udarci Kewella, Smitha, Viduke i Dacourta završavali, ili preko gola ili ravno u rukama sigurnog Canizaresa. Tako se na odmor otišlo sa 1:0 za domaćine. U nastavku se igra nije stigla niti “zahuktati”, a već je uslijedio novi šok za domaćine. Ponovo je u središtu bio Sanchez, no ovoga puta nije bilo dvojbe oko pogotka. Odlično je pucao, malo izvan kaznenog prostora, i poslao loptu u desni kut vratara Martyna. Igrači Leedsa tada su još više pritisnuli, no u 52. minuti je snu mlade momčadi Leedsa o finalu, došao kraj. Gaizka Mendieta je na gotovo identičan način poput Sancheza, malo izvana, poslao loptu u isti, desni kut mreže gostiju. Mestalla je eksplodirala, Valencia je u finalu.

Možda i ne bi bili sigurni, poznavajući englesku upornost i nepredvidljivost, u ishod susreta, no poznato je da Cuperova momčad igra matematički precizno i sigruno te da teško primaju golove. Gosti su još nešto pokušavali do sredine poluvremena, ali tada, nakon lovljenja rezultata cijelu utakmicu, padaju u tempu što su domaćini propustili kazniti te je do kraja ostalo 3:0. Gostima se, usprkos visokom porazu, ne može zamjeriti gotovo ništa, odigrali su odlično, izgarali su na terenu i zaslužili su povoljniji ishod. Kobna je svakako bila ta 16. minuta i prvi pogodak, nakon kojega se bitno promijenio tijek susreta. Ne možemo se oteti dojmu da je tu sudac Meier grubo oštetio goste, priznavši pogodak nakon rukom Sancheza.

U finale će, kao i prošle godine, Valencia. Na njihovim europskom nastupima gotovo da i nije bilo “mrlje”. Cijelokupnu Ligu prvaka igrali su odlično i bili možda i jedna od najsigurnijih ekipa. Protivnik u finalu bit će im poznat nakon sudara “giganta” Reala i Bayerna, a tko god bio, sigurno Valencia neće u susret krenuti kao favorit. Prošlogodišnje finale ostalo im je u negativnoj uspomeni, a iz njega su zasigurno mnogo naučiti. A to bi, uz činjenicu da se igra samo jedan susret, možda moglo biti dovoljno da ove godine odu i do samog kraja.

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312