Varteks - Hajduk: Srčano do naslova prvaka!

Goran Štimec, Marko Breljak, Dragan Kovač • nedjelja, 27.05.2001.

Slika 1 od 1.

Već dugo Varaždin nije vidio ovakvu utakmicu, a to je razlog zašto je stadion Varteksa bio ispunjen do posljednjeg mjesta. Cijela istočna tribina bila je u bijelom, a već jedan sat prije utakmice započela je pjesma koja nije prestajala do kraja. Domaćini su započeli agresivno, u stilu sa najavama da idu na pobjedu i da ih druge momčadi uopće ne zanimaju.

Vidjeli smo tek jednu poluprigodu, slobodnjak Sabolčkog, prije 12. minutem u kojoj su bijeli došli u vodstvo. Sudac Marić duel Kristića i Bubala okarakterizirao je kao prekršaj, a sa nekih 18 metara desno iskosa Ivan Leko pogađa za vodstvo Hajduka.

Nakon početnog šoka igrači Varteksa su se sabrali i uspjeli izjednačiti već u 19. minuti, kada je Karić bio precizan iz jedanaesterca kojega je sam izborio nakon prekšaja Pletikose. Karizmatični Varteksov kapetan u prigodi je bio u 23. minuti, kad smo vidjeli jednu od najljepših akcija prvog dijela. Bjelanović je dodao, Težački spustio do Karića, a njegov odličan volej Pletikosa čudesno brani.

U 26.minuti vidjeli smo kopiju akcije iz 12. minute, ponovno su u duelu bili Kristić i Bubalo, i ponovno Marić vidi prekršaj, ovoga puta u kaznenom prostoru. Siguran realizator bio je Ivan Leko. Novi udarac za sve slabog srca uslijedio je u 28. minuti kad je Sabolčki probio desnu stranu i pogodio u glavu Bjelanovića koji ovu prigodu nije mogao propustiti - 2:2.

Slika 2 od 2.

No, uzbuđenjima nije bilo kraja. U 34. minuti Bošnjak je ukrao loptu neopreznom Sabolčkom, krenuo prema Rumbaku, lucidno uposlio Bubala koji pogađa mrežu za novo vodstvo bijelih. Uslijedilo je malo zatišje bez mnogo šansi, tek je Karić zaprijetio u 45. minuti no rezultat je ostao isti.

Drugo poluvrijeme počelo je u nešto slabijem tempu nego prvo, a prvu prigodu je imao danas ponajbolji čovjek Stanko Bubalo kada je glavom pucao na dodavanje Sablića. Isti igrač je ponovno u akciji tri minute kasnije, nakon kornera Hajduka je povisio prednost bijelih na dva gola. To se dogodilo u 62. minuti, čuo se zvižduk, igrači Varteksa su stali a Bubalo postigao pogodak. Igra se tada primirila, Dinamo je uvjerljivo vodio u Maksimiru i činilo se da je sve riješeno.

Sudac Marić nije bio na visini zadatka, donio je nekoliko dvojbenih odluka, jednu od njih i u 72. minuti kada prekršaj nad Težačkim u šesnaestercu Hajduka nije okarakterizirao najstrožom kaznom. Igra se nastavila u sličnom ritmu, a posljednju lijepu akciju izveo je Veldin Karić u 86. minuti kad je Pletikosa odlično obranio njegov udarac. Završilo je rezultatom 4:2, moglo je završiti i drukčije, no sreća prati hrabre. Hajduk je prvak, Varteks ide u Kup UEFA, a Split može slaviti...

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312