Hrvatska golijada u Engleskoj; Bokšić, Stanić...

Hrvoje Niče • nedjelja, 20.08.2000.

Pet hrvatskih golova u prvom kolu engleske Premijer lige!!! Početak engleske elitne nogometne sezone donio je mnogo radosti našim napadačima na Otoku! U prvim susretima dvostruki su strijelci u svojim debitantskim premijerligaškim nastupima bili Alen Bokšić i Mario Stanić.

Man City 0

Bokšićev Middlesbrough je u gostima pobijedio Coventry sa 3:1, a Bokšić je postigao pobjedničke pogodtke u razmaku od samo tri minute (u 59. i 62.!). Sjajan nastup imao je i Stanić, koji je još prošlog tjedna sudjelovao u Chelseinom osvajanju Superkupa protiv Manchester Uniteda. Stranačka kolonija Chelseaje pobijedila je West Ham Davora Šuker i Igora Štimca, a sudbinu je "čekićarima" zakucao Stanić sa dva pogotka (u 78. i 90. minuti) za konačnih 4:2. Šuker se morao zadovoljiti tek jednom asistencijom za Di Canija, a Štimac je skrivio prekršaj iz kojeg je Zola postigao pogodak za 2:1 vodstvo Chelsea.

Strijelac je bio i Branko Strupar za Derby, koji je kod kuće uspio izvući remi protiv Southamptona nakon zaostatka 0:2 već nakon 22 minute... Inače, već je prvo kolo donijelo iznenađenje u vidu gostujućeg poraza Arsenala kod Sunderlanda 0:1.

Ako se po jutru dan poznaje, onda se za budućnost hrvatskog nogometa nikako ne smijemo brinuti. Barem ne u stranim ligama. Čak pet golova postigla su u prvom kolu engleske Premier lige trojica Hrvata, po dva Bokšić i Stanić, dok je jedan postigao Hrvat s belgijskom putovnicom Branko Strupar.

Chelsea je aktualnom prvaku, Manchester Unitedu dala do znanja da će im ova sezona biti daleko najteža na putu do trofeja. Odlična igra našeg Marija Stanića, te fantastičan slobodan udarac Gianfrancoa Zole dali su do znanja kako je Chelsea jedan od najozbiljnijih kandidata za osvajanje titule. Tako je u sudaru Stanića s Štimčevim i Šukerovim West Hamom, Chelsea izvukla puno koristi.

Manager Gianluca Vialli je pohvalio igru svoje momčadi, ali se i osvrnuo na izjave francuskog internacionalca u svojim redovima Franka Leboeufa: " Sve nesporazume s njim riješit ćemo između četri zida, a ne u javnosti. On je ključ uspjeha našeg kluba u narednim godinama i bez obzira što nije danas nastupio svi problemi s njim će biti riješeni."

Coventry je rastužio naš Alen Bokšić koji je Middlesbrough u svom debitantskom nastupu doveo do pobjede sa svoja dva gola. Bryan Robson, manager Middlesbrougha je nakon utakmice izjavio: "Kada sam prvi put vidio Bokšića odlučio sam da ga pod svaku cijenu moram dovesti. Trajalo je dugo, ali se ipak i isplatilo. Ovo je tek početak. Alen će preporoditi sebe, a i ovaj klub." Gary Pallister je u 59. minuti odlično uposlio Bokšića kojem nije bilo teško postići zgoditak, da bi tri minute potom ponovio svoju majstoriju.

Branko Strupar je također slavio, ali samo svoj pogodak jer je njegova momčad na kraju susreta podijelila bodove s Southamptonom. Liverpool je pobijedio minimalnim rezultatom zahvaljujući tamnoputom Emileu Heskeyu. Od ostalih rezultata valja spomenuti visoku pobjedu od 4:0 Charltona nad Manchester City, a prvo iznenađenje je poraz Arsenala kod Sunderlanda (0:1)

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312