NHL: Novi porazi favorita

Tomislav Pacak • petak, 11.04.2003.

Ovogodišnje doigravanje u National Hockey League počinje biti prava patnja za favorite i bolje postavljene momčadi, a vjerojatno i za one koji slobodno vrijeme provode u kladionicama. Nakon poraza prvopostavljenih Dallasa i Ottawe dan prije, jučer su poraženi svi domaćini, dakle bolje postavljene momčadi, među kojima su bili i Colorado i Detroit...

Najmanje šanse davane su Anaheimu u gostima kod Detroita, no "moćne patke" pokazale su da je i u NHL playoffu sve moguće, pobijedivši aktualne prvake sa 2:1 u trećem produžetku. Jean-Sebastien Giguere bio je jednostavno briljantan, obranio je 63 udarca što je NHL rekord za prvi nastup u doigravanju. Nakon što su Adam Oates i Brendan Shanahan izmjenili pogotke u prvom periodu igre, vratari su "zaključali" pristup svojim golovima sve do četvrte minute trećeg produžetka, kada je Paul Kariya donio veliku pobjedu autsajderima.

Autsajder je trebala biti i Minnesota u Denveru, no mlada momčad Jacquesa Lemairea "šokirala" je prepuni Pepsi Center svladavši Colorado sa 4:2. Nakon što su Avsi dominirali prvom trećinom (18-3 u udarcima na gol), Wild su u nešto više od četiri minute drugog perioda postigli tri pogotka. Mrežu domaćih načeo je Filip Kuba (postavši tako strijelac prvog pogotka u playoffu u kratkoj povijesti kluba), na 2:0 povisio je Marian Gaborik da bi sjajni dio igre za Wild zaključio Wes Walz. Nakon što je Šakić nakratko vratio nadu "lavini", Brunette je postavio 4:1, nakon čega je domaćin tek smanjio pogotkom Hejduka.

Iako St. Louis ima moćnu momčad, malo tko je mogao očekivati 6:0 pobjedu u Vancuveru, a činilo se da su najviše šokirani poslije utakmice bili upravo Canucksi. Stillman i Nash doveli su Blues do vodstva od 2:0 u prve dvije minute, i to je odmah odredilo smjer utakmice. Do kraja utakmice Vancouver se pokušao vaditi iz rezultatskog minusa, no golove su postizali samo gosti - dva su djelo Kovanova, dok su još po jedan postigli Weight i Tkachuk. Chris Osgood obranio je 20 udaraca domaćih za svoj deseti shutout u playoffu.

Svoj šesti playoff shutout zabilježio je, pak, Olaf Kolzig, predvodivši sa 28 obrana Capitalse do pobjede u Tampi. Robert Lang postigao je dva pogotka za Washington, treći je djelo Michaela Nylandera, no iako rezultat sugerira da je utakmica bila jednosmjerna, "munje" znaju da su imale svoje šanse. U subotu će imati priliku da pokažu kako je jučer bio samo loš dan, a to vrijedi i za ostale bolje rangirane momčadi...

NHL, četvrtak 10. travnja:
Istočna konferencija: Tampa Bay - Washington 0:3 (0-1);
Zapadna konferencija: Detroit - Anaheim 1:2 (3 pr.) (0-1); Colorado - Minnesota 2:4 (0-1); Vancouver - St. Louis 0:6 (0-1);