Real Madrid do 28. naslova prvaka

Marko Breljak • ponedjeljak, 28.05.2001.

Dva kola prije kraja, u Španjolskoj se dogodilo ono što se zapravo cijelu sezonu nekako dalo naslutiti. Real Madrid ponovo je prvak Španjolske, po 28 puta u svojoj bogatoj povijesti, a naslov su osigurali uvjerljivom pobjedom nad finalistom Kupa Uefa, Alavesom iz Vitorije.

”Kraljevi” su svoju utakmicu odigrali već u subotu, na ispunjenom Bernabeu. Protivnik je bio atraktivan, baskijski Alaves. Sve je zapravo riješeno u samo dvije minute prvog dijela. Tada su, u 22. i 23. minuti, nakon fenomenalnih akcija pogodili Raul i Gutti, a u obje akcije su isti igrači bili i dodavači. U nastavku su strijelci bili i Hierro (51. minuta) te Helguera (67. minuta), a za kraj je pogodio i “zlatni” madridski dečko, Raul, upotpunivši tako veliko slavlje Realovaca. Naslov je ponovo tu, u prijestolnici, a Madrid je ove godine bio i prava “nogometna” prijestolnica. Igrali su odlično, čak su mnoge starije kroničare potsjetili na slavne pedesete godine, kada su u pet navrata osvajali euro naslove. Glavni kreator tog uspjeha svakako je Vicente Del Bosque, samozatajni trener, koji je krenuo u akciju stvaranja novog Reala. Ove godine doživio je vrhunac, a ako ova momčad ostane na okupu, mogli bi još dugo vladati Španjolskom, ali i šire.

Očito je subotnja utakmica demotivirala igrače Deportiva te su u nedjelju u vrlo blijedom izdanju ugostili Valladolid. Gostima pak, gori pod nogama, i svaki bod im je značajan. Stoga su od prve minute krenuli angažiranije u meč, a šok pogodak za vodstvo gostiju, postigao je Kaviedes, na samom isteku prvog poluvremena. U nastavku “Depor” konačno razvija svoju prepoznatljivu igru, ali ne uspijevaju poravnati rezultat. To koristi Scales te povećava na 0:2, a tek u 76. minuti je Makaay uspio ublažiti poraz momčadi Javiera Irurrete, kojoj je ovo prvi poraz na domaćem terenu nakon 28 utakmica.

Ipak, momčad sa sjevera, iz Galicije, mora biti zadovoljna sezonom. Potvrdili su “klasu”, odlično igrali Ligu prvaka, izbačeni su tek u četvrtfinalu od Leedsa, gdje u uzvratu zamalo nisu dohvatili polufinale. Ono što je najvažnije pokazali su lijep nogomet, gotovo do kraja su se borili sa “turbo-Realom” i iduće godine ponovo idu u Ligu prvaka.

Tamo će se, po svemu sudeći, naći i Mallorca, koja je i ovaj tjedan ugodno iznenadila, vrlo uvjerljivo svladavši Rayo Vallecano. Otočani su na domaćem terenu slavili 4:0, a dvostruki strijelac je bio Etoo. Rayo je nažalost, usprkos odličnom startu u sezonu, u velikom padu, i nakon četvrtfinala Kupa Uefa u situaciji su da se moraju boriti za opstanak.

Dvostruki gubitnik u finalu Lige prvaka, Valencia, također će najvjerojatnije imati prigodu za novi juriš ne euro-vrh. Možda upravo zahvaljujući ovom kolu i kapetanu, Mendieti, koji je u bezizlaznoj sutiaciji, pri vodstvu Racinga u Santanderu, pogodio u zadnjoj minuti susreta za konačnih 1:1. Taj pogodak Racing “gura” u drugu ligu, od čega ih samo čudo u posljednja dva kola može spasiti.

Najveći “pehist” ovog kola je ponovo Barcelona, igrali su na domaćem terenu protiv Ovieda, koji se bori za opstanak i trebala je to biti jedna lagana utakmica za slavni katalonski klub. Ipak, nije se pokazala takvom, gosti su poveli golom Jaimea, a kada je Luis Enrique, zbog drugog žutog kartona, morao napustiti teren u 64. minuti, znalo se da je susret gotov. Mogla bi to biti i Barcelona, jer zbog ovog poraza najvjerojatnije neće u Ligu prvaka. Imaju čak 6 bodova manje od Mallorce i 4 od Valencije pa je vrlo teško očekivati da se mogu vratiti.

Od naših igrača cijeli susret odigrao je Robert Jarni (Las Palmas – Celta 0:1), a Peternac je ušao kao zamjena u 72. minuti (Zaragoza – Sociedad 1:1). Jurica Vučko u derbiju sa Realom nije ulazio s klupe.

Rezultati 36. kola: Las Palmas – Celta Vigo 0:1, Real Madrid – Alaves 5:0, Athletic Bilbao – Malaga 1:3, Zaragoza – Sociedad 1:1, Deportivo – Valladolid 1:2, Racing – Valencia 1:1, Numancia – Espanyol 2:1, Villarreal – Osasuna 2:0, Mallorca – Rayo Vallecano 4:0.

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312