Roland Garros: Michael Russell do rezultata karijere

Ivor Krapac • petak, 01.06.2001.

Potpuno anonimni 23-godišnji američki kvalifikant Michael Russell, čija bilanca pobjeda i poraza na ATP turnirima u dosadašnjoj karijeri iznosi 2-12, je u prvom nastupu u Roland Garrosu ostvario ono o čemu vjerojatno nije ni sanjao – plasman među posljednjih šesnaest. 122. igrač svijeta je rezultat karijere postigao pobjedom od 3:6,6:4,6:1,1:6,6:4 nad Belgijancem Xavierom Malisseom, izborivši u osmini finala meč protiv branitelja naslova Gustava Kuertena. "Guga" je, nakon uspješnog prvog seta, upao u probleme protiv Marokanca Karima Alamija - izgubio je drugi i bio suočen sa Marokančevim servisom za set u trećem, no tad se probudio, izborio i osvojio "tie-break", a potom i lako dovršio posao u četvrtom.

Meč dvojice tenisača budućnosti, šestog nositelja Lleytona Hewitta i najveće američke nade Andya Roddicka, okončan je pri 2:2 u trećem setu zbog ozljede butnog mišića lijeve noge mladog Amerikanca. Do tog trenutka stanje je u odličnom meču bilo potpuno izjednačeno – Roddick je dobio prvi set u "tie-breaku" nakon što je spasio čak sedam set-lopti, a Australac je slavio u turbulentnom drugom setu u samoj završnici. Pri nesretnom trenutku, u već spomenutom petom gemu treće dionice, Roddick je krivo stao i s bolnom grimasom zagrlio lijevu nogu, a nakon nekoliko minuta i pokušao nastaviti sa zavojem oko mišića, no jednostavno nije išlo.

Četvrti nositelj i trenutno najraspoloženiji španjolski igrač Juan Carlos Ferrero je prvi put u turniru ispustio set, ali u preostala tri nije pružio ni miligram nade sunarodnjaku i nedavnom pobjedniku zagrebačkog "challengera" Jacobu Diazu, a odličan je bio i Tommy Robredo, pogađate - Španjolac, koji je uz dva izgubljena gema po setu deklasirao nekadašnjeg pobjednika umaškog turnira Čeha Bohdana Ulihracha. Budući Robredov suparnik je sve opasniji sedmi nositelj Jevgenij Kafeljnikov, koji je nakon osvojenog "tie-breaka" prvog seta potupuno slomio Belgijanca Oliviera Rochusa.

Veliku je pobjedu u uzbudljivih pet setova (7:5 u odlučujućem) zabilježio Argentinac Guillermo Canas, našavši odgovor na servis-volej igru jedanaestopostavljenog Britanca Tima Henmana. "Trilera" je bilo i u meču Thomasa Enqvista i Čeha Jirija Novaka – četrnaestopostavljeni je Šveđanin lako uzeo prva dva seta, izgubio treći u 13. igri, potom i potpuno pao u četvrtom, da bi "stisnut uza zid" ipak "za dlaku" prevladao.

U donjem dijelu ždrijeba ženskog turnira i danas je pala nositeljica – petnaestopostavljena Jugoslavenka s "australskom prošlošću" Jelena Dokić koja je, nakon osvojenog prvog seta, posustala i izgubila od madžarske tenisačice Petre Mandule. Belgijanke Kim Clijsters i Justine Henin, pak, nisu imale problema na putu do osmine finala. Clijsters je uz samo četiri izgubljena gema svladala Španolku Martu Marrero, a Henin je sa 6:3,6:4 bila bolja od domaće Virginie Razzano.

Nešto teže je protiv Španolke Nurie Llagostere, pobjednice nad Silvijom Talajom, prošla Austrijanka Barbara Schett, koja je nakon izbacivanja Venus Williams dobro iskoristila "rupu" u ždrijebu. Talijanka Rita Grande, u prvom kolu bolja od Ive Majoli, nije imala poteškoća s Cristinom Torrens-Valero iz Španjolske, a dobre je vijesti, prošavši u dva seta protiv Čehinje Daje Bedanove, Talijanima priredila i Silvia Farina Elia.

Osminu finala upotpunjuju 17-godišnja "ruska senzacija" Lina Krasnoruckaja (6:1,2:6,6:1 protiv Čehinje Denise Chladkove) i Slovakinja Henrieta Nagyova, koja je u tri seta eliminirala Francuskinju Nathalie Dechy.

Rezultati, 3. kolo:

Muškarci: Gustavo Kuerten (Bra, 1) – Karim Alami (Mar) 6:3,6:7(3),7:6(5),6:2, Michael Russell (SAD) - Xavier Malisse (Bel) 3:6,6:4,6:1,1:6,6:4, Tommy Robredo (Špa) – Bohdan Ulihrach (Češ) 6:2,6:2,6:2, Jevgenij Kafeljnikov (Rus, 7) – Olivier Rochus (Bel) 7:6(1),6:4,6:3, Juan Carlos Ferrero (Špa, 4) – Jacobo Diaz (Špa) 6:1,6:7(2),6:1,6:2, Thomas Enqvist (Šve, 14) – Jiri Novak (Češ) 6:2,6:3,6:7(5),2:6,8:6, Guillermo Canas (Arg) – Tim Henman (VBR, 11) 4:6,6:4,6:4,3:6,7:5, Lleyton Hewitt (Aus, 6) – Andy Roddick (SAD) 6:7(6),6:4,2:2, predaja Roddicka.

Žene: Henrieta Nagyova (Svk) – Nathalie Dechy (Fra) 7:5,4:6,6:3, Kim Clijsters (Bel, 12) – Marta Marrero (Špa) 6:2,6:2, Petra Mandula (Madž) - Jelena Dokić (Jug, 15) 3:6,6:4,6:2 , Rita Grande (Ita) – Cristina Torrens-Valero (Špa) 6:3,6:1, Lina Krasnoruckaja (Rus) – Denisa Chladkova (Češ) 6:1,2:6,6:1, Silvia Farina Elia (Ita) – Daja Bedanova (Češ) 7:5,7:6(4), Justine Henin (Bel, 14) – Virginie Razzano (Fra) 6:3,6:4, Barbara Schett (Aut) – Nuria Llagostera (Špa) 6:0,4:6,6:2.