Italija: Odluka o prvaku odgođena za zadnje kolo

Bernard Jurišić • nedjelja, 10.06.2001.

Devet je minuta dijelilo Romu od treće titule prvaka u svojoj povijesti. Samo devet minuta dijelilo je od slavlja dvadesetak tisuća "Romanista" koji su na Trgu Svetog Ivana u Rimu očekivali dobre vijesti iz Napulja. A onda je Pecchia prevario Antoniolija iz slobodnog udarca, vratio rezultat na 2:2 i omogućio navijačima Juventusa i Lazija još 7 dana maštanja o "scudettu".

U prvom dijelu nije mirisalo na dobro, što se Rome tiče. Nakon 40 minuta igre gubili su u Napulju 1:0 (Amoruso u 37.), a Juventus i Lazio imali su prednost protiv Vicenze i Fiorentine. U tom trenutku torinezi su se primaknuli samo na bod, Laziali na dva od Rome, a Rominim navijačima na Trgu Svetog Ivana ledila se krv u žilama. No, Batistuta je ipak umirio svoje navijače pogotkom u 42. minuti za 1:1. Pogodak Tottija u 52. minuti, kojim je Roma povela 2:1, doveo je "vukove" na prag titule, koja im se smiješila još pola sata, sve do izjednačujućeg pogotka Pecchije.

U međuvremenu su Juventus i Lazio riješili svaku neizvjesnost i pobijedili svoje protivnike sa po 3:0, po Fiorentinu je bio koban Crespo, za Vicenzu Trezeguet. Igor Tudor opet je odlično dirigirao obranom "zebri", na drugoj strani Stjepan Tomas pokušavao se hrvati s ubojitim napadom Torineza. Igrao je i Goran Tomić u dresu Vicenze, ušao je na poluvremenu.

Napoli je igrao važnu utakmicu ne samo za odluku o tituli prvaka, već prije svega zbog svoje teške situacije glede opstanka u Seriji A. Bod im je ipak dao nadu da bi eventualnom pobjedom u Firenzi u zadnjem kolu mogli sačuvati prvoligaški status. Pretposljednja runda zapravo nije ništa riješila na dnu, dapače, stvari su se zaplele još više, tek je Udinese pobjedom u Bergamu izbjegao razmišljanje o drugoligaškom društvu u zadnjem kolu.

Tragičar predzadnjeg kola je Klas Ingesson, koji je mogao riješiti Lecce velikog dijela briga oko opstanka. U pretposljednjoj minuti susreta u Bologni Šveđanin je promašio jedanaesterac kojim je momčad Davora Vugrinca mogla pobjeći od opasne zone. Vugrinec je igrao cijelu utakmicu, postigao je vodeći gol u 34. minuti, također iz jedanaesterca, a zašto nije pucao i drugi penal - nije razjašnjeno. Ingesson je tako bio jedini igrač koji je u ovom kolu promašio jedanaesterac, a dosuđeno ih je iznenađujuće puno - čak 7, od čega 4 u Bologni (oba Bolognina iskoristio je Cruz).

Veliku pobjedu ostvarila je Verona, trijumfirajući u Parmi. Domaćini su osigurali 4. mjesto i Ligu prvaka, pa su neke svoje prvotimce čuvali za uzvrat finala talijanskog Kupa protiv Fiorentine. To je momčad Ante Šerića (igrao svih 90 minuta) sjajno iskoristila i iz praktički izgubljene situacije stigla u gotovo najbolju poziciju prije zadnjeg kola od svih potencijalnih "utopljenika". Jer svi kandidati za ispadanje imaju vrlo teške ispite u zadnjem kolu: Lecce dočekuje Lazio, Reggina Milan, Vicenza gostuje u Udinama, Napoli u Firenzi, dok će Verona kod kuće tražiti pobjedu protiv Perugije, koja zapravo ne može puno napredovati ni nazadovati na tablici.

Rezultati 33. kola: Atalanta - Udinese 0:1, Bari - Inter 1:2, Bologna - Lecce 2:2, Lazio - Fiorentina 3:0, Milan - Brescia 1:1, Napoli - Roma 2:2, Parma - Verona 1:2, Perugia - Reggina 1:1, Vicenza - Juventus 0:3.

Parovi posljednjeg kola: Verona - Perugia, Juventus - Atalanta, Brescia - Bari, Udinese - Vicenza, Roma - Parma, Reggina - Milan, Inter - Bologna, Lecce - Lazio, Fiorentina - Napoli.

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312