Real Madrid – Valladolid 2:1
Deportivo – Malaga 4:0
Real Sociedad – Osasuna 0:1
Mallorca – Oviedo 4:3

Prije zadnjeg kola u Španjolskoj su bile tri velike nepoznanice. Odlučivalo se o tome tko će biti treći “drugoligaš”, tko će u Kup Uefa, ali ipak, sve oči bile su uprte u Barcelonu, gdje su slavni katalonski klub i finalist Lige prvaka, Valencia, odlučivali o posljednjem španjolskom sudioniku Lige prvaka.

Na Neu Campu je sve započelo vrlo nezgodno po Valenciju, već u 3. minuti Rivaldo je fenomenalno izveo slobodni udarac, a lopta je od stative ušla u mrežu, neobranjivo za 1:0. Gosti su nastupali bez “mozga momčadi”, Mendiete pa ih je i to, pored činjenice da teško igraju kada gube, stavljalo u vrlo podređen položaj. Ipak, Cuperova momčad je igrala standardno čvrsto i koncentrirano pa su do zasluženog izjednačenja stigli u 26. minuti. Radilo se o ubačaju sa strane u kazneni prostor, gdje je u gužvi najviši bio Baraja za 1:1. Do poluvremena se uglavnom igralo bez uzbuđenja, Valencia je nakon pogotka uspjela primiriti igru, a taj ritam pred kraj prvog poluvremena razbio je ponovo Rivaldo, nakon odlične solo akcije, prizemnim udarcem matiravši Canizaresa.

Tako su domaćini na odmor otišli sa malom prednošću - 2:1. U nastavku furiozna Valencia. Neu Camp im tradicionalno leži, a to se potvrdilo već na samom početku nastavka kada je Baraja izjednačio rezultat. Tako je omjer Rivaldo – Baraja i Barcelona – Valencia bio identičan – 2:2. Nakon toga ponovo se otvaraju domaćini, ali to je otvorilo prostora za najjače oružje gostiju, a to su naravno kontranapadi. Propustili su tako Carew, Kily, Vicente i ostali, sve razriješiti puno prije kraja utakmice. Igrači Barcelone su i u ovoj utakmici, u stilu igranja cijele sezone, igrali vrlo blijedo, igrao je zapravo tek Rivaldo, a upravo on je na kraju presudio ovaj važan susret. Pred kraj se domaćini pomalo bude, obruč Valencije polako popušta. Ipak, nije bilo nekih izglednih prigoda pa se činilo da će završiti “pravednim” remijem. Jednu minutu prije isteka regularnog dijela, na scenu opet stupa Rivaldo. Prima loptu prsima na rubu kaznenog prostora i puca, zamislite škaricama!. Lopta odsjeda u desnom kutu, ponovo nemoćnog, Canizaresa. Tako u Ligu prvaka ide Barcelona, zahvaljujući Rivaldovom hat tricku i fenomenalnom završnom potezu, kojega može izvesti samo jedan Brazilac.

Po pitanju drugog putnika u Kup Uefa (osim poraženog sa Neu Campa), sve je bilo vrlo jasno. Malaga je uvjerljivo poražena od vice-prvaka Deportiva pa u Kup Uefa ide Celta. Deportivo se od domaće publike i sezone, oprostio lijepom pobjedom, zabilježivši tako još jedan veliki uspjeh. Sezonom moraju biti zadovoljni jer su igrali odlično, tek nešto slabije od Reala. Ako momčad ostane na okupu i pod vodstvom iskusnog stratega Irurrete, iduće sezone možemo očekivati nove uspjehe ovog galicijskog kluba.

Celta još mora igrati i finale nacionalnog Kupa pa ukoliko temo pobjede Barcelonu, u Kup Uefa putuje i novi ligaš Villarreal, koji je pobjedom nad u posljednjem kolu prestigao Malagu.

Iz lige ispada Oviedo, koji se na kraju najlošije “snašao” od svih potencijalnih drugoligaša, izgubiši od snažne Mallorce. Osasuna je pogotkom Ivana Rosada stigla do velike pobjede u Sociedadu te izbjegla ispadanje, a Zaragoza je sa desetoricom (isključen Esnaider u 16. minuti) do spasujućeg boda protiv Celte stigla u 58. minuti, pogotkom Jamellija.

Od naših u posljednjem kolu nastupio je samo Jurica Vučko, odigravši cijeli susret protiv Numancije. Možda je to naznaka boljih dana za Vučka i uvod u iduću sezonu, jer Javi Moreno odlazi u Milan. Nadamo se da je to i nagovještaj bolih dana za naše nogometaše na Iberijskom poluotoku te da će opet, kao i prije nekoliko godina, biti u vodećim ulogama u jednoj od najjačih europskih liga – Primera Divizionu.

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312