OI 2000

OI plivanje: Amerikanci podijelili zlato na 50m

Boris Bilas • petak, 22.09.2000.

Pretposljednjeg dana plivačkih natjecanja na OI na rasporedu su bile četiri finalne discipline. Najzanimljivija utrka bila je ona na 50m slobodno za plivače. Favoriti za zlato bili su Pieter van den Hoogenband, Aleksandar Popov i Gary Hall Jr., ali nitko nije očekivao da se zlatnu medalju osvoji drugi Amerikanac Anthony Ervin. Ervin je za zlato plivao 21.98, a da cijela trka bude još čudnija potrudio se njegov sunarodnjak Gary Hall Jr. koji je u cilj stigao s potpuno jednakim vremenom. Tako su Amerikanci umjesto jedne uzeli čak dvije zlatne medalje u istoj disciplini što je sigurno presedan u plivačkoj povijesti Olimpijskih igara.

Još jedno razočarenje Australci su doživili u utrci na 100m delfin. Dva glavna favorita za zlato bila su Michael Klim i Geoff Huegill koji su držali i najbrža vremena ove sezone u svijetu. Klim i Huegill su na pedeset metara okrenuli kao prvi i drugi, Klim je 25 metara pred ciljem imao veliku prednost pred drugoplasiranim. Tada u strahoviti finiš kreće europski prvak Šveđanin Lars Frolander koji ulazi u cilj kao prvi i pritom postavlja novi europski rekord s rezultatom 52.00. Frolander je tako osvojio prvu zlatnu plivačku medalju na ovim OI. Srebro i bronca ostaju u Australiji, srebro ide Michaelu Klimu (52.18), bronca Geoffu Huegillu (52.22).

Plivačice su se danas borile za medalje u dvije discipline-200m leđno i 800m slobodno, a u oba dvije utrke pobijedile su glavne favoritkinje. Na 200m leđno pobijedila je Rumunjka Diana Mocanu (2:08.16) ispred Francuskinje Roxane Maracineau (2:10.25) i Japanke Miki Nakao (2:10.05). U najdužoj ženskoj disciplini onoj na 800m slobodno pobijedila je olimpijska pobjednica na dvostruko kraćoj dionici Amerikanka Brooke Bennets vremenom novog olimpijskog rekorda 8:19.67. Druga je bila dvostruka zlatna na ovim OI (200 i 400m mješovito) Ukrajinka Jana Kločkova sa 8:22.66, treća još jedna Amerikanka Kaitlin Sandeno sa 8:24.29.

U jutrošnjim kvalifikacijama nastupili su i hrvatski predstavnici. Odlično je plivala muška štafeta 4x100m mješoviti u sastavu Kožulj, Rogulj, Milošević i Draganja koja je s rezultatom 3:42.37 osvojila 14. mjesto i postavila novi hrvatski rekord. Na 50m slobodno kod plivačica nastupila je Marijana Šurković i s rezultatom 27.32 zauzela 46. mjesto. U istoj disciplini je u polufinalnoj trci Inge de Brujin srušila i svoj treći svjetski rekord na ovim OI, a on sada iznosi 24,13.