SP: Prvi poraz domaćina

Ivor Krapac • srijeda, 30.04.2003.

Završen je prvi dio Svjetskog prvenstva u hokeju na ledu, u Finskoj. Posljednji dan donio je prvi poraz domaćina - Česi su s 2:1 uzeli prvo mjesto u skupini D i četiri boda u drugi krug natjecanja... Riješene su sve nepoznanice i u skupini A. Prvo mjesto i četiri boda među posljednjih 12 odnosi Slovačka, nakon 3:1 protiv Nijemaca, a treća pozicija i osiguranje opstanka u elitnom razredu pripada Ukrajini, koja je s 5:1 pobijedila Japan.

Pogodak odluke u "sudaru" Čeha i Finaca dogodio se u 13. minuti posljednjeg perioda igre, kad je Martin Straka u kontri realizirao asistenciju Radeka Dude - i utišao 11 618 navijača u Turkuu. Domaći su poveli prvi, golom Villea Peltonena u 16. minuti, a češko izjednačenje donio je Milan Hejduk, u 13. minuti druge trećine. Čovjeku s najviše golova u nedavno završenoj regularnoj sezoni NHL-a ovo je, inače, bio prvi nastup na prvenstvu, odmah je pokazao da će Česima puno značiti...

Njemačka reprezentacija dobro je parirala svjetskim prvacima, čak i vodila golom Soccija iz 19. minute, no u drugoj i trećoj trećini sve je ipak došlo na svoje. Strijelci su bili Palffy, Visnovsky i Orszagh, a dvije asistencije dodao je Josef Stumpel. Ukrajinci su, pak, protiv Japanaca slavili uz dva gola Harčenka, a po jednog su upisali Procenko, Salnikov i Širiaev.

Odlazak večerašnjih gubitnika u borbu za opstanak nije dobra vijest za Slovence - Japanci, čak i da završe na posljednjem ili pretposljednjem mjestu, ne ispadaju u niži rang, jedina "kazna" im je odlazak u dalekoistočne kvalifikacije, kojima redovito dominiraju. U prijevodu, za zadržavanje u najvišem razredu bit će potrebno osvojiti prvo mjesto u skupini G, koja odlučuje o opstanku - a tu su ove godine i Amerikanci...

Skupina A: Slovačka - Njemačka 3:1, Ukrajina - Japan 5:1.
Poredak: Slovačka 6 bodova, Njemačka 4, Ukrajina 2, Japan 0.

Skupina D: Finska - Češka 1:2.
Poredak: Češka 6, Finska 4, Austrija 2, Slovenija 0.