Bojan Purić • subota, 30.09.2000.

Španjolska - Kamerun 2:2 (2:2, 2:0), 3:5 (11m)

Sydney, 30. 9. 2000. Stadion Australia, 98212 gledatelja
Suci: Felipe de Jesus Ramos Rizo (Meksiko), Awni Hassouneh (Jordan), Elise Doriri (Vanuatu)
Strijelci: 1:0 - Xavi (2), 2:0 - Gabri (47), 2:1 - Amaya (53-ag), 2:2 - Etoo (58)
Jedanaesterci: Kamerun: Mboma, Etoo, Njitap, Etame-Mayer, Wome / Xavi, Capdevila, Amaya (nije realizirao), Albelda

Španjolska: 1-Aranzubia, 2-Lacruz, 4-Marchena, 6-Albelda, 7-Angulo (od 74. 3-Capdevila), 8-Xavi Hernández, 9-Jose Mari, 12-Puyol, 14-Amaya, 16-Toni Velamazan (c) (od 27. 10-Gabri), 17-Raul Tamudo (od 49. 11-Ferron) Trener: Inaki Saez Ruiz

Kamerun: 18-Carlos Idriss Kameni, 3-Pierre Wome, 4-Serge Mimpo, 5-Patrice Abanda, 7-Nicolas Alnoudji (od 111. 2-Albert Meyong Ze), 8-Geremi Njitap (c), 9-Samuel Etoo, 10-Patrick Mboma, 12-Lauren Etame-Mayer, 13-Aaron Nguimbat (od 46. 11. Daniel Ngom-Kome), 17-Serge Branco (od 91. 15-Joel Epalle) Trener: Jean-Paul Akono

Žuti kartoni: Albelda (19), Jose Mari (55), Aranzubia (117) / Patrice Abanda (25)
Crveni kartoni: Gabri (70), Jose Mari (90, drugi žuti)

U finalu olimpijskog nogometnog turnira, odigranom na središnjem sydneyskom stadionu Australia, konačni trijumf ostvarili su Kamerunci. Tako će zlato ostati u Africi; podsjetimo, 1996. u Atlanti slavila je Nigerija. Španjolci će imati za čime žaliti. Naime, iako su na poluvremenu imali ugodnih 2:0 (spomenimo efektan pogodak Xavija iz slobodnog udarca na samom početku susreta), "lavovi" su se probudili i poravnali rezultat, te ga održali do kraja utakmice, onda i do kraja produžetaka, te su na kraju došli do zlata putem jedanaesteraca. Tragičar utakmice je svakako Španjolac Amaya koji je u 53. minuti postigao autogol, a potom, u odlučnim trenucima, promašio udarac s bijele točke.

Podsjetimo i na dosadašnje osvajače nogometnog turnira (na OI od 1908., do tada samo kao pokazni sport): 1908 - Velika Britanija, 1912 - Velika Britanija, 1920 - Belgija, 1924 - Urugvaj, 1928 - Urugvaj, 1936 - Italija, 1948 - Švedska, 1952 - Mađarska, 1956 - SSSR, 1960 - SFR Jugoslavija, 1964 - Mađarska, 1968 - Mađarska, 1972 - Poljska, 1976 - Poljska, 1976 - Njemačka DR, 1980 - Čehoslovačka, 1984 - Francuska, 1988 - SSSR, 1992 - Španjolska, 1996 - Nigerija.

U utakmici za brončanu olimpijsku medalju, izabrana vrsta Čilea nadvisila je Sjedinjene Države rezultatom 2:0. Dvostruki strijelac bio je Iván Luis Zamorano, u 69. s bijele točke i u 84. minuti. Utakmicu na Sydney Football Stadiumu pratilo je 26381, a sudio je Australac Simon Micallef. Tako će se momčad Nelsona Acoste morati zadovoljiti trećim mjestom, iako je, prema prikazanom na ovom turniru, mogla i do zlata.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913