Španjolska: Mallorca u Ligi prvaka, Numancia i Racing ispali

Marko Breljak • ponedjeljak, 11.06.2001.

Pretposljednje kolo španjolske nogometne lige ipak nam nije donijelo razriješenje svih preostalh nepoznanica. Još uvijek nisu poznata sva tri “nova” drugoligaša, a niti svi putnici za Europu. Sljedećeg tjedna očekuje nas tako super spektakl, a naročito na Neu Campu, gdje će Barcelona i Valencia, u međusobnom dvoboju, odlučiti posljednjeg sudonika Lige prvaka.

Alaves – Mallorca 2:4

”Najičišću” situaciju za Ligu prvaka imala je Mallorca. Gostovali su u Vitoriji, a na kraju su slavili vrlo uvjeljrivo, 2:4. To i nije tako neočekivano jer je Alaves već izgubio sve šanse da iduće godine “brani” finale Kup Uefa. Otočanima je pobjeda osigurala Ligu prvaka, što je, pored osvajanja Kupa kupova, najveći uspjeh u povijesti kluba, a njime se zasigurno premašili ciljeve postavljene prije sezone.

Za posljednje mjesto u najelitnijem europskom natjecanju borili su se Valencia i Barcelona. Valencia je imala tri boda prednosti, no i teži raspored. Barcelona je gostovala kod Valladolida, a protivnik Valencije na domaćem terenu je bio Deportivo, rasterećen činjenicom da su već ranije osigurali ponovni nastup u Ligi prvaka. Prvi gola na ta dva susreta pao je u Valladolidu, za vodstvo Katalonaca, već u 2. minuti. Strijelac je bio Guardiola iz slobodnjaka. Nakon toga je uslijedilo zatišje sve do 60. minute. Tada igrači Valadollida neočekivano preokreću rezultat te sa dva gola u dvije minute dolaze do vodstva. Bilo je to idealno za Valenciju koja je u teškom i susretu prepunom pogreška držala nulu. Ipak, veliki ulog, a i zasigurno i umor, donijeli su poklon Deportivu. Pogriješio je Ayala, koji je pokušao vratiti loptu Canizaresu, ali je brži bio Makaay i pogodio za vodsvo Depora. Dodatan šok za Valenciju dogodio se u 82. minuti, kada je Mark Owermars izjednačio u Valladolidu. Tako je i ostalo, bod Barceloni, Valenciji ništa. Posljednje kolo donosi nam veliki obračun u Barceloni, Barcelona – Valencia, a u njemu će akteri izravno odlučiti posljednjeg španjolskog sudionika Lige prvaka. Kako je u prvom međusobnom susretu u Valenciji slavila Barca, na Neu Campu Valencia ne smije izgubiti. Pobjeda Katalonce ipak vodi u Ligu prvaka, a remi ili pobjeda gostiju, tamo vodi Valenciju.

Od ostalih utakmica možemo izdvojiti važnu pobjedu Celte nad Villarrealom, izravnim konkurentom za Kup Uefa, a u zadnjem kolu im za potvrdu mjesta u Europi treba bod iz Zaragoze. Bit će im izuzetno teško jer Zaragoza bi u sluičaju poraza mogla i ispasti, a trenutno dva boda manje od Celte ima Malaga, koja gostuje u, ove godine gotovo neosvojivoj, la Coruni.

Pri dnu je velika gužva, gotovo pola lige je prije ovog kola moglo ispasti, a nakon ovog kola jasno je da su od iduće sezone sigurni drugoligaši Numancia i Santander. Veliku pobjedu ostvario je Real Sociedad, na gostovanju kod Athletica u Baskiji te se spasio od ispadanja, a važan bod Realu je isčupao Oviedo. Prije zadnjeg kola u najtežem položaju je Osasuna, koja ima dva boda manje od Zaragoze i Ovieda te tri od Valladolida...

Naši igrači u ovom kolu nisu nastupili, a idućeg tjedna igra se na Iberijskom poluotoku igra zadnje kolu, gdje će u središtu zanimanja biti sljedeće utakmice, Barcelona – Valencia; Zaragoza – Celta; Mallorca – Oviedo i Deprotivo – Malaga.