Kval. za SP 2002: Poljaci i dalje pobjeđuju, a Nijemci provlače

SKUPINA 1
Rusija – Jugoslavija 1:1
Slovenija – Luksemburg 2:0
Farski Otoci – Švicarska 0:1
Poredak: 1. Rusija 6 utakmica 14 bodova, 2. Švicarska 6 11, 3. Slovenija 6, 10, 4. Jugoslavija 5 6, 5. Farski Otoci 5 4, Luksemburg 6 0.

SKUPINA 2
Irska – Portugal 1:1
Estonija – Nizozemska 2:4
Poredak: 1. Irska 7 utakmica 15 bodova, 2. Nizozemska 7 14, 3. Portugal 6 12, 4. Estonija 6 7, 5. Cipar 6 7, 6. Andora 8 0.

SKUPINA 3
Sjeverna Irska – Bugarska 0:1
Danska – Češka 2:1
Island – Malta 3:0
Poredak: 1.Bugarska 6 utakmica 13 bodova, 2. Danska 6 12, 3. Češka 6 11, 4. Island 6 9, 5. S. Irska 6 4, 6. Malta 6 1.

SKUPINA 4
Švedska – Slovačka 2:0
Makedonija – Moldavija 2:2
Turska – Azerbejđan 3:0
Poredak: 1. Turska 6 utakmica 14 bodova, 2. Švedska 6 14, 3. Slovačka 6 11, 4. Makedonija 6 5, 5. Moldavija 6 3, 6. Azerbejđan 6 1.

SKUPINA 5
Armenija – Bjelorusija 0:0
Wales – Poljska 1:2
Ukrajina – Norveška 0:0
Poredak: 1. Poljska 6 utakmica 16 bodova, 2. Bjelorusija 6 9, 3. Ukrajina 6 9, 4. Wales 6 4, 5. Norveška 6 3, 6. Armenija 6 3.

SKUPINA 6
Hrvatska – San Marino 4:0
Belgija – Latvija 3:1
Poredak: 1. Belgija 5 utakmica 11 bodova, 2. Škotska 5 11, 3. Hrvatska 4 8, 4. Latvija 6 5, 5. San Marino 6 1.

SKUPINA 7
Lihtenštajn – Izrael 0:3
Španjolska – Bosna i Hercegovina 4:1
Poredak: 1. Španjolska 5 utakmica 13 bodova, 2. Austrija 5 11, 3. Izrael 5 9, 4. BiH 5 4, 5. Lihtenštajn 6 0.

SKUPINA 8
Gruzija – Italija 1:2
Rumunjska – Mađarska 2:0
Poredak: 1. Italija 6 utakmica 16 bodova, 2. Rumunjska 5 9, 3. Mađarska 4 5, 4. Gruzija 4 3, 5. Litva 5 1.

SKUPINA 9
Grčka – Albanija 1:0
Finska – Njemačka 2:2
Poredak: 1. Njemačka 5 utakmica 13 bodova, 2. Engleska 4 7, 3. Grčka 5 6, 4. Finska 5 5, 5. Albanija 5 3.

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo, koje će se odigrati u Japanu i Južnoj Koreji, trenutno su u središtu svjetske nogometne pozornosti. U njima se nastavio trend vrlo interesantnih utakmica, a pored naše skupine, najuzbudljivije su skupine 2 i 3, gdje se vodeće tri momčadi nalaze u samo nekoliko bodova razmaka. Trend dobrih igara nastavljaju i Poljaci, a Nijemci su ponovo pokazali slabu igru, ali su se ponovo provukli do boda, ovoga puta u Finskoj.

Najveće iznenađenje ovih kvalifikacija su svakako Poljaci. Vodeći su u grupi 5, ispred renomirane Ukrajine i Norveške, a u subotu su gostovali kod Walesa. Velšane predvode Giggs i Hartson, a većinu čine igrači iz engleske Preimer Lige. Blake je u 14. minuti doveo Otočane u vodstvo, a za Poljake je izjednačio njihov najbolji strijelac i igrač Olisadebe, u 32. minuti. Nakon toga domaćini igraju bolje, ali prednost ne uspijevaju iskoristiti terensku nadmoć. Najbolju prigodu imao je Ryan Giggs u 55. minuti, a time je vjerojatno propustio pobjedu za svoju momčad. Poljaci su to kaznili, u 72. minuti kada je Krisalowicz postavio konačnih 1:2. Nova pobjeda Poljaka, za fenomenalnih 16 bodova, a u 6 susreta su ostvarili 5 pobjeda i tek jedan remi.

