OI 2000

Hoogenband pobijedio Popova, novi rekod De Bruijn!

Boris Bilas • srijeda, 20.09.2000.

Osim utrka polufinala na 200 metara leđno u kojima je Gordan Kožulj uspješno nastupio i ušao u finale, petoga dana plivačkih natjecanja u Sydneyu najzanimljivija je bila utrka na 100 metara slobodno u kojoj se očekivao veliki troboj van den Hoogenband - Popov - Klim.

Nakon što je jučer u polufinalu postao prvi čovjek koji je 100m slobodno isplivao ispod 48 sekundi, Pieter van den Hoogenband je danas rutinski došao do svoje druge zlatne medalje na ovim Olimpijskim igrama. Hoogenband je tako spriječio Aleksandra Popova da postane prvi plivač s tri uzastopne zlatne medalje na 50 i 100m slobodno. Hoogenband je bio prvi s vremenom 48.30 što je 52 stotinke sporije od njegovog jučerašnjeg rekorda, a Popov osvojio srebro s vremenom 48.69. Veliko razočarenje domaćoj je publici priredio Michael Klim koji je osvojio za njega slabo četvrto mjesto, a za trećeplasiranim Amerikancem Gary Hallom Jr. zaostao je za jednu jedinu stotinku. Hall je plivao 48.73, a Klim 48.74.

U disciplini 200 metara prsno vidjeli smo veliko slavlje Talijana. Domenico Fioravanti je zlatu na 100m prsno dodao i ono na 200m. Talijan je dominirao cijelom utrkom i na kraju je trijumfirao s vremenom 2:10.87. Drugo mjesto i srebrnu medalju osvojio je Terence Parkin što je razveselilo sve ljubitelje plivanja, naime Parkin je gluhonijem i za njega je ovo srebro ravno zlatu. Parkin je za srebro otplivao rezultat 2:12.50 i za 23 stotinke prestigao trećega, još jednog Talijana, Davida Rummola.

Ipak najveće iznenađenje dana vidjeli smo na 200 metara delfin za plivačice. Već je sve bilo spremno za dvostruko slavlje Australki jer su Susie O Neill i Petria Thomas bile velike favoritkinje za zlato, a na Amerikanku Misty Hyman nitko nije obraćao pažnju. Ipak, Amerikanka je otpočetka diktirala tempo i na kraju je prva ušla u cilj u vremenom novog olimpijskog rekorda 2:05.88. Susie O Neill je nakon zlata na 200m slobodno danas osvojila srebro (2:06.58), a Petria Thomas je završila kao treća (2:07.12).

Novi svjetski rekord srušila je Inge de Bruijn u polufinalnoj utrci na 100m slobodno, a novo najbolje vrijeme iznosi 53.77 što je tri stotinke brže od starog rekorda. Kao druga se u finale plasirala J. Thompson (54.40), a treća je bila Dara Torrees 55.02.

U posljednjoj utrci dana, 4x200 metara slobodno za plivačice, Amerikanke su potvrdile svoju dominaciju u ženskom plivanju. Pobijedile su s novim olimpijskim rekordom 7:57.80, druge su bile Australke sa 7:58.52, a do medalje su napokon došle i Njemice koje su s rezultatom 7:58.64 stigle do bronce.