OI 2000

OI plivanje: Poraz Iana Thorpea, Hrvati loše

Boris Bilas • ponedjeljak, 18.09.2000.

Trećega dana olimpijskog plivačkog natjecanja na rasporedu su bile četiri finalne utrke: 200 slobodno i 100 leđno za plivače, a plivačice su plivale 100 leđno i 100 prsno.

U glavnoj utrci dana vidjeli smo veliki dvoboj Iana Thorpea i Pietera van den Hoogenbanda. Nizozemac je jučer srušio svjetski rekord, ali je veliki favorit u finalu bio Thorpe koji je u polufinalu bio samo dvije stotinke sporiji od Hoogenbanda. Ipak u cilj je prvi stigao Hoogenband s vremenom 1:45.35 čime je izjednačio vlastiti svjetski rekord od jučer. Thorpe je osvojio srebrnu medalju, a za Hoogenbandom je zaostao 48 stotinki (1:45.83). Brončani je bio Talijan Massimilliano Rosolino kojemu je ovo druga medalja na OI (srebro na 400 slobodno).

Lenny Kryzelburg je potvrdio svoju dominaciju leđnim plivanjem i uvjerljivo je obranio naslov olimpijskog pobjednika. Kryzelburg je za zlato otplivao i olimpijski rekord koji sada iznosi 53.72. Drugi je bio domaći plivač Matthew Welsh (54.07), a čast europljna je obranio Njemac Stev Theloke s iznenađujućim trećim mjestom (54.82).

U istoj disciplini kod plivačica slavila je Rumunjka Diana Mocanu s vremenom 1:00.21 što je također novi olimpijski rekord. Druga je Japanka Maj Nakamura (1:00.55), a treća naturalizirana Španjolka Nina Zhivaneskaja (1:00.89).

Veliko iznenađenje dogodilo se na 100 prsno gdje je svjetska rekorderka i braniteljca naslova Penny Heyns osvojila "samo" brončanu medalju. Zlato ide u SAD, a osvojila ga je 16-godišnja Megan Quann s vremenom 1:07.05. Srebro je osvojila Australka Leisel Jones (1:07.49), Heyns je za treće mjesto morala plivati 1:07,55.

U prijepodnevnim kvalifikacijam nastupilo je troje hrvatskih predstavnika. Petra Banović je na 200 slobodno s vremenom 2:03.30 bila 36., a Smiljana Marinović je na 200 mješovito zauzela 33. mjesto (2:25.24) u konkurenciji 36 plivačica. I na kraju je Lovrenco Franičević na 200 delfin popravio osobni rekord za devet stotinki (2:04.35) što mu je bilo dovoljno za 39. mjesto.

Sutra će u bazen Aquatic centra dvoje naših predstavnika Duje Draganja na 100 m slobodno i Tinka Dančević na 200 m delfin. Od finalnih utrka najzanimljivija će sigurno biti štafeta 4x200m slobodno gdje se očekuje novi dvoboj australskih i američkih plivača.