Varteks - Osijek: Superiornost koja imponira

Goran Štimec • subota, 23.09.2000.

Odličnu nogometna predstavu u Varaždinu priuštili su nam večeras Varteks i Osijek. Gosti, predvođeni ponovno izuzetno raspoloženim Almirom Turkovićem, čijim su potezima pljeskale varaždinske tribine, superiorno su pregazili Varaždin, rezultat je mogao biti i viši.

No, to ne znači da je Varteks u ovoj utakmici bio puki promatrač. Prvi su zaprijetili baš domaćini - Drobne je glavom pogodio prečku. Igra je bila živa i dinamična, Varteks rastrčan, ponajviše se isticao Karić, Osijek opasan i čvrst. Nakon što je Balatinac iz slobodnog udarca uzvratio Drobneu u pogađanju gornjeg dijela okvira gola, Osijek je poveo. Jukić je prošao kraj Režića po lijevoj strani, centrirao, lopta je preletjela loše postavljenog Rumbaka i na drugoj vratnici Turković pogađa mrežu.

Ali, već nakon dvije minute Varteks utakmicu vraća na početak. Sabolčki, koji još uvijek traži pravu formu, zdesna je ubacio loptu u šesneasterac, tu se najbolej snašao mladi Šafarić i postigao svoj četvrti pogodak ove sezone - 1:1.

U 35. minuti ponovo su gosti poveli. Ovaj put je sve napravio Brkić, ispremiješao cijelu obranu domaćina, a zatim proturio loptu do Turkovića, kojem nije bilo teško ponovo pogoditi, i njemu četvrti put u sezoni. Turković je bio u prilici jo poboljšati svoj učinak u 39. minuti, no (nepotrebno) je pokušao zaboići i Rumbaka, čime je omogićio varaždinskom vrataru da ga uspije "pročitati".

U drugi dio Varteks ulazi s izmjenom, umjesto Sklepića u igri je Bjelanović. Međutim, gol postiže Osijek. Igrala se 56. minuta, slobodni udarac izveo je Beširević iskosa sa desne strane, a u sredini je sam "kao duh" skočio Mato Neretljak i glavom ubacio loptu za 1:3.

Tek tada Varteks podiže u višu brzinu, pa do kraja utakmice gledamo većinom pritisak domaćih igrača. No, Osijek se sigurno i čvrsto brani, Varteksu fali "glava i rep", jedino ne nedostaje htijenja. Baš je htijenje razlog da Varteks na kraju ipak ublaži poraz. Drobne je ušao u kazneni prostor, ruši ga Vuica, a sudac Bebek pokazuje na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Karić. No, do kraja utakmice Varaždinci snage za više nisu imali, Osijek bilježi, potpuno zasluženo i uz superiornu predstavu, nova tri boda.

Izjave nakon utakmice

Stanko Mršić, trener Osijeka: "Pretpostavljali smo da će Varteks pomalo glavinjati, pa smo se tako i postavili. Na vrijeme smo dali prvi gol, dobro igrali, a da nije bilo neozbiljnosti nekih igrača, prije svega Turkovića, ne bismo na kraju morali strepiti od mogućeg izjednačenja. Ipak, sretan sam, mislim da smo zalsuženo pobijedili, stvorili smo više prilika."

Ivan Katalinić, trener Varteksa: "Čestitam Osijeku, danas su pnovo pokazali da su trenutno najbolja momčad u Hrvatskoj. Mi smo u utakmicu ušli kukavički, previše mlako. No, imamo mladu ekipu pa vrijeme i predstojeće utakmice mogu nam samo ići u korist. Moramo raditi, zakrpati rupe koje nas koštaju olakog primanja pogodaka. Čeka nas borba u sredini prvenstvene ljestvice."

1Hajduk 712:5+717
2Rijeka 612:1+1114
3Dinamo 714:8+613
4Varaždin 75:2+312