Šibenik - Zagreb: "Pjesnici" prekinuli tradiciju

Davor Sajko • nedjelja, 20.08.2000.

Iako su "pjesnici" prije susreta bili zadovoljni osvojenim i jednim bodom, u Zagreb su se vratili s sva tri boda. Šibenik je susret započeo bez "požutjelog" Matasa kojeg je zamijenio prošlogodišnji prvi strijelac Šibenika, Klaudio Vuković, dok je Zagreb bio oslabljen neigranjem nekolicine standrdnih prvotimaca, Čižmeka, Kosića, Štroka i Čaćića.

Udarci pokraj 5 4

Susret je tek počeo, a gosti iz Kranjčevićeve već su poveli. U drugoj minuti slobodni udarac je s 20-ak metara izveo Perića i lopta je odsjela u donjem desnom kutu ¸Bulatovih vratiju. Nakon ranog početnog vodstva gosti su se povukli na svoju polovicu i igru prepustili Šibeniku. Imali su domaći loptu više u nogama, međutim bez konkretnih akcija iz kojih bi pokušali ugroziti Tomića. Pet minuta nakon Zagrebovog vodstva Krpan je pokušao uzvratiti iz slobodnog udarca, ali se lopta od živog zida odbila u korner. Uz malo više spretnosti iz slijedeće su akcije Šibenčani mogli poravnati rezultat, međutim iz tri pokušaja loptu nisu uspjeli uputiti prema vratima. Nekoliko minuta kasnije prilici se našao Vincelj, nakon što ga je odlično uposlio Bakula, ali Stavrevski koristi Vincljevu neodlučnost i otklanja opasnost za Zagrebova vrata. U tim trenucima Šibenik diktira tempo i ima više loptu u nogama, a Zagreb svoju priliku čeka iz protunapada. Baturina je pokušao udarcem iz okreta iznenaditi Bulata, ali neuspješno. Šibenčani su i dalje više u posjedu lopte, ali bezopasno za Zagrebova vrata. U 30. minuti nakon jednog protunapada s lijeve strane centrira Lovrek, a u sredini Vlastelnica umjesto da rasčisti situaciju glavom loptu spušta za slobodnog Popovića kojem nije bilo teško savladati Bulata. Drugi pogodak malo je razbudio Šibenčane koji su na sve načine pokušavali smanjiti rezultat. To im je uspjelo u 39. minuti kada je Vuković iskoristio grešku Perića i savladao Tomića. Nošeni navijačima domaći su igrači do kraja prvog dijela još više pritisnuli Zagrebaše, međutim kao i tokom cijelog prvog dijela bez pravog rezultata. Kada se očekivao sučev zvižduk za kraj prvog dijela Lovrek povećava vodstvo na 3:1. Ubačenu loptu s desne strane jedan od Šibenčana uspio je odbiti samo do Lovreka koji je se 20-ak metara iskosa preciznim udarcem savladao po treći puta Bulata.

Drugi dio domaći su nastavili istovjetno kao i što su završili i prvi dio, konstatnim napadima bez konkretne završnice. Vuković je bio u prilici, ali neprecizan kao i nekoliko minuta kasnije Krpan. Tražili si domaći u dva navrata kazneni udarac nakon što su po njima u ruku bili pogođeni Zagrebovi igrači, ali sudac je oba puta smo odmahnuo rukom. Visoko vodstvo od 3:1 Zagrebaši su pametno čuvali. Zatvorili su sve prilaze svojim vratima i ujedno prijetili brzim protunapadima. Da je u 65. minuti Baturina bio manje sebičan Zagreb je mogao svoje vodstvo povećati. Odmah u nastavku Vuković u prounapadu na drugoj strani izbija sam pred Tomića, ali lopta završava visoko preko vratiju. Nešto kasnije u prilici se našao Lalić, ali umjesto da pokušava postići pogodak, Lalić pokušava iznuditi jedanaesterac i prilika ostaje neiskorištena. U 80. minuti susreta Šibenčani ne koriste i najveću priliku na utakmici. Nakon što je u kaznenom prostoru srušen Vincelj, Vukovićev udarac s bijele točke brani Tomić. Do kraja susreta Zagrebaši prijete iz protunapada, ali rezultat ostaje nepromijenjen.

Uspjeli su tako Zagrebaši nakon nekoliko godina prekinuti neugodnu tradiciju poraza na Šubićevcu. Iz samo tri udarca na vrata u prvom dijelu "pjesnici" su postigli tri pogotka, dok Šibenik svoju terensku nadmoć nije uspio pretvoriti u prilike iz kojih bi pokušao ugroziti Tomićeva vrata.

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312