FIBA Suproliga - kompletirano 2. kolo

Karlo Dževerlija • petak, 27.10.2000.

Uz iznenađenje tjedna koje je priredio naš Split pobjedom protiv prvaka Europe, Suproliga je u 8 jučerašnjih utakmica ponudila još nekoliko "zanimljivih" rezultata. Već nakon dva kola potpuno je jasno da je, paraleno sa pravilima, tradicionalna hijerarhija europskih klubova promjenjena. Neki novi odnosi i neki novi klubovi...

Asvel je, na gostovanju u Italiji kod Siene, od prvih minuta kontrolirao izjednačenu utakmicu i na kraju slavio tri koša razlike. Rano su vodstvo (najveća razlika 8 koševa) unatoč pritisku Borisa Gorenca (18), Briana Evansa (17) i suigrača održali do kraja. Najbolji Francuz bio je Laurent Sciarra sa 20 koševa i 5 skokova.

U susretu Slaska i CSKA trijumfirali su - Rusi. Svi ističu prvo ime susreta Igora Kudelina koji je, opet, bio u "zoni" - ubacio je 31 koš u 32 minute. Sa nevjerovatnim 8/12 šutom za trice dokazao je da je, još uvijek, razlika između poljske i ruske košarke prilična. Naš Vladan Alanović je za 22 minute unbacio 7 koševa i sa 6 asista bio najbolji "dodavač" na utakmici.

Bayer 04 pred domaćom publikom, u Wilhelm-Dopatka-Halle, nije uspio zabilježiti i drugu pobjedu. Poveliko iznenađenje i 8 razlike kreirao je Oostende, predvođen bekom J.R. Holdenom sa 20 koševa, 3 skoka i 7 asista. "Rat bekova" izgubio je Bayerov Chuck Evans iako je ubacio 19.

Scavollini, iako je jedno vrijem i vodio, nakon gostovanja kod Pau-Ortheza ostaje na brojci 0 u koloni pobjeda. Najveći posao za Francuze obavili su Cory Carr (22 koša i 5 skokova) i Roger Esteller koji je uz 18 koševa bio odličan u trenucima kad se lomila utakmica. Uvjerljivo najbolji "Talijan" bio je Melvin Booker s 24 koša i 7 asista.

Sjajan start Plannja Basketa dao je ranu nadu švedskim prvacima, koji su nakon 8 minuta vodili 22-18. U tom početnom intervalu izvan 6,25 uspješan je bio Dennis Aulander (na kraju 5/6 za tricu). Prekratko je trajalo. Maccabi se, predvođen Derrickom Sharpom (19), vrlo brzo vratio i postavio stvari na svoje mjesto. Na kraju uvjerljiva pobjeda od 26 razlike. Istaknimo i 11 skokova u 23 minute Natea Huffmana.

Kao dobar domaćin Efes Pilsenu, pokazala se Krka. Turci su, zahvaljujući lošoj prvoj i trećoj (zabili tek 7 koševa) četvrtini Slovenaca, stekli 18 koševa prednosti pred odlučujuću četvrtinu u kojoj se ništa nije dalo promijeniti. Najbolji pojedinac u redovima Efesa bio je Predrag Drobnjak sa 21 košem i 9 skokova. Hrvatska se kolonija u Novom mestu utopila u sivilo: Vladimir Anzulović je zabio 5 koševa u 30 minuta dok je Franjo Arapović za 17 minuta na parketu pogodio jednu od 6 lopti i 4 puta uspješno skočio.

Wendell Alexis i Dejan Koturović (18 koševa i 6 skokova) dobro su počeli, te su doveli Albu u rano vodstvo. Međutim, visoku razinu nisu zadržali - kasnije se razigrao Ülkerov centar Ben Handlogten (21 koš, 7 skokova) i doveo Turke u 19-14 vodstvo nakon prvih 10 minuta. U završnim sekundama meča istaknuo se Erdenay (19) koji je na kraju i presudio Albi.