SPLIT CO - ALBA Berlin 77:73 (19:16, 13:25, 24:10, 21:22)
Suci: Brazauskas (Litva), Dolinek (Češka)

SPLIT CO: Subotić 6 (0/1), Gregov (0/1), Tomeljak, Vujčić 17 (8/15), Žižić 4 (0/3), Rencher 17 (7/14), Ukić, Poljak 4 (2/3), Pašalić, Grgurević 10 (4/8), Land 11 (2/6), Badžim 8 (3/7).

ALBA: Rödl 6 (2/4), Lütcke, Schultze 8 (3/5), Pešić 13 (3/8), Phelps 19 (7/18), Ötztürk, Koturović 8 (3/8), Alexis 17 (6/11), Torwarth 2 (0/3), Papić (0/2), Jagla.

Postotak šuta: Split CO 26/58 (45%), ALBA 24/59 (41%)
Skokovi: Split CO 34 (24+10), ALBA 21 (18+3)
Asistencije: Split CO 9, ALBA 11
Osvojene lopte: Split CO 16, ALBA 10
Izgubljene lopte: Split CO 16, ALBA 15
Blokade: Split CO 4, ALBA 1

Prvu loptu podbacila je juniorska svjetska prvakinja u skoku u vis Blanka Vlašić (Snimio: Baldo Leburić)

Splitski “žuti” ostvarili su još jedan lijep rezultat, pobijedivši njemačkog predstavnika berlinsku Albu u 3. kolu Fibine Suprolige. Borbena i agresivna predstava splitske momčadi, kojoj su mnogi prije početka sezone u Suproligi predviđali završetak na začelju ljestvice, razgalila je duše preko 1500 gledatelja u maloj dvorani na Gripama, koji su velikim pljeskom nagradili svoju momčad na kraju.

Pobjeda protiv Panathinaikosa prošlog tjedna stavila je dodatni pritisak na leđa neiskusnoj splitskoj momčadi. Već u prvoj četvrtini bilo je jasno da se domaća momčad može nositi s gostima iz Berlina, no da će za pobjedu trebati izvući i zadnji atom snage, što se pokazalo na kraju. Nikola Vujčić je serijom od 11 uzastopnih poena na kraju prve četvrtine doveo našu momčad u rezultatsku prednost.

No, druga četvrtina pokazala je drugo lice “žutih”, koji su olako izgubili nekoliko lopti i dopustili da se gosti odlijepe na desetak poena razlike, i s osjetnom prednošću odu na odmor. Nezadrživ je u tom dijelu igre bio Amerikanac Derrick Phelps, upisavši 8 poena.

Splitska publika ima razloga za veselje ove sezone (Snimio: Baldo Leburić)

Ipak, u trećoj su četvrtini Splićani potpuno nadtrčali, nadigrali i nokautirali njemačku momčad, ponajviše zahvaljujući lavovskoj borbi Ante Grgurevića, koji je unatoč visinskoj inferiornosti pored Alexisa i Koturovića, uspio sakupiti 10 skokova, od čega 4 u napadu. Treći dio igre završen je s veličanstvenih 24:10, što je omogućilo “žutima” da s prednošću od 5 poena uđu u završni dio igre.

U tom dijelu igre Splićani su znali sačuvati prednost, a posebno se razigrao žuti Amerikanac Terrence Rencher, najzaslužniji za najveću prednost domaćih, od 67:58 u 34. minuti. Brzim ubačajima Phelpsa i Alexisa ALBA se vratila u neizvjesnu završnicu, no Splićani su ipak imali i znanja i živaca sačuvati ovu vrijednu pobjedu.

Najbolji i najborbeniji - Ante Grgurević (Snimio: Baldo Leburić)

Jasmin Repeša, trener Split CO-a: ”Moja momčad je izgradila momčadski duh, koji nas je odveo do ove pobjede. Drago mi je što su se svi igrači podredili kolektivu i uspjehu momčadi, što nitko ne teži samoisticanju. Znali smo da je ALBA agresivna momčad i da ih možemo dobiti samo dobrom obranom, koju smo i odigrali. Čestitam svim mojim momcima, zaslužili su ovo slavlje.”

Ante Grgurević, Split CO: ”Drago mi je što sam izabran za igrača utakmice, ali po meni je danas igrač utakmice bila cijela naša momčad. Timski smo se izvukli dva puta u utakmici, na kraju nas je Rencher povukao i dao nam impuls da izdržimo. Ova je pobjeda velika, jer nakon skalpova Panathinaikosa i Albe, svi će nas sad morati shvaćati ozbiljno.”

Dragan Mutapčić, trener Albe: ”Znali smo da je Split borbena, agresivna momčad i pripremali smo se na takvu igru. Nažalost, neki moji igrači nisu se držali koncepcije i razočarali su me pristupom. Više su težili samoisticanju, nego interesu momčadi, a tako se ova kvalitetna momčad Splita ne može dobiti.”

Dejan Koturović, ALBA: ”Utakmica je riješena u 3. četvrtini, kad nam nije igrao Alexis zbog velikog broja osobnih pogrešaka. Pripremali smo se za agresivnu igru Splita, ali nismo se držali dogovora, domaćini su nas nadskakali i realizirali puno drugih napada.”