Stojko Vranković čeka mirovinu?

Karlo Dževerlija • utorak, 01.08.2000.

Stojko Vranković

Stojko Vranković (1964, 218 cm, centar), hrvatski centar i jedan od dominantnijih europskih obrambenih pojmova, najavio je povlačenje iz košarke. Dugi košarkaški put koji je vodio Stojka kroz mnoge najvažnije europske lige (Grčka,Italija) i NBA (Boston Celtics, Minnesota Timberwolves i Los Angeles Clippers) završava pobjedom, osvajanjem talijanskog prvenstva sa Fortitudo Bolognom. Uvijek je bio strašan bloker - navijačima je još uvijek pred očima odlučujuća i upitna blokada u zadnjim sekundama finala Europske lige 1996, nad Barceloninim Jose Monterom. Uz snagu, velike ruke i dobru skočnost, Vranković je bio jedan od nekolicine europskih divova s dobrim atletskim sposobnostima, uvijek sposoban zatvoriti reket ili završiti napad snažnim zakucavanjem.

Iako u napadu nije bio toliko opasan, uvijek je mogao "završiti kao dvoznamenkast" zahvaljujući nekoliko efikasnih horoka ili pristojnih šuteva s mjesta posta. Njegove ambicije su bile mnogo više orijentirane na obrambeni dio terena, gdje je bio dominantan skakač i "zastrašivač". Ove sposobnosti omogućile su mu pristup NBA-u gdje je proveo 5 sezona, ponegdje i kao član početne petorke. Osvojio je sve što se moglo: nacionalna prvenstva Grčke i Italije, naslov europskog prvaka s Panathinaikosom te nekoliko medalja na međunarodnim natjecanjima sa jugoslavenskom i hrvatskom reprezentacijom.