Druga reprezentacija koja odlično “gura” u ovim kvalifikacijama su Nijemci. Ne briljiraju igrom, ali čini se da je Voeller usadio neki pobjednički mentalitet te su zasad, nakon 4 susreta, stopostotni – 12 bodova. Subotnje gostovanje u Finskoj trebao je biti težak zadatak za “elf”, jer su domaćini, predvođeni Hyyppiom i Litmanenom lovili pobjedu za održanje u utrci za SP. Ipak u naslovnoj ulozi je bio Forssella koji je sa dva gola do poluvremena donio značajnu prednost svojoj momčadi. U vrlo lošoj i konfuznoj utakmici Nijemci se vraćaju, pogocima u 69. i 72. minuti. Ballack je bio precizan sa bijele točke, a Jancker je u 72. minuti postavio konačnih 2:2. Remi je uspjeh za Nijemce jer se i dalje uvjerljivo nalaze na vrhu skupine 9, dok Fincima predstoji žestoka borba za drugo mjesto.

Skupina 1 donijela je sraz dvaju starih prijatelja, Rusa i Jugoslavena, a sve je bilo razriješeno već u prvom dijelu. Kovtun u 25. minuti i Mijatović u 32. minuti su bili strijelci. Jugoslavenim je pobjeda značila mnogo jer ih samo ona ostavlja u ravnopravnoj utrci. Ovako, u Rusiji je ostalo neriješeno pa “jugovići” više nemaju pravo na kiks do kraja kvalifikacija. Slovenci su, u blijedoj predstavi, pobijedili Luksemburg te još uvijek zaostaju za Švicarskom samo jedan bod i imaju dobre izglede za plasman na SP.

Najjače utakmice u subotu su igrane u Irskoj i Danskoj. Irci su ugostili Portugalce, konkurente iz skupine 2, gdje je stanje identično “našoj” skupini, u kojoj se tri države bore za dva mjesta. Irci se drže iznenađujuće dobro, u Amsterdamu su propustili vodstvo od 0:2, a u Lisabonu su sa favoriziranim Portugalcima remizirali. Na “zelenom” otoku su ove subote ponovo ugostili Portugalce u jednoj od ključnih utakmica ove kvalifikacijske skupine. Pobjeda bi Irce odvela na korak do Japana/Koreje, a Portugalce na korak dalje od istoga. Irci su dominirali, a kada je Roy Keane, u 66. minuti, doveo svoju momčad u vodstvo, činilo se, pred fanatičnom irskom publiko, da je sve gotovo. Ipak, najskuplji svjetski igrač, Luis Figo, desetak minuta prije kraja donosi vrijedan remi Portugalu, a Ircima predstoji teško gostovanje u Estoniji, i to bez kapetana i vođe momčadi, Roya Keanea.

Jedan od ponajboljih susreta, ovog kola kvallifikacija, odigrali su Danska i Češka. Dancima je ovo bila prva utakmica bez legende Petera Schmeichela, a trenutno njihov najboji igrač, Ebe Sand, je već u 6. minuti načeo Čehe. Pred kraj poluvremena Tyce je fenomenalnim udarcem izvana poravnao, a u otvorenom drugom poluvremenu pobjedu su ipak odnijeli Danci, pogotkom Jon Dahla Tomassona, iz 83. minute. Svoje prigode su imali i Česi, no više sreće imali su ovog puta Danci. Grupa 3 tako ostaje i dalje izuzetno otvorena, gdje su prve tri nacije unutar dva boda, a niti Island nije bez šansi, sa četiri boda zaostatka.

Države koje slove kao europske velesile, Španjolska i Nizozemska, neočekivano su se mučile sa “malom” Bosnom i Hercegovinom te Estonijom. Španjolci su imali 1:1 na poluvremenu, a tek je Javi Moreno, u 76. minuti, doveo “furiju” u vodstvo. Bilo je 2:1 i naši susjedi su još uvijek bili u igri za bod, no Raul i Tristan su pogocima u sudačkoj nadoknadi, pobjedu Španjolske učinili uvjerljivijom. Još teže, bilo je Nizozemcima na gostovanju u Estoniji. Tamo nije bilo pogodaka do 65. minute, a do kraja su gledatelji vidjeli čak 6 pogodaka. Estonci su dvaput vodili, 1:0 i 2:1, a na 2:2 je poravnao Van Nistelrooy, tek minutu prije početka sudačke nadoknade. U sudačkom produžetku pak, isti igrač povećava na 2:3, a Kluivert postavlja konačnih 2:4.

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312