Divlja utakmica Dream Teama i Australije

Karlo Dževerlija • nedjelja, 10.09.2000.

U eksibicijskoj utakmici, koja je umalo sličila ragbiju, američka košarkaška reprezentacija nadigrala je u drugom poluvremenu Australiju 55:37, te tako na kraju zabilježila uvjerljivu pobjedu od 25 koševa razlike - 89:64.

Igralo se pred dupke punim gledalištem (15 000 ljudi) što je, između ostalog, pogodovalo stvaranju napetosti. Prve dvije minute bile su divlje, nakon samo 36 sekundi Vince Carter i Andrew Gaze u sudaru padaju na pod, no unatoč upletanju nekih igrača sve se završilo samo na malom konfliktu. Nedugo nakon što je opet zavladao red, a prilikom jedne kontre, sudac Billy Mildenhall došao je u kontakt s Carterom. Mildenhall je pao na pod iščašivši pri tom lakat. Kako dotični sudac nije mogao nastaviti, iz gledališta je pozvana australska sudkinja Carolyn Gillespe, te se susret nakon 10 minuta ipak nastavio.

"I prije utakmice u zraku se mogla osjetiti napetost koja je stvorena oko utakmice. Vince je vrlo osjetljiv igrač i mislim da je i on malo zapleo situaciju. Srećom bila je to situacija u kojoj nitko nije stradao, a nadam se da će i sudac biti dobro." izjavio je centar američke reprezentacije Alonzo "Zo" Mourning. Najbolji strijelci bili su Ray Allen (14 koševa), Steve Smith(13) i Alonzo Mourning (11 i 10 skokova). "Ovo je bila utakmica kakvu smo trebali," izjavio je Rudy Tomjanovich, te dodao "Australija igra sjajnu košarku, a i ima veliku, svježu pobjedu nad Jugoslavijom, europskim prvacima."

Ovo je Amerikancima posljednja, peta utakmica i peta pobjeda u pripremnom razdoblju prije OI. U tih pet pripremnih susreta američka reprezentacija je zabijala u prosjeku 99.8, a primala 64.6 koševa. Amerikanci će do OI ostati u Melbourneu, gdje će i trenirati (do 14 rujna).