Četvrto kolo Fiba Suprolige - pregled

Karlo Dževerlija • petak, 10.11.2000.

Nakon osam sinoć igranih utakmica (plus dvije igrane u srijedu) kompletirano je i četvrto kolo FIBA Suprolige. Za razliku od prošlog kola gosti su bili uspješniji - Oostende, Panathinaikos, CSKA i nažalost, Zepeter Slask sa gostovanja nose oba boda. Mala zadovoljština mogu nam biti nove pobjede Alanovića (CSKA) te Arapovića i Anzulovića (Krka). Skupine predvode Maccabi i CSKA koji u četiri kola od 20 ekipa jedini ne znaju za poraz. Iza te dvije ekipe, u generalnom poretku je prava gužva što govori o izjednačenosti ekipa i nepostojanju pravih favorita. Detaljnije o svakom susretu i nastupima Hrvata pročitajte u nastavku izvještaja...

Iraklis je uz pomoć izuzetno raspoloženog dvadesettrogodišnjeg kapetana Nikolaosa Hatzivrettasa (31 koš, 3/4 trice) došao do druge pobjede. Protiv Plannja Lulee pripomogli su Franko Nakić sa 17 koševa i 4 skoka i Tony Farmer sa 14 koševa i 11 asistencija.

U još jednom susretu igranim u srijedu slavili su domaćini. Albin Wendell Alexis (27 koševa i 5 skokopa) bio je previše za Maccabi Ness Ra’ananu. Zlatno pravilo "kad je gusto gurni loptu Alexisu" ponovno se isplatilo - iako je Jesse Salters odigrao vrlo dobro (21 košu i 9 skokova) na kraju su slavili su Njemci sa 9 razlike.

Partizan je unatoč katastrofalnom ulazu u utakmicu zahvaljujući raspoloženom dvojcu Berić (24 koša, 5 skokova) - Petrović (25 koševa, 5 skokova) zabilježio značajnu domaću pobjedu protiv Scavollinija kod kojih je efikasan jedino bio DeMarco Johnson (18 koševa i 9 skokova).

Lietuvos Rytas nije se uspio othrvati ruskom CSKA koji bilježi i četvrtu pobjedu u nizu. Tijesna pobjeda postignuta je zahvaljujući dobroj trećoj četvrtini (26-14), nadmoći pod obručima i iskustvu u ključnim trenucima. Osim toga teško je braniti kad curi na sve strane: Rusi su imali petoricu sa dvoznamenkastim brojem koševa. Među njima bio je i Alanović sa 11 koševa, 5 skokova u 32 minute. Litvanci su imali dvojicu raspoloženih: Andrius Giedraitisa i Erica Elliota također sa po 28 koševa.

U najjačem susretu Ulker je uspio ostati neporažen doma, pri čemu je lyonski ASVEL doživio prvi poraz u četiri kola. Nakon tri zadnje izgubljene utakmice Ulker je konačno pobijedio ASVEL, prvenstveno zahvaljujući razigranom tercetu Yildrim-Goljović-Erdenay.

Unatoč porazu u domaćem prvenstvu, dojam je da se PAO lagano vraća na stare puteve. Sinoć su na gostovanju razvalili ekipu Siene. 32 razlike govori o totalnoj nemoći Talijana koji su praktički igrali tek sa trojicom Chiacigom (17 koševa i 10 skokova), Ronom Rowardom (15 koševa i 5 asista) i Borisom Gorencom (16 koševa). Nakon njih - praznina; sljedeći najefikasniji ima 5 ubačaja. Za grčku ekipu najviše su zabili, naravno, ne-grci: Bodiroga, Middleton i Rebrača dijele mjesto najboljeg strijelca sa 15 koševa.

Sjeverni nam susjedi imaju razloge za slavlje. Osim Union Olimpije (ULEB) i Krka Telekom je u skupini B Fibine Suprolige uhvatila 2 boda. Predvođeni Drobnjakom (21 koš, 8 skokova), Grumom (29 koševa) i Davisonom (22 koša, 7 skokova) nejakom Bayeru 04 (John Best 29 koševa) nanjeli su tako treći poraz. Arapović je igrao malih 7 minuta (2 skoka), dok je Anzulović imao na raspolaganju gotovo svih 40 minuta. Uz 4 potrošene lopte ubacio je 6 koševa te dodao tri skoka i tri ukradene lopte.

Iznenađenje ovog dijela natjecanja zove se Oostende. Uz samo jedan poraz tabori na drugom mjestu skupine B. Sinoć su dominirali cijelih 40 minuta te na kraju pobjedili na gostovanju kod Pau Ortheza kojem nisu bila dovoljna ni petorica sa dvoznamenkastim brojem ubačaja. Kod Oostendea najbolji je bio double-double Virginijus Praskevicius sa 21 košem i 10 skokova.

U susretu s najmanjim brojem koševa, Maccabi Tel Aviv je svladavši Efes Pilsena došao do četvrte uzastopne pobjede. Gotovo pola izraelskih koševa zabio je jedan čovjek. Ponovno izrazito raspoložen bio je Nate Huffman sa 29 koševa, 12 skokova i 2 ukradene lopte. Drobnjak je na strani Efesa također 12 puta uspješno skočio, ali je zahvaljujući prosječnom šutu ostao na 15 koševa.