Dinamo - Hajduk: Miroljubivo do pobjede i Kupa

Davor Sajko, Goran Klarić, Bojan Purić • srijeda, 23.05.2001.

Slika 1 od 1.

U atmosferi, razumljivo, mnogo blažoj od one u prvoj utakmici finala, Dinamo i Hajduk počeli su drugih 90 minuta borbe za Rabuzinovo "Sunce". Gledateljstvo je razveselila uvijek vedra skijaška pobjednica Janica Kostelić, koja je, odjevena u modru "desetku" izvela početni udarac. U odnosu na najavljivane postave, jedina razlika je bila u Hajdukovom veznom redu, gdje se, umjesto Rajčića, ipak pojavio iskusniji Musa.

U 9. minuti Agić se odvažio na udarac, s kojih 20-ak metara, ali manjkalo mu je preciznosti. Nedugo zatim, iz nove akcije, Mikić prodire po desnoj strani, no dao si je loptu u predug "for", te ju je stigao tek na samoj gol-out liniji, odakle nije mogao ozbiljnije ugroziti Pletikosu, vratara, a i današnjeg kapetana Splićana. Nepreciznošću je na drugoj strani "uzvratio" i Srđan Andrić, koji je s 25 metara promašio vrata.

U 16. minuti Dinamo je poveo. Leutar je stigao prilično daleko, gotovo pred šesnaesterac, paralelom produžio za Mikića koji se ovaj put mnogo bolje snašao i povratnom loptom uposlio Renata Pilipovića. Modri broj 27 tukao je isprve s nešto manje od 15 metara i donio radost Dinamovim navijačima, koji su danas bili apsolutna većina na, treba li reći, i dalje nedovršenim maksimirskim tribinama.

Slika 2 od 2.

Tenzije su sada porasle, Hajdukovi mladići nisu lako prešli preko ovog pogotka, te je u 21. minuti Puljiz srušio Cvitanovića. Došlo je do koškanja u kojem je morao intervenirati i sudac Širić, a dok je on rješavao nesporazum, s istočne tribine ubačen je "neindetificirani leteći objekt", vjerojatno jogurt, koji je pogodio sva tri aktera.

Nakon ovoga, do kraja prvog poluvremena, gledali smo prekidima rastrgan nogomet, a jedine su prilike bile udarci iz daljine. Okušali su se Cvitanović, Šokota i Bilić, ali bez uspjeha. Spomenimo i jednu spornu situaciju kada je u 32. minuti Božac u kaznenom prostoru "pomogao" pasti Šokoti, ali Širić ipak nije pokazao na bijelu točku.

U drugom dijelu ispočetka je "nagazio" Dinamo, ali nakon što tih 5-6 minuta pritiska nije urodilo plodom, igra se razvodnila i postalo je posve očito da su i jednima i drugima misli odlutale u nedjelju, kada će se odlučiti prvenstvo. Jedan od rijetkih koji je ostao dosljedan borbenoj i oštroj igri je Goce Sedloski, koji je nepotrebnim i neopreznim prekršajem "zaradio" isključenje. Iako s igračem manje, Dinamo je ipak bez problema priveo utakmicu kraju.

Treneri su napravili i niz izmjena, pa su tako po prvi puta otkako je Hrvatskog nogometnog kupa, u finalu zaigrali i 16-godišnjaci, Hajdukov Ivan Grivičić i Dinamov Niko Kranjčar, oba članovi brončane hrvatske reprezentacije s nedavnog Europskog prvenstva u Engleskoj.

Od događaja na travnjaku spomenimo i mlak pokušaj Muse iz slobodnog udarca. Nakon 90 minuta nogometne uspavanke Širić je odsvirao kraj, a Dinamu je pripao prvi domaći nogometni trofej u novom tisućljeću, a dvanaesti osvojeni kup u klupskoj povijesti.

Mihael Mikić: "Sve je zapravo bilo riješeno u Splitu, no sramotno je od Hajduka da u finalu istrče nepotpuni. U nedjelju trebamo dobiti Slaven, a u Varaždinu što bude."

Igor Cvitanović: "Zasluženo smo pobijedili, odigrali smo točno onoliko koliko smo trebali."

Tomislav Butina: "Sretan sam zbog osvajanja Kupa, ali žao mi je što Hajduk nije istrčao s kadetima pa da im "nabijemo" sedamdeset komada. Pa ovo je Hrvatski Kup."

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312